سینوزیت

در رابطه با بیماری های التهابی سینوس یا سینوزیت  بهتر است ابتدا بدانیم سینوس چيست؟ سینوس ها حفره های تو خالی هستند که از مخاط پوشیده شده اند و در سر، صورت و اطراف بینی قرار گرفته اند و به آن ها سینوس های اطراف بینی گفته می شود.
که در سینوس فکی هر طرف، بین چشم ها، دو تا سینوس پیشانی و یک تا دو تا سینوس اسفنوئید که در خلف چشم در انتها و قاعده جمجمه واقع شده اند.
تمام سینوس ها بعلت این که حاوی مخاط هستند ترشحات آن ها بطور دائم از مجرای طبیعی آن ها خارج می شود و بطور طبیعی در طول روز نزدیک به ۶۰۰ سی سی ترشح از سینوس ها به سمت عقب به سمت گلو دفع می شود و این بطور طبیعی ممکن است در اول صبح فرد آن را احساس کند.
در زمان هایی که این ترشحات عفونی شود و افزایش یابد فرد بیشتر متوجه آن می شود و ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشد ولی ضرورتا این علامت ها نشان دهنده سینوزیت نیست زیرا در زمانی‌ که فرد دچار آلرژی یا حساسیت هم است این ترشحات افزایش یافته است و فرد در جلو و یا خلف بینی آن را احساس می کند.

سینوزیت

علت ایجاد سینوزیت

 • عفونت های دندانی
 • عفونت های ویروسی
 • عفونت های میکروبی
 • وارد شدن ضربه به بینی
 • شکستگی بینی
 • دستکاری بینی

یکی از علت های شایع التهاب ناشي از ویروس در داخل بینی بدنبال سرما خوردگی است که موجب بوجود آمدن احتقان درمخاط داخلی بینی می شود و در نتیجه مجرای طبیعی سینوس ها مسدود می شود و بدنبال آن بعلت احتقان ترشحات داخل سینوس، کم کم محیط برای رشد عفونت و باکتری مستعد می شود و یک التهاب در سینوس بوجود می آید که ممکن است در یک یا چند سینوس یا در همه سینوس ها باشد.

علایم سینوزیت

 • گرفتگی بینی
 • افزایش ترشحات بینی
 • احساس پری در بینی
 • احساس فشار در بینی
 • در برخی موارد سردرد

معمولا در معاینات ممکن است در لمس یا فشار دادن سینوس ها فرد احساس درد هم داشته باشد.

انواع سینوزیت

معمولا سینوزیت های به دو نوع اصلي تقسیم می شوند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

معمولا بدنبال یک هفته، سرما خوردگی که باعث افزایش ترشحات و مخاط در داخل بینی شده است و بهبود پیدا نکرده است تبدیل به سینوزیت یا سینوزیت باکتریايي حاد شده است که معمولا این سینوزیت باکتریايي حاد باعث درد و علائمی که در بالا به آن ها اشاره شد، می شود و خیلی بصورت مشکل دار خود را نشان می دهد.

درمان سینوزیت

در اکثر موارد سینوزیت های حاد خود به خود خوب می شوند و در یک دوره فرد را اذیت می کنند و به مرور زمان بهبود پیدا می کنند اما درصورتی که  سینوزیت های حاد  خود به خود بهبود پیدا نکردند  یا این عفونت بیشتر از حد معمول باشد و یا اینکه عامل تشدید کننده ای وجود داشته باشد این سینوزیت کم کم ممکن است به سمت تحت حاد شدن پیش برود.

به همین علت حتما باید برای درمان  سینوزیت حاد از درمان آنتی بیوتیکی  و درمان ضد التهابی استفاده شود و در موارد تحت حاد طبیعتا درمان یک مقدار طولانی تر می شود.

در مواردی که بیش از ۳ ماه گرفتگی، ترشحات بینی و احساس پری ادامه پیدا کرده باشد به آن سینوزیت مزمن گفته می شود.درمان سینوزیت مزمن طولانی تر و کمی مشکل تر است.

برخلاف تصور عموم، سردرد نشانه شایع سینوزیت مزمن نیست.

بیشتر نشانه این سینوزیت ها گرفتگی بینی و ترشح است و در بسیاری از موارد که افراد به دلیل سردرد به پزشک مراجعه می کنند و می گویند که من سینوزیت دارم معمولا در بررسی هایی که توسط پزشک انجام می شود مشخص می شود که علت سردرد سینوزیت نيست.

بطور طبیعی در بررسی و معاینات اول شرح حالی از بیمار گرفته می شود و بر اساس علائمی که بیمار می گوید در معاینه توسط  اسپکولوم بینی قدام بینی مشاهده می شود و گلوی بیمار مورد بررسی قرار گرفته می شود.

در صورت ضرورت اندوسكوپي با بی حسی یا بدون بی حسی برای بیمار انجام می شود و مسیر داخل بینی مورد بررسی قرار گرفته می شود. مخاط ها و ترشحات بینی در معاینه توسط پزشک بررسی می شود و پس از آن برای تایید، تشخیص، درمان یا در زمان جراحی از تصویر برداری استفاده می شود.

تصویر برداری هایی که در قدیم استفاده می شد به آن تصویربرداری واترز یا تصویر برداری کالدول گفته می شد امروزه کمتر مورد استفاده قرار گرفته می شود و سی تی اسکن بدلیل دسترسی آسان و قیمت مناسب جایگزین تصویربرادر های قدیمی شده است .

سی تی اسکن کیفیت تصویر را دقیق تر نمایش می دهد به همین علت در تشخص اولیه از سی تی اسکن استفاده می شود سی تی اسکن سینوس تمامی سینوس ها را بررسی می کند. با استفاده از سی تی اسکن احتقان، تنگی، چسبندگی، انحراف تیغه ی بینی، بزرگی شاخک های بینی و آناتومی طبیعی و غیر طبیعی بینی بررسی می شود.

اقدامات بعد از جراحی سینوزیت

لازم است بعد از جراحی آندوسکوپی سینوزیت اقداماتی صورت گیرد، مراقبت های بعد از جراحی سینوزیت دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد، به تمامی توصیه های پزشک بعد از جراحی باید گوش فرا دهید تا نتایج خوبی را از جراحی سینوزیت دریافت نمایید ، احتمال عود سینوزیت بعد از جراحی وجود دارد رعایت تمامی اقدامت زیر در کاهش این احتمال می تواند تاثیر گذار باشد .

شست و شوی سینوزیت بعد از جراحی به منظور خروج ترشحات اضافی الزامی می باشد، در ماه اول بعد از جراحی شست و شو سینوس الزامی می باشد انجام این کار بدین منظور می باشد که مخاط به حالت عادی برگردد.

به منظور بررسی روند بهبودی و وضعیت حفره بینی مراجعه به پزشک بعد از جراحی در دفعات منظم بسیار توصیه می شود. ممکن است در بینی هنوز ترشحات چسبناک وجود داشته باشد که پزشک می تواند آن را خارج نماید .

دارو و اسپری های تجویز شده بعد از جراحی باید بطور مرتب مصرف شود

 

سینوزیت مزمن همراه با پولیپ

سینوزیت مزمن همراه با پولیپ ناشی از عفونت تنها نیست.

در توضیح پولیپ معمولا به هر نوع گرفتگی بینی، بزرگی شاخک های بینی و یا انحراف بینی پولیپ گفته می شود ولی واقعیت آن است که پولیپ واقعی با این پولیپی که بطور عام معرفی شده است متفاوت است و ناشی از یک نوع واکنش التهابی یا حساسیتی يا آلرژی است که افزایش ضخامت مخاطی باعث ایجاد آن می شود و به مرور زمان مخاط بزرگ می شود و کم کم مسیر بینی را مسدود می کند.

این نوع پولیپ ها معمولاهمراه با درد نیستند و معمولا حس و رگ ندارند و بافت آویزان متحرک هستند که در یک حدی حرکت می کنند و مسیر بینی را مسدود می کنند و گاهی در موارد شدید از بینی بیرون زده می شوند که به راحتی این پولیپ قابل تشخیص است.

 

سینوزیت مزمن همراه باپولیپ

درمان سینوزیت مزمن همراه با پولیپ:

این نوع پولیپ از مخاط شاخک های طبیعی بینی (که معمولا به دیواره کناری چسبیده است حرکت می کند که خیلی دردناک است و دستکاری آن موجب  خون ریزی می شود) منشأ مي گيرد. طبیعتا درمان این نوع سینوزیت با سینوزیت معمولی که با دارو قابل درمان است متفاوت می باشد.
در درمان این بیماری در ابتدا بیمار مورد معاینه قرار می گیرد و زمینه بیماری هایی مانند آلرژی و حساسیت مورد بررسی قرار می گیرد.

پرهیز از عوامل محرک، استفاده از داروهای ضد التهابی بصورت خوراکی، تزریقی و گاهی بصورت اسپرهای بینی ضد التهاب از روش های درمانی است که برای درمان سینوزیت مزمن همراه با پولیپ مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که حجم پولیپ ها بیشتر از حد معمول باشد به گونه ای که جریان هوا یا استفاده از دارو را محدود کند و در نتیجه دارو خوب نفوذ نکند توصیه می شود که با جراحی درمان صورت گیرد. بطوري كه جراحي قسمتي از پروسه درمان را شامل مي شود و جايگزين درمان نيست.

جراحی با آندوسکوپی برای درمان سینوزیت مزمن همراه با پولیپ انجام می شود و معمولا از دستگاه های شيور یا ميكرودبريدر که بسیار دقیق تر و با کیفیت بهتر و خون ریزی کمتر استفاده می شود. در جراحی با آندوسکوپی برای درمان سینوزیت مزمن با حفظ عملکرد طبیعی مخاط بینی، شاخک بینی و حداقل دستکاری ها پولیپ ها برداشته می شود و دهانه سینوس ها مجدد باز می شود و در نتیجه اجازه داده می شود که جریان هوا به راحتی عبور کند و داروها بهتر نفوذ کند و با شستشوی بهتر مخاط به حالت طبیعی باز گردد.

نکته ای که وجود دارد در رابطه با پولیپ ها امکان عود و بازگشت این پولیپ ها است زیرا پولیپ ها اغلب تمايل به عود دارند و در نتیجه  بیماری که مراقبت های خوب دارد و از عوامل محرک پرهیز می کند و داروهای خود را بطور مرتب مصرف می کند احتمال عود و بازگشت در این بیماران بسیار کاهش می یابد. در صورتی که بیمار پیگیری مناسب نداشته باشد و آندوسکوپی های دوره ای و سرپایی نکند احتمال بازگشت و عود پولیپ در این افراد افزایش می یابد.

سینوزیت به تنهایی کیفیت زندگی افراد را پایین می آورد و بنابرین هدف از درمان سینوزیت درمان بهبود کیفیت زندگی بیمار است زیرا سینوزیت بطور کامل درمان نمی شود و احتمال بازگشت آن به علت عوامل محرک وجود دارد به همین علت در درمان سینوزیت هدف از بین بردن کامل ترشحات نیست زیرا امکان از بین بردن کامل ترشحات پشت حلق بینی وجود ندارد و به هیچ عنوان در درمان سینوزیت ترشحات بطور کامل از بین نمی روند و در صورتی که این کار انجام شود کار صحیح و درستی محسوب نمی شود زیرا افرادی که ترشحات کمتری و خشکی بینی دارند بیشتر اذیت می شوند و سختی بیشتری متحمل می شوند.

آستانه تحریک پذیری گلو افراد متفاوت است برخی از افراد با ترشحات کمتر هم اذیت می شوند و برخی از افراد با ترشحات بیشتر هم اذیت نمی شوند. هدف کنترل بيماري و بهبود کیفیت زندگی است.

در مواردی نیاز به اقدام های اورژانسی وجود دارد به عبارتی فرد دچار عوارض سینوزیت می شود یعنی التهاب ها و عفونت ها از محدوده سینوس خارج شده است و به بافت های کنار پیشرفت می کند در نتیجه موجب آبسه، ورم گونه و در برخی موارد وارد چشم می شوند و موجب تورم التهاب و آبسه چشم می شوند.

طبیعتا در این حالت به درمان ویژه نیاز است نهایتا توصیه می شود هر نوع سرما خوردگی که، بیشتر از ۷ روز طول می کشد را بعنوان یه سینوزیت درمان و پیگیری کنیم تا کاملا سینوزیت برطرف شود درصورتی که سینوزیت مزمن شد با پیدا کردن عوامل محرک و شدید کننده و رعایت آنها و استفاده از دارو های مناسب و طول درمان مناسب بتوانیم آن را مدیریت و درمان کنیم و درمواردی که نیاز به جراحی بود با یک متخصص گوش و حلق وبینی که در حوزه آندوسکوپی بینی کار می کند مشورت کنیم.

دکتر صالح محبی در این زمینه راهنمایی و مشاوره های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند و به روش آندوسکوپی درمان سینوزیت را انجام می دهند.

باید بدانیم که درمان جراحی یک جزء از درمان کل است و با جراحی بیماری سینوزیت كنترل و بعد از آن درمان با پیگیری و درمان دارو می تواند ادامه داشته باشد

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

 

درباره salehmohebi

3 دیدگاه در درمان سینوزیت
 1. سینوزیت از کجا می اید و آیا می توان ان را درمان کرد؟

  • یکی از شایع ترین علل بروز سینوزیت ویروس است. شوبرگ می گوید: ” معمولا شما دچار یک سرماخوردگی می شوید که به سینوزیت تبدیل می شود. اگر التهاب به وجود آمده بعد از چند روز برطرف نشود، ماندن مخاط در سینوس ها ادامه پیدا کرده و یک عفونت شدید به وجود می آید. باکتری دارای یک محیط مرطوب و مناسب است و شروع به گسترش یافتن کرده و به عفونت تبدیل می شود.

 2. سلام خسته نباشید آقای دکتر من سینوزیت دارم و چشم درد دارم خواستم بپرسم عوارض سینوزیت بر چشم چی می تونه باشه و اصلا تاثیری بر روی چشم داره ؟ ممنون میشم جوابم را بدهید …


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 5 × 2 =