علائم تومورهای بدخیم بینی و سینوس

سرطان سینوس قابل درمان است؟
علائم سرطان بینی چیست؟
نشانه های سرطان سینوس بینی کدام است؟
آیا علائم تومور بینی و سینوس را می دانید؟

تومورهای حفره بینی در اغلب موارد به لحاظ بالینی تا مدت ها خاموش هستند و این، تشخیص زودرس را اغلب دشوار می سازد.
علائم شک برانگیز به ویژه در افراد مسن تر از ۵۰ سال عبارتند از انسداد یک طرفه بینی، ترشح یک طرفه و مزمن بینی، ترشح خونریزی دهنده بینی، ترشح بدبو، از دست دادن حس یکی از شاخه های عصب تری ژمینال، تورم گونه یا کانتوس داخلی، فشار در سر یا صورت و احساس پری در بینی. سردرد شدید فقط در مراحل پیشرفته روی می دهد و این زمانی است که تومور به سخت شامه گسترش یافته و موجب درد مقاوم به درمان می شود. نشانه های تهاجم به بافت همسایه عبارتند ازمحدود شدن حرکات چشم، جابجایی یا بیرون زدگی چشم، تورم بافت نرم کانتوس داخلی، پلک ها، گونه و کام؛ سست شدن دندان ها، اختلال در جویدن، فلج اعصاب مغزی، اشک ریزش انسدادی و لنفادنوپاتی ناحیه ای.
هرچه یک تومور سینوس های پارانازال بالاتر و عقب تر باشد، پیش آگهی آن بدتر است. این اساس سطح بندی SEBILEAU می باشد که البته امروزه به ندرت به کار می رود.

تشخیص تومورهای بدخیم بینی یا سینوس

تشخیص مبتنی است برشرح حال و مشاهده و لمس حفره دهان، بینی . از آندوسکوپی نیز می توان استفاده کرد. رادیوگرافی های اگزیال سینوس ها و جراحی قاعده جمجمه کدورت منتشری را نشان می دهند که مرز استخوان طبیعی را تخریب و محو کرده است. همچنین CT اسکن انجام می شود. بیمار را باید یک متخصص گوش و حلق و بینی و متخصص چشم معاینه کنند. در صورت لزوم، بعد از باز کردن سینوس مشکوک، بیوپسی انجام می گیرد. اگر ظن به تهاجم به قاعده جمجمه وجود داشته باشد، آنژیوگرافی باید انجام و CSF بررسی شود. جستجو برای متاستازهای عقده های لنفاوی ناحیه ای و دوردست ( به ریه، استخوان، مغز و کبد) ضروری است.
شایان ذکر است که بگوییم این ها مشتملند برعفونت سینوس ها و عوارض همراه و تومورهای خوش خیم.
سیستم TNM برای مرحله بندی به منظور نحوه درمان و پیش آگهی و امکان ثبت و آنالیز نتایج به کار می رود.

علائم تومور بدخیم بینی و سینوس

درمان تومورهای بدخیم بینی و سینوس

سه روش درمان عبارتند از: جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی (در صورت نیاز، تجویز داخل شریانی داروهای سیتوتوکسیک) در برخی شرایط ، ترکیبی از این روش ممکن است مناسب باشد.
جراحی: سه روش استاندارد برداشتن تومور عبارتند از: ۱- برداشتن استخوان فرونتال ۲- برداشتن کامل ماگزیلا۳- خارج ساختن محتویات اربیت در ترکیب با روش های اولی و دومی
از آنجا که جراحی در اکثر قریب با اتفاق موارد باید وسیع باشد، ترمیم ثانویه یا تامین یک پروتز برای پوشاندن نقص های بیرونی و داخلی ضروری است.
پرتودرمانی: پرتودرمانی را می توان به تنهایی یا بعد از جراحی انجام داد. میزان بقا بعد از پرتودرمانی حفره بینی و سینوس ها به عنوان تنها درمان برای کارسینوم سنگفرشی، به خوبی جراحی نیست و به مرحله و محل بیماری بستگی دارد. بنابراین پرتودرمانی معمولا برای تومورهای بسیار حساس به پرتو و تومورهای بسیار حساس به پرتو و تومورهای غیرقابل جراحی به کار می رود.
شیمی درمانی: در حال حاضر، هنوز نقش شیمی درمانی به عنوان درمان قطعی اولیه برای بدخیمی های اپی تلیال صورت، بینی و سینوس ها به اثبات نرسیده است. بسته به مرحله و بافت شناسی تومور، پزشک تصمیم می گیرد که در مورد هر بیمار، از جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و یا ترکیبی از این ها استفاده کند.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار × 1 =