۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی صورت / اختلالات بالینی عصب صورتی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

اختلالات بالینی عصب صورتی

اختلالات بالینی عصب صورتی

شایع ترین نوع فلج عصب صورتی ، فلج بلزیاایدیوپاتیک می باشد و سپس فلج تروماتیک و فلج ناشی از التهاب گوش در درجات بعدی شیوع قرار دارند . علل تروماتیک را می توان معمولا با شرح حال، توجه دقیق به علل التهابی و عفونی گوش تایید کرد . فلج صورتی ایدیوپاتیک را باید بر اساس رد سایر تشخیص ها ، عنوان کرد .

تغییرات التهابی

فلج ایدیوپاتیک صورتی (فلج بلز): هم نام فلج صورتی کریپتوژنیک ، ایسکمیک یارئوماتیک.
فلج بلز، فلج صورتی یک طرفه محیطی با شروع حاد است که علت واضحی ندارد و سایر اعصاب جمجمه ای را درگیر نمی نماید .
فلج بلز شایع ترین نوع فلج صورتی می باشد . شیوع آن نزدیک به ۲۰ در هر ۱۰۰۰۰۰نفر جمعیت می باشد .

اختلالات بالینی عصب صورتی

اختلالات بالینی عصب صورتی

علت بیماری زایی

علت بیماری زایی ناشناخته است . از نظر تئوری علل التهابی و عفونی ، ایسکمی عروقی و عوامل متفرقه مطرح می شوند . فلج صورتی ایدیوپاتیک در بیماران دیابتی و در بارداری شایع تر است .

علائم فلج بلز

علامت اولیه اغلب درد پشت گوشی است و سپس فلج یک طرفه محیطی صورتی که شاخه پیشانی هم به طور یکسانی در درگیری می باشد، بروز می کند . فلج در ۳۰ درصد بیماران ناکامل و در ۷۰ درصد بیماران کامل می باشد، ظرف چندین روز ایجاد می شود و تظاهر سیستمیک ندارد . تظاهرات بالینی می تواند شامل افزایش شنوایی ، اختلال حس چشایی و کاهش ترشح اشک باشد .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

تشخیص

تشخیص بر اساس رد سایر علل،سیر بالینی واضح و نبود علت قابل شناسایی برای فلج است .

فلج صورتی ناشی از التهاب گوش

این نوع فلج صورتی توسط گسترش یک پروسه عفونی یا التهابی از گوش و استخوان گیجگاهی به عصب صورتی ایجاد می شود . فلج صورتی می تواند به ندرت به صورت یک عارضه نسبتا نادر در تمام انواع التهاب های گوش و التهاب های استخوان گیجگاهی، به ویژه در مورد کلستئاتوم، التهاب ماستوئید تخت حاد در اطفال و التهاب نکروزانت پیشرفته گوش خارجی ایجاد شود .
آسیب عملکردی به علت تاثیر عوامل سمی مستقیم، ادم التهابی اپی نورال و فشار در بعضی موارد به دلیل التهاب استخوانی ایجاد می شود .
علائم گوشی معمولا یافته غالب می باشد و فلج صورتی به عنوان عارضه ایجاد می شود . یک پروسه مزمن ممکن است شروع تدریجی داشته باشد .
یافته های اتوسکوپیک به نفع تشخیص صحیح است . بررسی بیشتر شامل معاینه شنوایی سنجی و سی تی اسکن استخوان گیجگاهی است .
باید از بیماری های عفونی به ویژه هرپس زوستر گوشسی، تومور های قاعده جمجمه جانبی ،استخوان گیبجگاهی و غده بنا گوشی افتراق داده شود . عوارض عمدتا به بیماری زمینه ای بستگی دارد .

درمان فلج صورت ناشی از التهاب گوش

به جز فلج صورتی به دنبال التهاب حاد گوش میانی ، درمان شامل بررسی دقیق عصب صورتی با جراحی و درمان با آنتی بیوتیک مناسب است .

فلج صورتی ثانویه به عفونت

اغلب باید تعیین کرد که آیا فلج صورتی ثانویه به علت عفونی خاصی ایجاد شده است یا نه ، زیرا عفونت ها به درمان اختصاصی پاسخ می دهند . شایع ترین علل عفونی فلج صورتی هرپس زوستر گوشی و بورلیوزیس می باشند . شرح حال گزش کنه، اغلب در بیماران با بوزرلیوزیس وجود دارد . این عفونت را می توان با آزمایشات سرولوژیک تعیین کرد و با درمان آنتی بیوتیکی درمان می شود . سایر عفونت ها که می توانند با فلج محیطی عصب صورتی همراه باشند شامل، مننژیت –سندرم گیلیان باره- پولیومیلیت و عفونت HIV می باشد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی فری فلپ یا بازسازی صورت

جراحی فری فلپ یا بازسازی صورت

جراحی فری فلپ یا بازسازی صورت در سال های اخیر، با پیشرفت علم پزشکی و پیشرفت جراحی سر و گردن، جراخی بازسازی صورت نیز پیشرفت...

سوالات متداول جراحی فک

سوالات متداول جراحی فک

سوالات متداول جراحی فک تغییر چهره به وسیله جراحی فک چگونه صورت می گیرد؟ هزینه جراحی فک چقدر می باشد؟ زمان جراحی فک چقدر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *