۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴ - ۰۹۱۹-۸۰۵۵۴۲۰
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

لارنژیت زیر گلوتی حاد،علائم بالینی شامل سرفه خشک شدید، خشونت  صدا،  استریدور  دمی یا  یازدمی  یا مختلط ، تو  کشیدن  بریدگی  فوق  خناقی  و فضاهای  بین دنده ای  در جریان دم ، ساینوز، رنگ پریدگی  دور  دهانی. شدت  انسداد تنفسی  به میزان تورم  مخاطی  در زیر  گلوت  بستگی دارد . علائم  تشدید  شونده  در اطفال  نگران کننده  هستند .

علل بیماری زایی

این یک بیماری  حاد  بسیارشدید در اوایل  طفولیت  است.  به دلیل تورم  مخاطی  التهابی  مخروط الاستیک فضای زیر گلوت ، تنگی تهدید کننده  حیات راه هوایی کودک در عرض  یک مدت کوتاه  می تواند  روی دهد .
بیماری اساسا ناشی  از عفونت ویروسی است  که با عفونت  باکتریایی ثانویه همراه می شود . به نظر  می رسد آب و هوای  سرد و  مرطوب در پاییز  و زمستان،  زمینه را برای  بروز بیماری  مهیا  می کند .  با این حال، عفونت  های عود کننده  در نازوفارنکس  و انسداد  بینی بر  اثر آدنویید ها و لوزه  های هیپرتروفیه ، عوامل  ایتولوژیک  مهم هستند . نقش آلودگی  هوا در بیماری  زایی هنوز روشن نیست .

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

درمان

در موارد خفیف  درمان می تواند توسط متخصص گوش و حلق و بینی صورت گیرد .  درمان دقیق نیازمند پایش دقیق است .
اگر درمان  دچار مشکل شود  و تنگی نفس  افزایش یابد  کودک می بایست  فورا در بیمارستان  بستری شود  و تحت درمان  پایه ای  با اکسیژن قرار گیرد  و بسته به شدت  تنگی نفس  و نتایج  گاز  شریانی وسایل لوله گذاری  داخل نای آماده  بر بالین بیمار  باشد .  تراکتومی  زمانی  انجام می شود  که انسداد  شدید باشد  و دلمه  های پیش رونده  تشکیل شود .

اپیگلوتیت حاد

تابلوی بالینی  به صورت  تریاد  کلاسیک  آب ریزش  از دهان، دیسفاژی ، و زجر (دیسترس) است .  درد شدید  در هنگام  بلع و امتناع  از دریافت مایعات و  غذا می تواند  به کم آبی  بدن  و کلاپس  احتمالی  گردش خون بینجامد .  استریدور  دمی  معمولا  بیمار  را به وضعیت  نشسته  در بستر می کشاند ، در حالی  که نوک بینی  رو به بالا  و در وضعیت  انفیه  قرار می گیرد .

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

بهترین روش درمان خناق چیست؟خناق دیفتریایی که با غشاها  و انسداد  حنجره ای  آغاز می شود، نادر  است .  لارنژیت دیفتریایی همراه با غشا های خاکستری –سفید  نیز نادر است . تراکئوتومی  در مورد  تنگی نفس  فزاینده لازم است . واژه خناق کاذب،  شامل یک گروه  از بیماری  های حنجره ای – نایی حاد  است که عمدتا  اطفال را گرفتار می کند .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

درمان

انتقال  بیمار به  نزدیک ترین  مرکز اورژانس  با تجهیزات  متناسب  برای اطفال.  تهویه  از طریق ماسک دریچه دار حمایت می شود . اگر ایست  تنفسی روی دهد ، راه  هوایی از طریق  لوله گذاری  بینی –  نایی باز می شود .  امروزه  تراکئوتومی  به ندرت  لازم می شود، زیرا  سیر بیماری  معمولا  کوتاه است . رگ گیری  برای تجویز  آنتی بیوتیک  های  وسیع الطیف  با دوز های  بالا و  استرویید ها لازم است .
لازم به ذکر است  که  در  بیماران مبتلا به انسداد تنفسی، به ویژه اطفال  اقدامات  تشخیصی ممکن است  به انسداد  کامل بی انجامد . لذا  آمادگی  برای لوله گذاری  یا تراکئوتومی  قبل از معاینه  لازم است . در صورت ظن به تشخیص اپیگلوتیت ، ارجاع  به بیمارستان ضروری است .

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

Call Now Button