سرطان حنجره :

سرطان حنجره معمولا در بافت های اطراف حنجره  به دلیل رشد بیش از اندازه سلولهای بدخیم رخ می دهد .

حنجره در بدن انسان نقش و وظیفه تولید صدا را دارد ، اعضای حنجره شامل چند غضروف و چند عضو توخالی می باشد که در تارهای صوتی ،جلوی گردن قرار داده شده است .

نقش مهمی حنجره در بدن ایجاد می کند نظیر : صحبت کردن ، بلع غذا و نفس کشیدن

موفقیت بیشتر درمان با تشخیص به موقع سرطان حنجره امکان پذیر است .

سرطان حنجره

علائم سرطان حنجره :

 • برآمدگی در ناحیه گردن
 • سرفه مزمن
 • تورم غدد لنفاوي بدون درد بيش از دو هفته
 • احساس درد در زمان لمس گلو
 • بوی بد دهان
 • تنگی نفس در زمان فعالیت داشتن
 • تنفس صدا دار
 • تغییر صدا بیش از دو هفته
 • مشكل در بلع

عوامل تاثیر گذار در سرطان حنجره :

لازم به ذکر است سرطان حنجره در مردان نسبت به زنان چهار برابر بیشتر است ، در ذیل برخی از عواملی که سبب افزایش خطر مبتلا شدن به سرطان حنجره شود را بیان می کنیم :

مصرف سیگار :

شایع ترین علت افزایش خطر مبتلا شدن به سرطان حنجره مصرف سیگار است ، اشخاصی که به استعمال سیگار می پردازند نسبت به سایر اشخاص بیشتر در معرض قرار گرفتن سرطان حنجره هستند .

مصرف الکل :

یکی دیگر از عوامل افزایش دهنده خطر مبتلا شدن به سرطان حنجره مصرف  الکل است ، این امر با مصرف سیگار چند برابر خط مبتلا شدن به سرطان حنجره را افزایش می دهد .

 • مصرف دخانیات
 • مصرف زیاد مشروبات الکلی
 • سابقه ابتلا به سرطان سر و گردن
 • رژیم غذایی نا سالم
 • تماس با مواد شیمیایی

این عوامل، خطر ابتلا به سرطان حنجره را افزایش می دهند. با کنار گذاشتن مصرف سیگار و مشروبات الکلی، و داشتن زندگی سالم، مصرف میوه و سبزیجات تازه، میزان ابتلا به سرطان حنجره کاهش می یابد.

و…

تشخیص سرطان حنجره

توجه به سابقه پزشکی اولین گام برای تشخیص می باشد ، در صورتی که نشانه های بارزی از سرطان حنجره در شما وجود داشته باشد پزشک با دقت معاینات لازم را شروع می کند و برای تشخیص دقیق یک سری آزمایشات لازم را در نظر می گیرد . لارنگوسکوپی معمولا اولین آزمایشی می باشد که برای بیمار در نظر گرفته می شود در این آزمایش جهت معاینه دقیق حنجره از یک اسکوپ کوچک یا چند آینه استفاده می نمایند . سی تی اسکن و ام آر آی می تواند در تشخیص و میزان پیشرفت این سرطان کمک کننده باشد .

راه های تشخیص سرطان حنجره :

 • معاینه غده های لنفاوی و حنجره  توسط پزشک
 • پرتونگاری حنجره
 • رادیوگرافی حنجره
 • معاینه داخلی حنجره با لارنگوسکوپ

راه های پیشگیری از ابتلا شدن به سرطان حنجره

با تغییر خاصی در سبک زندگی می توان از ابتلا شدن به سرطان حنجره جلوگیری کرد

همانطور که گفته شده افراد سیگاری بیشتر از سایرین در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان حنجره هستند ، توصیه می شود در این افراد مصرف توتون به طور کامل حذف گردد ( افرادی که دخانیات مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر سرطان حنجره می باشند )

در صورتی که محیط کاری شما به گونه ای است که در معرض پنبه نسوز یا دیگر سموم هستید ، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و از تجهیزات مناسب استفاده نمایید .

رژیم غذایی سالمی داشته باشید ، مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان در جلوگیری از بروز سرطان حنجره بسیار تاثیر گذار می باشد تا جایی که ممکن است مصرف این نوع از مواد غذایی را در رژیم غذایی خود قرار دهید .

 درمان سرطان حنجره :

 • جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی

دکتر صالح محبی به روش های مختلف سرطان حنجره را درمان می کنند ، اگر سرطان حنجره به موقع تشخیص داده شود می توان به روش های مختلفی که بیان شد درمان را انجام داد ، درمان به موقع کمک شایانی به موفقیت بیشتر درمان می کند .

درمان اصلی با رادیوتراپی و شیمی درمانی انجام می شود.

رادیوتراپی و یا جراحی، سلول های سرطانی را از حنجره برطرف می کند و بدین طریق، سرطان حنجره در مراحل اولیه، درمان می شود.

بعد از انجام جراحی، داشتن مشکلات تنفسی و تکلم، امری طبیعی است. گاهی در روند جراحی، ابزارهای الکتریکی در گلو قرار داده می شود تا صدا تولید شود.

خوشبختانه بسیاری از موارد سرطان حنجره در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، از این رو سرطان حنجره به نسبت سایر سرطان ها خوش خیم تر می باشد. حدود ۷۰ درصد بیماران، ۵ سال بعد از تشخیص به زندگی عادی خود ادامه می دهند. و حدود ۶۰ درصد افراد، حداقل به مدت ۱۰ سال نیز زنده می مانند.

پس از تشخیص سرطان حنجره شیوه درمان مناسب با توجه به وضعیت بیمار و عواملی چون سن بیمار، جنس بیمار، مرحله بیماری ( نسبت انتشار بیماری در بدن) توسط پزشک تشخیص داده می شود. معمولا شیوه های مختلفی برای درمان سرطان حنجره وجود دارند که عبارتند از عمل جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی.

شیمی درمانی در درمان سرطان  حنجره

شیمی درمانی روشی است که برای از بین بردن سلول های سرطانی بدخیم استفاده می شود، معمولا این روش همراه پرتو درمانی استفاده می شود. هنگامی که بیماری در مراحل اولیه باشد و سرطان حنجره هنوز به سایر قسمت ها انتقال نیافته باشد (به عبارتی هنوز پیشرفته نشده باشد) می توان از این روش برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده نمود.

هنگامی که انجام عمل جراحی برای درمان سرطان حنجره مناسب نباشد ، از روش شیمی درمانی استفاده می شود. همچنین از این روش پس  از انجام عمل جراحی به منظور از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.
معمولا هر پزشکی ، روش غیر جراحی را برای درمان انتخاب می کند . شیمی درمانی زمانی انتخاب می شود که هنوز غده کوچک است و نیازی به انجام عمل جراحی نباشد . هنگامی که عمل جراحی بسیار دیر شده باشد و دیگر زیاد موثر نباشد از روش های غیر جراحی نیز استفاده می شود. در هر حال هدف درمان سرطان ، حفظ و بهبود کیفیت زندگی شخص است.

پرتو درمانی در درمان سرطان حنجره

 

در این روش از تابش اشعه آلفا و بتا و گاما استفاده می شود. هدف از این انجام پرتو درمانی کاهش و از بین بردن سلول های سرطانی است. معمولا شیمی درمانی همراه با پرتو درمانی انجام می گیرد.

 

عمل جراحی در درمان سرطان حنجره

اگر سرطان حنجره پیشرفته باشد ، پزشک ناچار به عمل جراحی روی می آورد. در عمل جراحی ب حنجره یا همان عمل لارنجکتومی (laryngectomy) ، حنجره به کلی برداشته می شود.  هرگاه حنجره بر اثر بیماری سرطان پیشرفته یا هر بیماری دیگر به خطر بیفتد و دچار اختلالاتی در عملکرد اصلی آن شود ، بیمار باید  اقدام به برداشتن کامل حنجره نماید. بدیهی است که با برداشتن حنجره سایر فعالیت ها مثل بلعیدن و تنفس و گفتار نیز دچار اختلال می شوند . برای ادامه روند طبیعی این اعضا می بایست سوراخی در نای (تراکئوستومی) ایجاد شود، تا بیمار بتواند تنفس طبیعی خود را انجام دهد . دقت شود که پس از عمل جراحی باید اقدامات تکمیلی انجام شوند تا از رشد، انتشار و عود مجدد سرطان پیشگیری شود.

چشم‌انداز طولانی‌مدت سرطان حنجره

درمان زود به هنگام سرطان حنجره کلید موفقیت می باشد ، هر چه درمان سریعتر صورت گیرد می توان بهترین نتایج را از درمان این سرطان دریافت کرد، تا زمانی که سرطان پیشرفت نکرده باشد و در گره ی لنفاوی پخش و منتشر نشده باشد در مان بسیار نتیجه بخش می شود ممکن است که بعد از جراحی سرطان  فرد خطراتی مانند اشکال در تنفس، اشکال در بلع، از بین رفتن صدا یا تغییرات و باقی مانده جای اسکار در گردن را تجربه کند . به هیچ عنوان نسبت به علائمی که در قسمت فوق به آن ها اشاره شده بی توجه نباشید زیرا این علائم می تواند نشانه ای از سرطان حنجره باشد ، در صورت مشاهده هر یک از این علائم به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید تا در صورت تشخیص سرطان حنجره درمان به موقع صورت گیرد .

کسب اطلاعات بیشتر در :

شما عزیزان در کانال تلگرام و اینستاگرام می توانید نمونه کارهای مختلف جراحی های دکتر محبی را مشاهده نمایید ، هم چنین در بخش گالری سایت نمونه کارهای مختلف قرار داده شده است .

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

 

 

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 4 × 4 =