کیست تیرو گلوس

کیست تیروگلوس، در فوقانی ترین قسمت گردن و بالای غده تیروید ظاهر می شود اندازه این کیست به اندازه یک فندوق تا یک گردو می باشد . این کیست شایعترین توده مادرزادی گردن در کودکان می باشد .

کیست تیروگلوس

کیست تیروگلوس

كيست خوشخيم و مادرزادی ناشی از اختلال در مسير نزول تيروييد كه در سنين كودكی و نوجوانی ديده می شود. غالبا بعلت سرماخوردگی و عفونی شدن در خط وسط قسمت بالا و جلوی گردن برجسته شده و با هر بلع به بالا و پايين جابجا می شوند و با هر بار عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ملتهب و بزرگ می شود .

محل ایجاد کیست تیرو گلوس در اکثر موارد در زیر استخوان هیوئید می باشد.

زمانی که  یک توده توپور در خط وسط گردن مشاهده می شود باید شواهد فقدان تیروئید مانند هیپوتیروئیدیسم مورد بررسی قرار گیرد . ممکن است مواردی مانند غدد بزرگ شده دلفین، کیست های درموئید و لنف نودها با کیست تیرو گلوس اشتباه گرفته شود .

درمان

درمان اوليه فروكش كردن عفونت با آنتی بيوتيك و درمان نهايی و أصلی جراحی است. این جراحی نیاز به دقت و مهارت بالای جراح دارد دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی در زمینه جراحی کیست تیروگلوس دارای تجربه فراوانی می باشند.

جراحی با برداشتن كامل توده و مجرای اصلی آن كه تا كف زبان گاهی كشيده می شود و قسمت وسط استخوان لامی(هيوييد) می باشد صورت می گیرد . به هیچ عنوان نگران برجای ماندن خط بخیه نباشید زیرا به مرور زمان از بین می رود .

توصیه های لازم

مادرانی که با تورم و برآمدگی بروی خط وسط گردن کودک خود مواجه می شوند باید هر چه سریعتر کودک خود را نزد یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ببرند تا در صورت تشخیص کیست تیرو گلوس درمان های لازم صورت گیرد .

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *