آسیب صوتی به گوش

ممکن است بر اثر یک انفجار به گوش آسیب برسد اما پرده صماخ گوش سالم بماند و در اثر انفجار عروق خونی در طول دسته استخوانچه چکشی دچار برجستگی شوند. ممکن است در اثر یک انفجار شدید پرده صماخ گوش دچار پارگی شود که این پارگی در پارس تنسا اتفاق می افتد. پارگی ایجاد شده در پرده صماخ گوش در اثر یک آسیب صوتی می تواند به شکل یک سوراخ کوچک و منفرد باشد یا به شکل سوراخ های متعدد باشد که بستگی به شدت صوت دارد همچنین ممکن است شکاف خطی در پرده صماخ گوش ایحاد شود.

آسیب صوتی به گوش

در صورتی که شدت صوت بسیار بالا باشد میزان آسیب دیدگی پرده صماخ گوش می تواند بیشتر باشد به گونه ای که دررفتگی مفصل سندانی رکابی- جابجایی پدال رکابی را داشته باشیم یا در اثر این آسیب صوتی استخوانچه های گوش دچار آسیب دیدگی و از هم گسیختگی شوند.

بر اثر آسیب صوتی وارد شده به گوش وزوز گوش بعلت جمع شدن خون یا مایع می تواند ایجاد شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه وزوز گوش می توانید به مقاله وزوز گوش مراجعه نمایید تا در این زمینه اطلاعات لازم را بدست آورید.

طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه شدت صوت کمتر از ۹۰ دسی بل آسیبی به حلزون گوش وارد نمی کند وموجب ایجاد سرگیجه و برهم خوردن تعادل نمی شود اما در صورتی که شدت صوت بین ۹۰ تا ۱۳۰ دسی بل باشد به حلزونی گوش آسیب وارد می کند وممکن است فرد دچار سرگیجه شود و تعادلش برهم بخورد.

عملکرد گوش

گوش از۳ بخش گوش میانی، گوش داخلی و گوش خارجی تشکیل شده است که وظیفه شنیدن و حفظ تعادل را دارد.

ممکن است در اثر یک آسیب صوتی در عملکرد گوش اختلالاتی ایجاد شود و پرده صماخ گوش دچار پارگی شود. وظیفه انتقال امواج صوتی به پرده گوش و گوش میانی بر عهده گوش خارجی است. گوش خارجی متشکل از پوست، غضروف و مجرای گوش خارجی است که در داخل مجرای گوش خارجی موهایی به منظور حفاظت از گوش و غدد ترشح کننده موم وجود دارد. در داخل گوش داخلی دو حفره به نام های اتاقک مارپیچی و حلزونی وجود دارد که از مایع پر شده اند درواقع گوش داخلی پیچیده ترین قسمت دستگاه شنوایی است و  گوش میانی منفذ ورودی گوش داخلی است.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یک + هفده =