کیست گردن چیست؟

کیست سباسه از ماده نسبتا سفید که شامل چربی،کراتین و زواید پوستی تشکیل شده است که معمولا گردن، صورت، پوست تنه و سر را درگیر می سازند که خوشبختانه یک کیست خوش خیم می باشند و قابل درمان هستند. این نوع از کیست ها گنبدی شکل هستند که در همه سنین دیده می شوند ولی در نوجوانان و بزرگسالان شایعتر می باشد .

این نوع از کیست ها در اثر مسدود شدن مجاری غدد سباسه‌ فولیکول‌های‌ موی‌ غیرطبیعی‌ که موجب تجمع مواد زاید می گردند بوجو می آیند. همچنین کیست سباسه ممکن است در اثر تحریک هورمونی بزرگ شوند.

کیست سباسه

علایم

این نوع از کیست های سفید رنگ و یا همرنگ پوست می باشند

کیست سباسه گنبدی شکل می باشند به صورتی که دارای کناره های شیب دار بوده که سطح آن صاف می باشد

اندازه کیست سباسه از ۱ تا ۴ سانتی متر متغیر می باشد

کیست سباسه اگر دچار عفونت و جراحت گردد ممکن است دردناک شود و به رنگ قرمز روشن در آید

درمان کیست سباسه

کیست های که بدون علامت می باشند نیاز به درمان ندارند اما در صورتی که این کیست ها عفونی شده باشند و در ظاهر خود را نشان بدهند می توان با جراحی ان را برداشت به این صورت که برای برداشت کیست توسط دکتر صالح محبی متخصص گوش، حلق و بینی  و جراح سرو گردن در ابتدا یک برش ساده بروی پوست روی کیست داده می شود و ساک کیست از ان خارج می شود و پس از خارج کردن کیست محل برش با نخ بخیه زده می شود.

 از عوارض احتمالی این نوع از کیست ها می توان به عفونت کیست و آسیب دیدگی کیست که منجر به التهاب یا پارگی می شود اشاره کرد.

پس از مشاهده این علائم پس از جراحی حتما به پزشک خود مراجعه نمائید

اگر پس از گذشت یک هفته پس از جراحی علایم التیام زخم مشاهده نشود

اگر پس از جراحی علایم عفونت مانند قرمزی، گرمی، درد پس از برداشت کیست در محل جراحی مشاهده کردید حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

درباره salehmohebi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *