عفونت گوش میانی

عفونت گوش میانی یا اوتیت مدیا در نوزادان و کودکان بیشتر دیده می شود و از عفونت گوش خارجی خطرناک تر است زیرا ممکن است موجب پارگی پرده صماخ گردد و همچنین می تواند این عفونت به طرف گوش داخلی و مغرز منتقل شود. عفونت گوش میانی به دو صورت دیده می شود:
عفونت گوش میانی حاد(اوتیت حاد) : این عفونت ممکن است بدنبال عفونت  دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ایجاد شود. این عفونت می تواند باعث اختلال عملکرد شیپور استاش( شیپور استاش یا لوله استاش، لوله باریکی است که گوش میانی را به پشت بینی متصل می کند.) می شود و عفونت از طریق شیپور استاش بطرف گوش میانی پیش می رود و باعث ایجاد عفونت گوش میانی و ملتهب شدن آن می گردد. تخلیه ترشحات گوشی، محافظت از گوش در برابر ورود میکروب ها و متعادل سازی فشار هوا بین قسمت فوقانی حلق و فضای گوش میانی  از جمله وظایف شیپور استاش می باشد.
عفونت گوش میانی سروز (اوتیت سروز):این عفونت موجب ایجاد تجمع مایع در گوش میانی و ملتهب شدن آن می شود که به دنبال عفونت گوش میانی حاد ایجاد می شود.عفونت گوش میانی سروز اگر درمان نشود تهدید بسیار جدی برای شنوایی محسوب می شود.

 

عفونت گوش میانی

علائم عفونت گوش میانی

در کودکان کمتر از دو سال علائم این بیماری عبارتند از بی اشتهایی،مالیدن یا کشیدن گوش، تب و بی قراری می باشد. در کودکان بالاتر از ۲ سال گوش درد ممکن است یکی از علائم عفونت گوش میانی باشد. پس از ۲ تا ۳ روز علایم شدید مثل تب و درد بهبود میابند.
یکی دیگر از علائم عفونت گوش میانی می تواند مشاهده ترشحات چرکی و خونابه ای باشد که این علائم ممکن است نشان دهنده سوراخ شدن پرده گوش باشد. درعفونت گوش میانی سروز (اوتیت سروز) درد و تب اصلا وجود ندارد و تنها شنوائی کمتر می شود. به طور کلی علائم عفونت گوش میانی شامل موارد زیر می باشد:
تب و لرز
درد شدید
خروج ترشحات چرکی
کاهش شنوایی
ضرباندار شدن گوش به ویژه در شب ها

درمان عفونت گوش میانی

از طریق آنتی بیوتیک با تجویز پزشک و به اندازه و مدت کافی می توان به درمان عفونت گوش میانی پرداخت. از مسکن های مختلف جهت رفع تب و درد می توان استفاده کرد. درمان با چرک خشک کن با استفاد از آنتی بیوتیک و خارج کردن ترشحات چرکی از مجرای گوش در صورتی که استخوانچه های گوش میانی دچار عفونت شده باشند، ضرورت دارد.
در عفونت گوش میانی سروزبدلیل اینکه فاقد علائم شدید است تشخیص دیر هنگامی دارد و در نتیجه ترشحاتی که در گوش میانی جمع شده اند به تدریج غلیظ می شوند و به درمان پاسخ نمی دهند در این صورت برای درمان جراحی لازم است. در این جراحی پس از بازکردن پرده گوش مایع غلیظ تخلیه می شود و وسیله کوچکی(گرومت) درون پرده کار گذاشته می شود. این وسیله بطور موقت کار شیپور استاش را انجام می دهد و پس از چند ماه از پرده جدا می شود.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

 

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ده − 6 =