توده های سر و گردن

توده های سر و گردن می توانند در افراد بصورت خوش خیم یا بدخیم باشد. توده های بدخیم شامل سرطان های مختلف مانند سرطانهای تیروئید، لنفوم، سرطان غدد بزاقی و … هستند. توده های خوش خیم شامل توده های مادرزادی، توده های التهابی، و توده های چربی و … هستند.

توده های سرو گردن

 

توده های گردنی

توده های گردنی ۳ علت عفونی، سرطانی ومادرزادی دارند که در هر سنی شیوع دارند بدلیل اینکه این توده ها ممکن است علامت سرطان باشند افراد باید به محض احساس آن به پزشک مراجعه کنند شرح حال و معاینه فیزیکی این توده ها  نقش مهمی در تمایز آنها از یکدیگر دارند .

از عوامل مادرزادی ایجاد توده های گردنی می توان به کیست ها و ناهنجاری های عروقی اشاره کرد. در اثر غفونت غده های لنفاوی گردن بزرگ شده و بصورت توده هایی در گردن در می آیند که قابل مشاهده و قابل لمس هستند.

موقعیت توده در گردن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر توده در لترال قسمت میانی گردن باشد می تواند یک کیست برانکیال یا آدنوپاتی متاستاتیک باشد در حالی که اگر توده در موازات وسط استخوان هیوئید باشد به احتمال زیاد کیست تیروگلوسال است. و توده های سایر نواحی گردن معمولا آدنوپاتی هستند.

توده گردنی که بیش از دو هفته ادامه یابد، باید سریعاً توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد. البته تمام توده ها، سرطانی نیستند، اما یک یا چند توده گردنی ممکن است اولین علامت سرطان گلو، دهان، تیروئید ، حنجره، یا لنفوم ها و سرطان های خون باشد.

سرطان های سر و گردن

در قسمت گردن توده های بزرگتر از ۱ سانتی متر نیاز به بررسی دارند و در افراد بالای ۴۰ سال بدلیل زیاد بودن بدخیمی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

سرطان های بدخیم به دو صورت ظهور می کنند که نوع اولیه آن شامل سرطان غدد لنفاوی، سرطان غدد تحت فکی و تیروئید است. و نوع ثانویه آن شامل سرطان حنجره، حفره دهان، بینی و سرطان نازوفارنکس منطقه بالای حلق است.

درمان موفق سرطان های سر و گردن بستگی به تشخیص زود هنگام دارد. شکایات مربوط به سرطانهای سر و گردن شامل موارد زیر می باشند:
تغییر صدا : بیشتر سرطانهای حنجره موجب تغییر صدا می شوند. اگر تغییر صدا بیش از ۲ هفته طول کشید به پزشک مراجعه کنید.
توده های گردنی:  توده های گردنی اگر بیشتر از دوهفته ادامه یابد باید سریعا توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.
مشکلات بلع : سرطان گلو یا مری ممکن است بلع غذاهای جامد و گاهی مایعات را مشکل کند.
بالا آوردن خون: تومورهای بینی ، دهان ،گلو ،یا ریه ها می توانند باعث خونریزی شوند. اگر خون در خلط و بزاق شما دیده شد و بیش از چند روز ادامه یافت ، باید به پزشک مراجعه کنید.

گوش درد مداوم: درد مداوم در گوش یا اطراف آن در هنگام بلع می تواند نشانه عفونت یا تومور گلو باشد.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

 

درباره salehmohebi

2 دیدگاه در توده های سر و گردن
 1. سلام .پدرم غده ای دارد دقیقا به همین شکل صفحه شما که در بالا قرار داده شده است.
  البته اول به اندازه یه فندق بود که در طول یک سال به اندازه شکل بالا شده.

  متاسفانه هر چقدر اصرارمیکنیم به دکتر مراجعه نمیکند.
  پیشنهاد شما برای جلوگیری از بزرگتر شدن این غده چیه؟
  خواهش میکنم جواب بدید.
  ممنون

  • سلام
   متاسفانه چه خوشخيم و چه بدخيم چاره اي جز جراحي ندارد و روز به روز خطر جراحي افزوده خواهد شد


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بیست − سیزده =