سنگ غدد بزاقی

سنگ غدد بزاقی بیشتر در غدد تحت فکی تشکیل می شود که در افراد بالای ۴۰ سال و بیشتر در مردان مشاهده می شود. این سنگ ها بطور کلی از فسفات کلسیم و کربنات کلسیم تشکیل می شوند. غدد تحت فکی ترشحات غلیظی دارد و تخلیه بزاق در آن به سمت بالا و بر عکس جاذبه می باشد. در صورتی که در مسیر خروجی غدد اختلالی ایجاد شود و همچنین عواملی موجب شود که این ترشح غلیظ تر شود باعث ایجاد سنگ در آن ناحیه می شود که به آن ها سنگ های غدد بزاقی گفته می شود. در نتیجه تصور می شود که علت شیوع بیشتر این سنگ ها بدلیل تخلیه بزاق به سمت بالا و غلیظ تر بودن بزاق ساخته شده در غدد زیر فکی می باشد. در صورتی که سنگ های غدد بزاقی که در غدد تحت فکی ایجاد می شوند راه خروج بزاق را مسدود کنند موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می شوند که ممکن است بدنبال آن باعث ایجاد عفونت گردند که این امر موجب ایجاد درد شدیدی می شود.

تشکیل این سنگ ها در غدد تحت فکی نسبت به غدد بنا گوشی بیشتر می باشد به گونه ای که از هر ۱۰ سنگ غدد بزاقی که تشکیل می شوند ۸ مورد آن در غدد زیر فکی مشاهده می شود.

سنگ بزاقی

علایم سنگ غدد بزاقی

سنگ غدد بزاقی یک بیماری شایع می باشد که به برخی از علایم این بیمار در زیر اشاره شده است

بروز درد شدید در هنگام غذا خوردن بدلیل افزایش تولید بزاق که موجب می شود غده بزاقی التهاب پیدا کنند.

احساس درد در هنگام غذا خوردن که حدود یک تا دو ساعت بعد از غذا خوردن تسکین می یابد.( درد ناشی از سنگ های بزاقی می تواند درد مبهمی باشد که بصورت  گاه و بیگاه همراه با احساس درد شدید باشد.)

التهاب و تورم غدد بزاقی که می تواند در موارد پیشرفته تر همراه با عفونت باشد که ممکن است این تورم دایمی باشد و یا بزرگ و کوچک شود.

تورم صورت و گردن

در برخی موارد سنگ های غدد بزاقی بدون علامت و نشانه می باشند و هیچ علایمی ندارند و به طور ناگهانی در رادیوگرافی تشخیص داده می شوند.

انواع سنگ غدد بزاقی

 • سنگ غدد بزاقی اوراتی
 • سنگ غدد بزاقی کلسیمی

سنگ های غدد اوراتی به راحتی قابل تشخیص نمی باشند در صورتی که سنگ غدد بزاقی که از نوع کلسیم می باشند به راحتی قابل تشخیص می باشند و در عکس رادیولوژی می توان آن ها را مشاهده کرد.

تشخیص و درمان سنگ های غدد بزاقی

علایم این بیماری در صورتی که بروز نمایند به حدی واضح می باشد که در این صورت نیاز به اقدام تشخیص نمی باشد.

برای تشخیص این بیماری از رادیوگرافی و سونگرافی می توان استفاده کرد. در صورتی که سنگ های ایجاد شده اندازه کوچکی داشته باشند خود به خود رفع می شوند و جای هیچ گونه نگرانی ندارد اما در صورتی که این سنگ ها دارای اندازه بزرگی باشند نیاز به  عمل جراحی کوچک دارند. این جراحی تحت بی حسی موضعی انجام می شود در صورتی که سنگ تشکیل شده در انتهای مجرا باشد پزشک با ایجاد شکاف کوچکی بروی مجرا سنگ را از داخل دهان بیرون می آورد. برای درمان سنگ های غدد بزاقی می توان از روش سنگ شکنی که با استفاده از امواج ماوراء صوت می باشند استفاده کرد.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

6 دیدگاه در سنگ غدد بزاقی
 1. سلام اقای دکتر
  بنده چند سالی هست که دو عدد سنگ در زیر فکی رو بهمراه دارم هر چند مدت یک بار متورم میشود و با انتی بیوتیک تقریبا مهارشون میکنم خواستم بدونم چکار باید بکنم

  • سلام
   سنگ غده بزاقي كه در مجرا باشد از طريق دهان و در عمق غده اگر باشد از بيرون بهمراه غده بايد خارج شود
   بهداشت دهان
   مصرف مايعات زياد و كمي ترشي در موارد سنگ هاي كوچك كمك كننده است

 2. سلام..من سنک ۲ میلی در غده تحت فکی چپم دارم..چکار کنم

  • سلام
   سنگ دو ميلي متري غالبا شانس دفع خودبخود زيادي دارد. با مصرف زياد مايعات و ماساژ پايين گردن به جلو و كمي مصرف مواد ترش اين شانس را افزايش دهيد

 3. سنگ ۲ ونیم میلی من در قسمت پروگزیمال مجراست..یعنی نزدیک غده..الان ۳ ماهه که متوجه شدم تکون نخوره‌‌‌گاهی متورم میشه فقط…جراح گفته از بیرون باید عمل کنم ولی خودم فکر میکنم شاید دفع بشه یا از داخل دهانم بشه عملش کرد.نظر شما چیه

  • سلام
   تا ٥ ميلي متر حتي بيشتر امكان دفع دارد
   گاهي ميشه اندوسكوپيك انرا خارج نمود
   مصرف زياد مايعات، كمپرس گرم و كمي ماساژ و تحريك كم با ترشيحات توصيه مي شود


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *