غده پشت گوش

آبسه (ورم چرکی)

در صورتی که توده و یا تورمی را در پشت گوش خود مشاهده کردید ، علت بروز آن می تواند آبسه باشد .

آبسه زمانی تشکیل می شود که سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با یک بافت عفونی شده تلاش می کند . چرکی در آبسه تشکیل می شود که تواند باعث درد و تورم شود .

عفونت گوش

در برخی از موارد عفونت گوش می تواند باعث بروز التهابی در پشت گوش شود . در صورتی که عفونت گوش شما باعث بروز درد و کم شنوایی شد حتما به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید تا درمان های لازم صورت گیرد

غده پشت گوش

لیپوما

لیپوما توده بی ضرری است که کمتر از ۵ سانتی متر قطر دارد ، اما می تواند به مرور زمان رشد کند ، این توده که معمولا بدون درد می باشد در پشت گوش یا روی گردن ظاهر می شود در صورتی که شروع به فشار آوردن بروی اعصاب کند، می تواند دردناک شود .

کیست اپیدرموئید

زمانی که سلول های اپیدرمی زیر پوست چند برابر شوند کیست اپیدرموئید  به صورت یک توده بدون درد در زیر پوست بوجود می آید ، زمانی که این نوع از کیست ها ملتهب و عفونی شدند فرد باید به یک پزشک متخصص مراجعه نماید تا درمان های لازم صورت گیرد

کیست سباسه

یکی از علت های بروز غده پشت گوش می تواند کیست سباسه باشد ، نگرانی در رابطه با این نوع کیست نداشته باشید زیرا کیست های بی ضرری می باشد که بیشتر در نواحی مانند پشت گوش، لاله گوش و پوست سر ایجاد می شود . زمانی که غدد پوست بیشتر از مقدار طبیعی خود ماده سبیوم را تولید کنند کیست سباسه ایجاد می شود، مراجعه حضوری در صورت مشاهده این نوع از کیست الزامی می باشد استفاده از کمپرس گرم در زمان مشاهده این نوع از کیست ها توصیه می شود .

سرطان

علت بروز تورم غدد لنفاوی در پشت گوش و گردن می تواند انواع خاصی از سرطان مانند لوسمی و لنفوم شود، نگرانی در این رابطه نداشته باشید در صورتی که درمان به موقع صورت گیرد می توان نتایج بسیار خوبی را بدست آورد. طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه و گفته انجمن سرطان آمریکا ، در سیستم لنفاوی سرطان می تواند تشکیل شود و در صورتی که به موقع درمان نشود می تواند در آن ناحیه گشترش یابد یا به سایر نواحی بدن منتقل شود .

در اکثر موارد بعلت عفونت یا جراحتی تورم در غدد لنفاوی ایجاد می شود، در هر صورت اگر یک توده در پشت گوش خود احساس کردید حتما به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمایید، دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی در این زمینه می تواند مشاوره های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهد .

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نه − 8 =