بزرگی شاخک های بینی :

تنفس انسان از دو طریق دهان وبینی می باشد ، البته بینی اصلی ترین راه تنفس انسان است که از طریق آن هوا وارد ریه ها می شود حال اگر انسداد مجاری بینی نسبی یا کامل باشد شخص را با مشکلاتی نظیر سردرد ، خروپف شبانه ، ناهنجاری دهانی و فکی ، سردرد ، کاهش حس بویایی و چشایی را ایجاد می کند .

عوامل مکانیکی بزرگی شاخک های بینی :

در کودکان شایع ترین انسداد مکانیکی بینی در اثر گرفتگی بینی است ، معمولا این انسداد در اثر بزرگی شاخک های بینی ، تومور بینی ، انحراف بینی ، آترزی بینی و… رخ می دهد .

عوامل موضعی بزرگی شاخک های بینی :

بیماری سیستمیک و یا عمومی شامل این انسداد می شود ، معمولا مشکل هورمونی ، کم کاری تیروئید و آلرژی باعث بروز این مشکل می شود.

انسداد بینی در اثر بیماری های عفونی تنفسی نیز رخ می دهد .

تشخیص و درمان بزرگی شاخک های بینی:

درمان گرفتگی بینی را زمانی می توان انجام داد که علت این گرفتگی را پیدا کرد ، معمولا برای درمان بزرگی شاخک های بینی توصیه می شود جراحی انجام شود ، در صورتی نیاز است که از روش جراحی برای درمان شاخک ها استفاده شود که در بینی تومور وجود داشته باشد اما اگر علت انسداد بینی بیماری سیستمیک باشد باید علت مشخص شود در برخی از موارد کم کاری تیرئید سبب بروز این مشکل شده است که با مصرف دارو می توان این مشکل را حل نمود .

آلرژی یکی دیگر از موارد انسداد بینی است که باید درمان شود .

می توان کوچک کردن شاخک های بینی را همزمان با سپتوپلاستی انجام داد ، در این مواقع معمولا جراح بینی در بخش پایینی شاخک برش ایجاد می کند و با الکتروکوتر و یا قیچی آن را رفع می کند .

شما عزیزان در کانال تلگرام و اینستاگرام می توانید نمونه کارهای مختلف جراحی های دکتر محبی را مشاهده نمایید ، هم چنین در بخش گالری سایت نمونه کارهای جراحی بینی قرار داده شده است .

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

 

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پنج × 3 =