ضایعات خوش خیم حفره دهان

تومورهای خوش خیم حفره دهان زایده های غیر سرطانی هستند که به بخشهای دیگر بدن گسترش پیدا نمی کند و معمولاً تهدید کننده زندگی نمی باشند

ضایعات خوش خیم حفره دهان

ضایعات و تومورهای خوش خیم حفره دهان

تومورهای خوش خیم حفره دهان ، تومورها خوش خیمی هستند که به نقاط دیگر بدن آسیب نمی رساند ، و تهدیدی برای زندگی فرد محسوب نمی شوند.

تومورهای خوش خیم حفره دهانی انواع مختلفی دارند

تومورهای خوش خیم حفره دهانی انواع مختلفی دارند:

هایپرپلازی

هایپرپلازی به زیاد شدن سلول های طبیعی بدن گفته می شود بیماری به طور معمول به علت تحریک شدن و آسیب خوردن حفره دهان به وجود می آید.

فیبروم

فیبروم ، نوعی برجستگی سفت مانندی است که ممکن است یا صاف و یا گرد باشد ، و بوسیله ی ساقه ای در قاعده به قسمتی از بافت دهان وصل می شود. فیبروم میتواند در هر قسمتی از حفره دهان بوجود بیاید ، بیشتر اوقات در گونه و لب ها می باشد. و از جمله تومور خوشیم حفره دهانی است.

گرانولوم پیوژنیک

زایده گرانولوم پیوژنیک به صورت قرمز و صاف در قسمتی از حفره دهان از طریق ساقه ای در قاعده وصل است. جای این زایده بیشتر در لثه هاست و خیلی راحت خونریزی می کند.

پاپیلوما

پاپیلوما تومور خوش خیمی است که در سطح درونی حفره دهان از سلول های اپیتلیال ایجاد می شود. به شکل زگیل هستند، پاپیلومای انسانی با ویروس( اچ پی وی) اغلب دیده می شود.

ادنوم پلئومورفیک

تومورهای خوش خیم ادنوم پلئومورفیک توسط غدد بزاق کوچک و یا از غدد بزاقی بزرگ تشکیل می شوند. رشد این تومورها به کندی صورت می گیرد و هیچونه دردی ندارند. این تومور به عنوان تومور مختلط بیان می شود.

تومورهای بافت نرم

همان طور که از نام این تومورها مشخص است در بافت های نرم دهان ، زیر لایه های پوششی مانند: رگهای خونی و چربی به وجود می آیند.

لنفانژیوم

این توده از رگهای لنفاوی بزرگ شده ایجاد می شود، و اکثراً بدون درد و نرم هستند.

همانژیوم

این توده نیز از توده های خوش خیم حفره دهانی است که بدون درد و نرم هستند، که از انبساط رگهای خونی به وجود می آیند.

نوروفیبروم

این تومور خوش خیم در بافت های عصبی به وجود می آید، به طور معمول یا صاف و برجسته بدون درد هستند.

تومور سلول گرانولار

تومور سلول گرانولار به صورت تورمی سفت و بالا آمده یا کمی مایل به زرد مشاهده می شوند.عامل این زایده هنوز مشخص نشده و خیلی کند رشد میکنند و دردی ندارند. این تومور امکان دارد روی سلول های عصبی شروع شود و روی زبان به وجود می آید. این زایده با نام میوبلاستوم نیز بیان می شود.

لیپوم

لیپوم تومور خوش خیمی که بدون درد است و رشد کندی دارد ، از بافت چربی به وجود آمده و وقتی لمس می شود خیلی نرم است.

تومورها و کیست های ادنتوژنیک خوش خیم

این کیست ها خوش خیم هستند و در استخوان فک بوجود می آیند (ماندیبل و ماگزیلا ) ، ادنتوژنیک ها از بافت های به وجود آورنده دندان آغاز می شوند و امکان دارد از اختلال در رشد استخوان فک به وجود آمده باشند.

تومورهای خوش خیم استخوان

این تومورهای خوش خیم در استخوان فک(ماندیبل و ماگزیلا ) به وجود می آیند.

استئوم

استئوم تومورخوش خیمی است که در استخوان جمجمه و صورت به وجود می آید. استئوم امکان دارد مواقعی که درون بافت های اطراف رشد می کند علائمی را بروز دهد.

فیبروم استخوان ساز

این فیبروم در استخوان فک پایین ( ماندیبل) به وجود می آید ، و با ورمی بدون درد امکان دارد همراه باشد.

وضعیت های خوش خیم

بعضی از این وضعیت ها میتواند مشابه وضعیت پیش سرطانی یا سرطان دهان باشند ، ولی خوشبختانه غیر سرطانی اند ، پزشک با آزمایش های دقیقی مانند : کشت ، نمونه برداری یا بیوبسی ، تشخیص می دهد که وضعیت خوش خیم است .این گونه وضعیت های خوش خیم دهانی با دارو و استفاده از داروی موضعی ( مستقیم روی موضع مورد نظر) درمان می شوند.

وضعیت های خوش خیم حفره دهان عبارتند:

 

کاندیدیاز (برفک)

این قارچ به صورت طبیعی در دهان وجود دارد. ولی رشد بیشتر این قارچ باعث عفونتی به اسم کاندیدیاز می گردد. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری کسانی هستند که ضعف سیستم ایمنی دارند و زمان زیادی دارو های استروئیدی و آنتی بیوتیک مصرف می کنند لازم به ذکر است این عارضه با دارو های ضد قارچ قابل درمان است.

آفت

آفت زخمی می باشد که با لایه ای سفید متمایل به زرد پوشانده شده است و دور تا دور آن حلقه ای قرمز قرار دارد ، عامل این ضایعه معلوم نیست . و در عرض دو هفته خوب می شود امکان بازگشت دارد . به طور معمول آفت با کورتیکواستروئیدها قابل درمان است.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

12 دیدگاه در ضایعات خوش خیم حفره دهان
 1. مدتی است که زخمی در زیر زبانم ایجاد شده که سرش سفید است و چرکی میشود و هر ۱۰ روزی یه یا می ترکد و مزه عفونت میدهد، به مدت ۴۰ الی ۵۰ روز است که در دهانم است و خوب نمیشود و دردی هم ندارد خواهش میکنم راهنماييم کنید

  • سلام
   احتمالا يك كيست چركي دارد كه بايد باز شود
   هر زخم بيش از دو هفته بايد تعيين تكليف شود
   سونوگرافي مي تواند كمك كند

 2. سلام. حدودا بيشتر از يكسال است كه لكه سفيد برامده اي روي لثه ي فك پايينم ايجاد شده و بزرگتر شده است و بنظر سفت مي ايد و دردي هم ندارد لطفا راهنمايي كنيد كه چيست

  • سلام
   ضايعات سفيد غالبا خوشخيمند ولي بعلت احتمال تبديل به پيش بدخيم بررسي و احتمالا برداشتن انها نياز مي باشد

 3. سلام زايده اي دقيقا مامانتد تصوير بالا چند ماهي رو لبم بود
  رفتم دكتر گفت بايد درش بياري منم رفتم اتاق عمل و درش اوردم الان بعد از دوماه دوباره برگشته اصلا نميدونم چيه جواب باتولوژيشم هنوز نيومده

 4. سلام
  یه چند وقتی هست متوجه یک برآمدگی کبود مانند شدم ک شبیه همانژیوم هستش دقیقا مثل همانژیوم نرم هست و هیچ دردی هم نداره چند تا دکتر هم دیدن گفتن چیزی نیست ، وقتی فلفل یا چیزای تند میخورم یکم بزرگ تر میشه میتونه همانزیوم باشه؟

 5. سلام حدودا یه ۲هفته هست که یه چیزی داخل زیانم زده اندازش هم اندازه ماش هست ولی روی ظاهر زبان هیچ چیز مشخص نیست فقط با لمس معلومه و هیچ دردی هم نداره
  ۲تا دکتر رفتم یکی بهم سفکسیم داد یکی گفت فیبروم هست
  چجوری میتونم بفهمم چیه؟

 6. سلام چند روز پیش ته گلوم یه توده هایی کوچیک درومد طی یک گلودرد که داشتم دکتر بهم پنیسیلین داد ولی هنوز درست نشدند بنظر شما چی میتونه باشه


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1 × چهار =