شکستگی قاعده جمجمه

قاعده جمجمه کجاست؟
انواع شکستگی قاعده جمجمه کدام است؟
شکستگی قاعده جمجمه چیست؟
آیا شکستگی جمجمه هم در کودکان رخ می دهد؟
آیا شکستگی قاعده جمجمه نشت مایع نخاعی را به همراه دارد؟

 

تروما به ناحیه پیشانی و ریشه بینی معمولا در سوانح رانندگی و گاه در حوادث شغلی روی می دهد. این ضایعه ابتدائا موجب شکستگی سینوس های فوقانی می شود و از آن جا به حفره جمجمه ای قدامی گسترش می یابد. در عوض، شکستگی  قاعده جمجمه ممکن است ابتدائا بخش فوقانی استخوان پیشانی (همراه با سخت شامه و ساختارهای داخل جمجمه ای) را گرفتار کند و سپس خط شکستگی ممکن است از آنجا به سینوس های بینی گسترش یابد. شکستگی های پیشانی قاعده ای در ۷۰ درصد از کل شکستگی های قاعده جمجمه روی می دهند. خطوط شکستگی تیپیک در حفره جمجمه قدامی و ریشه بینی، شبیه به خطوط شکستگی در شکستگی های جانبی قاعده ای وجود دارند.

پارگی های سخت شامه و آسیب های مغزی (که ممکن است باز یا بسته باشند)؛ اغلب در حفره جمجمه ای قدامی روی می دهند. عفونت ممکن است از خلال خط شکستگی از بینی با سینوس ها به حفره داخل جمجمه ای صعود کند، خواه بلافاصله بعد از حادثه (عفونت زودرس) یا سال ها بعد (عفونت دیررس) و موجب مننژیت یا آبسه مغزی شود.

علائم شکستگی قاعده جمجمه

علائم اصلی عبارتند از رینورهcsf ، پرولاس بافت مغزی از بینی یا از زخم خارجی ناحیه بینی پیشانی، هماتوم وسیع صورت، احتمالا آمفیزم جراحی، بیرون زدگی کره چشم، بایا بدون از دست دادن بینایی.

شکستگی-قاعده-جمجمه

سایر علائم عبارتند از: ضربه مغزی؛ هماتوم چشمی یکطرفه یا دو طرفه (که نشانه قطعی آسیب پیشانی- قاعده ای نیست) و گاه خونریزی شدید از حلق و دهان و بینی نشانه ای قطعی پارگی شامه است، اما پارگی سخت شامه ممکن است بدون نشت csf  روی دهد. آنوسمیا در ۷۵ درصد بیماران روی می دهد و عصب دوم مغزی و به صورت نادرتر اعصاب سوم، چهارم، پنجم و ششم مغزی ممکن است آسیب ببیند. در ۲۰ درصد از کل بیماران، آسیب های بافت نرم خارجی جزئی هستند و یا وجود ندارند. گاه نشانه های افزایش داخل جمجمه (نظیر خونریزی، تغییر ضربان، گشادی مردمک سمت ضایعه و مردمک ثابت) وجود دارند.

تشخیص شکستگی قاعده ای جمجمه

تشخیص مبتنی بر تاریخچه و نوع حادثه، رادیوگرافی های جمجمه در دو صفحه، رادیوگرافی های سینوس ها در نماهای مختلف (پس سری- چانه ای، پس سری- پیشانی و آگزیال) و ct  اسکن.

بهتر است برای این منظور به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذقی مراجعه نمایید تا درمان مناسب را انتخاب نماید. اغلب متخصص بعد از ترمیم به بستن حفره قدامی این کار را به بهترین وجه انجام می دهد.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 7 − 4 =