برداشتن لوزه (تونسیلکتومی)

عمل جراحی لوزه چیست؟
هزینه جراحی لوزه سوم چقدر می شود؟
آیا جراحی لوزه به مراقبت های خاصی نیاز دارد؟
آیا جراحی لوزه عوارض حادی را به همراه دارد؟

لوزه توده ای متشکل ازسلول خود ایمنی است که در غدد لنفاوی شکل می گیرد و در دهان و دریچه های بینی ایجاد می شود و درمان آن به صورت، برداشتن و حذف آن می باشد که می توان برای تونسیلیت  (التهاب لوزه کامی) مزمن در نظر گرفت این کار حتی در افراد مبتلا به اختلال انعقادی همزمان که به اقدامات جایگزینی مناسب نیاز دارند، انجام می گیرد.
برداشتن لوزه برای بیماری های زیر اندیکاسیون دارد صورت می گیرد، از جمله:
• تونسیلیت مزمن
• تونسیلیت عودکننده
• آبسه دور لوزه
• انسداد راههای تنفسی
• علائم کانونی لوزه زاد یا متعاقب تونسیلیت
• هیپروتروفی شدید لوزه که موجب انسداد مکانیکی می شود.
• وجود ظن به یک تومور لوزه (قطعی)
اندیکاسیون های نسبی عبارتند از:
ناقلین مقاوم باسیل دیفتری
بوی بد و مقاوم دهان براثر تولید بیش از حد توپی های لوزه ای
عقده های لنفاوی گردنی مبتلا به سل (نوع گاوی) که در آن، لوزه یک محل ورود احتمالی است.

برداشتن-لوزه

کنترااندیکاسیون ها عبارتند از فارنژیت خشک، لوسمی،بیماری های عمومی جدید نظیر سل یا دیابت و فرآیندهای زخمی یا تخریبی که به فراتر از لوزه گسترش یابند (به شرطی که تشخیص تایید نشده باشد) در برخی موارد، شکاف کام نیز یک کنترااندیکاسیون یا ممنوعیت است.
سن بیمار در موارد مشکوک، یک منع نیست. قبل از برداشتن لوزه، به ویژه در اطفال، سبک و سنگین کردن تعادل بین ملاحظات ایمونوبیولوژیک و یافته های پاتولوژیک موضعی ضروری است.
برداشتن لوزه را در جراحی می توان تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. تونسلیکتومی معمولا با بیهوشی همراه با لوله گذاری در حالت اکستانسیون سر انجام می گیرد. یک برش در ستون گلوگاهی قدامی ایجاد و لایه بافت همبند بین پارانشیم لوزه و عضلات تنگ کننده حلق نمایان می شود. سپس لوزه با ترکیبی از دیسکسیون تیز و غیر تیز که از قطب فوقانی تا قاعده زبان کشیده شده و ستون های گلوگاهی را حفظ می کند، آزاد می شود. کل بافت لوزه باید برداشته شود. بند آمدن خون، با فشار، لیگاتور انجام می گیرد. سپس همین اقدامات در طرف مقابل انجام می گیرد.
عوارض شامل خونریزی است که ممکن است تا روز چهاردهم بعد از جراحی روی دهد.
از آن جایی که تونسیلکتومی شایع ترین جراحی در حوزه گوش و حلق و بینی است در نتیجه برای این جراحی باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق مراجعه شود تا با تمام تلاش هایی که اعمال می کند از خطر خونریزی در حین عمل بکاهد و با استفاده از روش های جراحی و ابزار ابتکاری صورت می پذیرند. نشان داده شده است که خطر کلی خونریزی را در روش های جراحی مختلف و در بین افراد متفاوت بصورت متفاوتی رخ می دهد.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 4 + 4 =