فلج ناقص عصب صورت (عصب هفت)

هفتمين شاخه اعصاب دوازده گانه مغزي عصب صورتي است. اين عصب مسوؤل حركت صورت، بستن كامل چشم ها، حركت گونه و لب ها مي باشد. قرينگي صورت در حالت استراحت و حركت وابسته به تون عضلاني و عصب دهي شاخ های مختلف اين عصب مهم است.

فلج ناقص عصب صورت

 

پس از خروج از مغز و حركت در استخوان گيج گاهي كف جمجمه و در مجاورت حلزون شنوايي و داخل گوش و طی مسير پيچيده از سوراخ استيلوماستوئيد خارج شده و از بين غده بناگوشي ( پاروتيد) غالبا پنج شاخه شده و به بالا تا پايين صورت و قسمت بالای گردن عصب دهي مي كند.

 

بديهي است هر نوع ضايعه در هسته مركزي داخل مغز يا قبل از گوش و يا مسير آن در استخوان گيجگاهي يا بعد از خروج از قاعده جمجمه و در غده بناگوشي اين عصب را مي توان تحت تأثير قرار داده و آن را فلج نمايد. جراحي هاي زيادي هم مي توانند عامل اين نوع فلجي باشند كه فلج عصب مي تواند موقت يا دائمي باشد.

 

در مواردي دستكاري بالإجبار براي دسترسي به تومور بوده و غالبا اين موارد عصب برمي گردد. در موارد كمي بخاطر درگيري عصب قطع شده و در صورت داشتن شرايط پيوند زده مي شوند كه اين موارد طَي چند ماه كم كم بهتر مي شوند. موارد بي علامت فلج عصب صورت را بلز مي ناميم كه مهمترين تئوري آن فلج ناشي از تورم عصب در كانال استخواني بعلت درگيري هاي ويروسي است كه خوشبختانه پيش آگهي خوبي دارد.

 

مواردي كه شكستگي استخوان قاعده جمجمه وجود دارد نيزآسیب به عصب محتمل است كه بر اساس شدت آسيب ممكن استبه منظور جراحی قاعده جمجمه، نياز به بازكردن و برداشتن فشار از روي عصب يا پيوند عصب باشد.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سیزده + هجده =