التهاب سینوسی

سینوزیت معمولا همراه با رینیت (التهاب حفره ی بینی) ایجاد می شود و به همین جهت، اغلب واژه ی “رینوسینوزیت” به این اختلالات اطلاق می شود . در این مقاله قصد داریم درباره ی سینوزیت حاد, علائم و درمان آن بپردازیم . برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با ما همراه باشید .

درمان سینوزیت حاد

درمان سینوزیت حاد

علت و بیماریزایی سینوزیت حاد

در حالی که سینوزیت حاد در اطفال، بدلیل پنوماتیزاسیون ناکامل سایر سینوس ها، غالبا سلول هاس اتموئید را درگیر می نماید . سینوزیت حاد در بالغین سینوسها را به ترتیب: سینوس ماگزیلری، سلول های اتموئید، سینوس فرونتال، و سینوس اسفوئید در گیر می نماید . التهاب ممکن است یک، چندین یا کلیه ی سینوس های پارنازال (پان سینوزیت) را درگیر نماید . سینوزیت حاد عموما به دلیل گسترش التهاب داخل بینی (رینیت) ایجاد می شود، زیرا مخاط سینوس های پارنازال، با حفره ی بینی مرتبط است (سینوزیت رینوژنیک) . مطابق آن، ویروس های عامل رینیت حاد از لحاظ اتیولوژی، علاوه بر باکتری های شایع هموفیلوس انفولانزا و استرپتوکوک پنومونیه، مهم می باشند .

اگرچه، رینیت، تمایل به درگیری مخاط سینوس مجاور دارد، رینیت حاد، مکنجر به سینوزیت علامت دار نمی شود .

وسعت التهخاب در سیستم سینوس و علائم همراه به عوامل متعددی بستگی دارد : ۱- آناتومی عملکردی اختصاصی ۲- وضعیت ایمنی اختصاصی ۳- بیماری زایی اختصاصی ارگانیسم عامل .

علاوه بر سینوزیت رینوژنیک، موارد نادری از سینوزیت دندانی ناشی از عفونت ریشه دندان، گرانولوم آپیکال، یا یک فیستول سینوس ماگزیلری بدنبال خارج کردن دندان وجود دارد .

علائم سینوزیت حاد

تابلوی بالینی با تظاهرات رینیت حاد (التهاب حفره ی بینی) همراه با درجات متغیری از سردرد که با خم کردن سر به جلو بدتر می شود، مشخص می گردد .

عموما درد روی سینوس های درگیر، شدیدتر است . بعلاوه حداکثر درد سینوزیت ماگزیلری روی سینوس ماگزیلری و قسمت میانی صورت و شقیقه، می باشد . سینوزیت اتموئید .

بیشترین درد را روی پل بینی و کانتوس داخلی چشم، و سینوزیت فرونتال روی دیواره قدامی و کف سینوس فرونتال، با انتشار درد به کانتوس داخلی، دارد .

درد سینوزیت اسفنوئید، تقریبا غیر اختصاصی است و با درد فشاری مبهم در مرکز جمجمه و انتشار به ناحیه اکسی پوست، مشخص می شود .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

تشخیص سینوزیت حاد

رینوسکوپی یا اندوسکوپی بینی اغلب چرک را در مئاتوس میانی نشان می دهد، اگر مخاط به شدت متورم باشد، تجمع چرک را نمی توان دید . در سینوزیت اسفنوئید ایزوله، چرک ممکن است در دهانه اسفنوئید در دیواره ی قدامی سینوس اسفنوئید یا روی دیواره خلفی حلق دیده شود .

رادیوگرافی سینوس ممکن است کدورت جزئی سینوس درگیر را به دلیل تورم مخاطی نشان دهد یا ممکن است سطح مایع را در سینوس حاوی چرک آزاد، نشان دهد .

جایگزین رادیوگرافی، به خصوص برای پیگیری و در اطفال و زنان باردار، اولتراسونوگرافی می باشد، که مانع مواجهه با رادیاسیون می شود .

درمان سینوزیت حاد

درمان های نگهدارنده قبل از اقدام به جراحی، باید مورد آزمایش قرار گیرند . جراحی ممکن است در بیمارانی که شکایات سینوزیت حاد آن ها به درمان نگهدارنده پاسخ نمی دهد و در بیمارانی که امپیم پایدار سینوس دارند، لازم باشد .

درمان نگهدارنده سینوزیت حاد

تهویه و تخلیه ی سینوس های پارانازال را می توان با استفاده از قطرات ضد احتقان بینی، اسپری بینی یا گذاشتن پک آغشته به قطرات بینی در مئاتوس میانی بهبودی بخشید . در انواع شدیدتر مرتبط با تب و ضعف شدید، آنتی بیوتیک (مثال: آموکسی سیلین) باید تجویز شود . گرمادرمانی (دوش سبک الکتریکی) و استنشاق بابونه یا مریم بعنوان درمان کمکی پیشنهاد می شوند .

درمان جراحی سینوزیت حاد

امروزه جراحی عموما به روش بسته و اندوسکوپیک جهت باز کردن دهانه نرمال سینوس ها و بدون دستگاه ی زیاد مخاط سالم انجام می شود .

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

عمل سینوزیت و انحراف بینی

سینوزیت حاد و مزمن

سینوزیت مزمن و درمان آن

عوارض سینوزیت

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 2 × دو =