تورم غدد لنفاوی

تورم غدد لنفاوی گردن درد دارد؟
آنتی بیوتیک برای درمان تورم غدد لنفاوی مناسب است؟
آیا تورم غدد لنفاوی گردن در کودکان نیز رخ می دهد؟

غدد لنفاوی یا گره های لنفاوی که به شکل بیضوی در بدن افراد وجود دارند، وظیفه مهم دفاع از بدن و شکل گیری انواع سلول های ایمنی بدن افراد را شامل می شوند. بدن افراد از تعداد زیادی از این غدد تشکیل شده است. وزن هر کدام از این غدد ۶۰ تا ۷۰ گرم ( معادل یک نخود بزرگ) است. غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل، سر و کشاله ران  وجود دارند. غدد لنفاوی زمانی که با ویروس یا عفونت باکتریایی درگیر می شوند، متورم شده و در نتیجه به غدد سرطان زا تبدیل خواهند شد.

تورم غدد لنفاوی

گره های لنفاوی: لنفوسیت ها در غدد لنفاوی یافت می شوند که شامل یک شبکه ماکروفاژ هستند. گره های لنفاوی ذخیره و پخش کننده سلول های ایمنی بدن هستند، و به حفاظت از سلول های B و واکنش های ایمنی T اختصاص می یابند.

علل تورم غدد لنفاوی 

گره های لنفاوی در همه قسمت های بدن یافت می شوند، مانند: گردن و زیر بغل و سر و …

غدد لنفاوی، بیشترین غدد بدن افراد را تشکیل داده اند و بعضی از این غده ها به دلایل مختلفی در داخل شکم احساس نمی شوند، اما گاهی این غدد بزرگ و متورم می شوند، ازجمله این عوامل:

بیماری های عفونی مانند گلو و عفونت های حلقوی که منجر به بزرگ شدن گره های لنفاوی در ناحیه گردن می شوند.

التهاب ناحیه تناسلی، باعث ایجاد گره های لنفاوی در کشاله ران می شود.

برخی بیماری ها مانند سل، HIV، تب، عفونت های ویروسی، بیماری های باکتری و انگلی و بعضی از بیماری های روحی مانند لوپوس اريتماتوز، باعث افزایش گره های لنفاوی می شوند.

موارد رایج تر تورم غدد لنفاوی

برخی عفونت ها مانند: التهاب گلو و لوزه و…  باعث گسترش و نرم شدن غدد در بدن می شوند. سلول های ایمنی شروع به مبارزه علیه عفونت ایجاد شده در بدن می کنند. این عارضه، معمولا یک هفته طول می کشد.

علاوه بر آن نیز، برخی از بیماری های پوستی که بر روی سر تاثیر می گذارند، که باعث ایجاد تورم غدد لنفاوی در پشت سر می شوند، از جمله: عفونت های زیر دست ، بازو و عفونت های دستگاه تناسلی( به علت سیکل قاعدگی و پوکی استخوان) و…

تشخیص تورم غدد لنفاوی

علل شایع تورم غدد لنفاوی ناشی از عفونت های باکتریایی و ویروسی هستند که خطرناک و نگران کننده به شمار نمی آیند.

در اغلب موارد، پس از مصرف برخی ازداروها، غدد به مدت یک هفته به حالت طبیعی خود بازمی گردند، در موارد دیگر پزشک غده ها و پرونده پزشکی بیمار را بررسی می کند، سپس آزمایشات لازم  را برای تشخیص نهایی تجویز می کند. در برخی از موارد نادر، پزشک نمونه ای از غده می گیرد و به آزمایشگاه می فرستد.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 2 × 4 =