سینوزیت مزمن را چگونه درمان کنیم ؟

سینوزیت مزمن را چگونه درمان کنیم ؟علاوه بر تغییرات آناتومیک مثل انحراف تیغه بینی و خار تیغه بینی، گروهی از سایر بیماری های التهابی مزمن آلرژیک ، تروماتیک یا ماهیت نئوپلاستیک می توانند منجر به سینوزیت مزمن شوند .
مکانیسم بیماری زایی شایع، اختلال تهویه واحد استئومئاتال به دلیل تنگی یا انسداد این منطقه است که مانع درناژ سیستم های سینوسی وابسته، به ویژه سینوس ماگزیلری مجاور و سلول های اتموئید قدامی می شود. با تورم مخاطی ، به ویژه در معابر آناتومیکی باریک واحد استئومئاتال، یک سیکل معیوب ایجاد می شود که ابتدا منجر به حملات مکرر التهاب حاد و در نهایت سینوزیت مزمن دائمی می شود .
سینوزیت مزمن، اغلب سینوس ماگزیلری و سلول های اتموئید را درگیر می نماید ، در حالی که سینوس های فرونتال و اسفنوئید، با شیوع کم تری درگیر می شوند .

سینوزیت مزمن را چگونه درمان کنیم ؟

سینوزیت مزمن را چگونه درمان کنیم ؟

علائم سینوزیت مزمن

خصوصیات درد متغیر است و میتواند طیفی از احساس فشار تا سر درد های مکرر دایمی داشته باشد . بسیاری از بیماران نیز از درناژ نازوفارنژیال (ترشح پشت بینی) شاکی هستند و برخی از انسداد تنفس با بینی شکایت می کنند .

تشخیص

رینوسکوپی، اندوسکوپی

حفره بینی با رینوسکوپی یا اندوسکوپی ، مشاهده می شود، باید توجه خاصی به تغییرات در تیغه میانی بینی، شاخک ها(هیپرپلازی شاخک)، شاخک میانی هوادار و نمای واحد استئومئاتال بشود (تورم مخاطی، پولیپ، تومور و..). سایر علل اختلال تهویه و درناژ خود حفره بینی را باید رد کرد .

تصویر برداری

امروزه، به نظر می رسد که سی تی اسکن تنها روش تصویر برداری قابل قبول سینوس های پارانازال در شک به سینوزیت مزمن باشد . رادیوگرافی معمولی سینوس، به دلیل آرتیفکت ناشی از روی هم افتادن سایه های ساختمانی، ارزش بسیار محدودی در تشخیص سینوزیت مزمن دارند .
همچنین، فقط سی تی اسکن می تواند دقیقا ساختمان های آناتومیکی کلیدی را برای برنامه ریزی دقیق قبل از عمل مهم اند، مشخص نماید .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

درمان

درمان نگهدارنده شامل قطرات بینی ضد احتقان ، گرما درمانی و آنتی بیوتیک وسیع الطیف است .
ترکیبات موکولیتیک را نیز می تواند به عنوان درمان نگهدارنده تجویز کرد . در علت آلرژیک ، درمان مناسب ضد آلرژی نیز باید تجویز گردد . کلیه این درمان های نگهدارنده ، ارزش علامتی دارند و علت سینوزیت مزمن را نمی توانند محدود نمایند . تنها درمان قطعی، جراحی سینوس است .

جراحی آندوسکوپیک سینوس

درمان جراحی جدید سینوزیت مزمن از داخل بینی، تحت کنترل اندوسکوپ یا میکروسکوپی انجام می شود . اساس جراحی اندوسکوپیک سینوس، گشاد کردن معابر تنگ در مئاتوس میانی و واحد استئومئاتال شامل دهانه طبیعی سینوس ماگزیلاری و در صورت لزوم، سینوس فرونتال می باشد . سپتوپلاستی ممکن است در بیمارانی با انحراف شدید عملکردی تیغه بینی لازم باشد .
خطرات جراحی داخل بینی سینوس عمدتا بر اساس مجاورت نزدیک سینوس ها به حفره ی جمجمه ای قدامی ، عصب بینایی و به شریان کاروتید داخلی می باشد .
پیش نیاز های هر نوع جراحی سینوس داخل بینی ، دانستن دقیق آناتومی سینونازال و مهارت تکنیکی در هدایت اندوسکوپ یا میکروسکوپ می باشد که باید با روش های تشخیصی و با تمرین کردن روی نمونه های آناتومیک به دست آید .جراح، همچنین باید آناتومی رادیوگرافیک این منطقه را به خوبی بداند .

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • شش − دو =