درمان سینوزیت

به حفره های کوچک  که در پیشانی ، سر ، صورت و اطراف بینی قرار گرفته اند سینوس گفته می شود که وظایف متعددی را بر عهده دارند ، یکی از وظایف اصلی این حفره های توخالی مرطوب کردن هوای تنفسی می باشد . در بروز سینوزیت عوامل مختلفی دخیل می باشد با توجه به نوع سینوزیت ( سینوزیت حاد و سینوزیت مزمن) بهترین روش درمانی انتخاب می شود .

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت حاد

اگر سینوزیت از نوع باکتریائی باشد برای درمان آنتی بیوتیک تجویز می شود، در مواردی که احتقان وجود داشته باشد استفاده از قطره های ضد احتقان توصیه می شود. توجه نمایید مصرف دارویی بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان نباید صورت گیرد زیرا با توجه به علت سینوزیت روش درمانی انتخاب می شود و دارو تجویز می شود .

در درمان سینوزیت حاد شست و شوی مرتب بینی با محلول استریل و تنفس در هوای مرطوب بسیار می تواند کمک کننده باشد.

درمان سینوزیت مزمن

درمان سینوزیت مزمن که علائم آن پیچیده تر می باشد نسبت به سینوزیت حاد متفاوت تر است ، در برخی از موارد می توان با آنتی بیوتیک آن را درمان کرد اما در برخی از موارد دیگر که علت گرفتگی و انسداد بینی انحراف تیغه میانی بینی یا پولیپ بینی است برای درمان نیاز به جراحی است ، علاوه بر جراحی باز، امروزه جراحی سینوس با کمک آندوسکوپ روش بسیار میسری می باشد که می توان از آن استفاده کرد با استفاده از این روش می توان به راحتی بدون اینکه جراحی باز صورت گیرد سینوزیت را درمان کرد . معمولا از دستگاه های شيور یا ميكرودبريدر که دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد و با خونریزی کمتر استفاده می شود

با استفاده از این روش که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است با حفظ عملکرد بینی با حداقل دستکاری پولیپ و عامل انسداد بینی برداشته می شود و دهانه سینوس باز می شود و فرد به راحتی می تواند تنفس کند .

با استفاده از آندسوکوپ جراح می تواند مستقیما داخل سینوس را مشاهده کند و تسلط لازم را داشته باشد هر عاملی که غیر طبیعی می رسد مانند پولیپ با استفاده از آندوسکوپ بدون اینکه جراحی صورت گیرد برداشته می شود . اندوسکوپی سینوس با بی حسی یا بدون بی حسی انجام می گیرد .

البته لازم به ذکر است احتمال بازگشت و عود پولیپ وجود دارد در نتیجه بعد از آندوسکوپی سینوس باید مواردی توسط خود فرد رعایت شود به عنوان مثال فرد باید از عوامل محرک پرهیز کند و به طور مرتب از داروهای تجویزی استفاده کند .

 

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

 

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *