پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش به ایجاد یک سوراخ ریز یا از بین رفتن پرده نازک گوش که مجرای گوش را از گوش میانی جدا می کند گفته می شود. پرده گوش بصورت یک پوسته نازک می باشد که دارای ۳ لایه می باشد و در انتهای گوش خارجی بصورت مایل قرار گرفته است. پرده گوش که از سه استخوان کوچک به نام رکابی، سندانی و چکشی تشکیل شده است وظیفه انتقال صوت انتشار شده در محیط بیرون، به درون حلزون را دارد. در نتیجه پارگی پرده گوش موجب کاهش شنوایی ۳۰ الی ۱۰ درصدی در افراد می شود. یک باور اشتباه در میان مردم است که تصور می کنند که اگر پرده گوششان دچار آسیب شود شنوایی کامل خود را ازدست می دهند و ناشنوا می شوند در حالی که پارگی پرده گوش تنها در ۳۰ درصد شنوایی تاثیر دارد. نکته مهم در ناشنوایی این است که ناشنوایی در اثر تخریب عصبی اتفاق می افتد نه بر اثر پارگی پرده گوش. ممکن است پارگی پرده گوش با ترشح چرکی گوش علاوه بر کاهش شنوایی همراه باشد.همچنین ممکن است عفونت گوش میانی موجب پارگی خود به خود پرده گوش شود که در اصطلاح پزشکی آن را اوتیت همراه با پارگی می نامند.

پارگی پرده گوش

در پارگی وسیع تر گوش که ممکن است بر اثر عواملی مانند وارد شدن ضربه ناگهانی به گوش یا انفجار ایجاد شود کاهش شنوایی و افت شنوایی شدید تر می باشد و همچنین ممکن است موجب وزوز گوش شود. مکان ایجاد سوراخ در پرده گوش بر کاهش شنوایی و افت ان تاثیر می گذارد. در صورتی که ضربه بسیار شدیدی بر گوش وارد شود ممکن است باعث تخریب و جداشدن استخوانچه های گوش میانی شود که در این صورت افت و کاهش شدید شنوایی رخ می دهد.

 

عوامل تاثیر گذار در پارگی پرده گوش

انفجار ناگهانی

وارد شدن ضربه شدید به گوش

ضربه محکم دست به گوش

عفونت گوش میانی

وارد شدن با فشار اب به داخل گوش

وارد کردن  ایجاد فشار اشیاء خارجی به داخل گوش

درمان پارگی پرده گوش

دکتر صالح محبی متخصص گوش، حلق و بینی در ابتدا معاینات و بررسی های لازم را بروی گوش بیمار انجام می دهد و اگر پارگی پرده گوش به صورت جزئی باشد ممکن است پارگی پرده گوش خود به خود ترمیم شود که در این مدت بیمار باید تحت نظر پزشک باشد در این حالت ممکن است پزشک با استفاده از قرار دادن پوسته نازکی بین دو طرف پارگی ان را ترمیم نماید.

در ترمیم پارگی گوش بوسیله پوسته نازک به کمک میکروسکوپ و با استفاده از مواد شیمیایی موجب بلند شدن و تحریک لبه های پاره پرده می شوند و پوسته نازک را به ان متصل می کنند. در برخی موارد ممکن است برای ترمیم و تشکیل کامل پرده این عمل جندین بار تکرار شود.

در صورتی که قرار دادن این پوسته نازک موجب پوشاندن سوراخ و برطرف نشدن پارگی پرده گوش شود دکتر صالح محبی متخصص گوش ، حلق وبینی عمل جراحی را توصیه می نماید. عمل جراحی یک روش کاملاً موفق در بسته شدن سوراخ و  برطرف شدن پارگی پرده گوش می باشد که معمولاً به صورت سر پائی انجام می شود.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 17 + 6 =