دکتر صالح محبی / جراحی صورت / اختلالات بالینی عصب صورتی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

اختلالات بالینی عصب صورتی

اختلالات بالینی عصب صورتی

شایع ترین نوع فلج عصب صورتی ، فلج بلزیاایدیوپاتیک می باشد و سپس فلج تروماتیک و فلج ناشی از التهاب گوش در درجات بعدی شیوع قرار دارند . علل تروماتیک را می توان معمولا با شرح حال، توجه دقیق به علل التهابی و عفونی گوش تایید کرد . فلج صورتی ایدیوپاتیک را باید بر اساس رد سایر تشخیص ها ، عنوان کرد .

تغییرات التهابی

فلج ایدیوپاتیک صورتی (فلج بلز): هم نام فلج صورتی کریپتوژنیک ، ایسکمیک یارئوماتیک.
فلج بلز، فلج صورتی یک طرفه محیطی با شروع حاد است که علت واضحی ندارد و سایر اعصاب جمجمه ای را درگیر نمی نماید .
فلج بلز شایع ترین نوع فلج صورتی می باشد . شیوع آن نزدیک به 20 در هر 100000نفر جمعیت می باشد .

اختلالات بالینی عصب صورتی

اختلالات بالینی عصب صورتی

علت بیماری زایی

علت بیماری زایی ناشناخته است . از نظر تئوری علل التهابی و عفونی ، ایسکمی عروقی و عوامل متفرقه مطرح می شوند . فلج صورتی ایدیوپاتیک در بیماران دیابتی و در بارداری شایع تر است .

علائم فلج بلز

علامت اولیه اغلب درد پشت گوشی است و سپس فلج یک طرفه محیطی صورتی که شاخه پیشانی هم به طور یکسانی در درگیری می باشد، بروز می کند . فلج در 30 درصد بیماران ناکامل و در 70 درصد بیماران کامل می باشد، ظرف چندین روز ایجاد می شود و تظاهر سیستمیک ندارد . تظاهرات بالینی می تواند شامل افزایش شنوایی ، اختلال حس چشایی و کاهش ترشح اشک باشد .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

تشخیص

تشخیص بر اساس رد سایر علل،سیر بالینی واضح و نبود علت قابل شناسایی برای فلج است .

فلج صورتی ناشی از التهاب گوش

این نوع فلج صورتی توسط گسترش یک پروسه عفونی یا التهابی از گوش و استخوان گیجگاهی به عصب صورتی ایجاد می شود . فلج صورتی می تواند به ندرت به صورت یک عارضه نسبتا نادر در تمام انواع التهاب های گوش و التهاب های استخوان گیجگاهی، به ویژه در مورد کلستئاتوم، التهاب ماستوئید تخت حاد در اطفال و التهاب نکروزانت پیشرفته گوش خارجی ایجاد شود .
آسیب عملکردی به علت تاثیر عوامل سمی مستقیم، ادم التهابی اپی نورال و فشار در بعضی موارد به دلیل التهاب استخوانی ایجاد می شود .
علائم گوشی معمولا یافته غالب می باشد و فلج صورتی به عنوان عارضه ایجاد می شود . یک پروسه مزمن ممکن است شروع تدریجی داشته باشد .
یافته های اتوسکوپیک به نفع تشخیص صحیح است . بررسی بیشتر شامل معاینه شنوایی سنجی و سی تی اسکن استخوان گیجگاهی است .
باید از بیماری های عفونی به ویژه هرپس زوستر گوشسی، تومور های قاعده جمجمه جانبی ،استخوان گیبجگاهی و غده بنا گوشی افتراق داده شود . عوارض عمدتا به بیماری زمینه ای بستگی دارد .

درمان فلج صورت ناشی از التهاب گوش

به جز فلج صورتی به دنبال التهاب حاد گوش میانی ، درمان شامل بررسی دقیق عصب صورتی با جراحی و درمان با آنتی بیوتیک مناسب است .

فلج صورتی ثانویه به عفونت

اغلب باید تعیین کرد که آیا فلج صورتی ثانویه به علت عفونی خاصی ایجاد شده است یا نه ، زیرا عفونت ها به درمان اختصاصی پاسخ می دهند . شایع ترین علل عفونی فلج صورتی هرپس زوستر گوشی و بورلیوزیس می باشند . شرح حال گزش کنه، اغلب در بیماران با بوزرلیوزیس وجود دارد . این عفونت را می توان با آزمایشات سرولوژیک تعیین کرد و با درمان آنتی بیوتیکی درمان می شود . سایر عفونت ها که می توانند با فلج محیطی عصب صورتی همراه باشند شامل، مننژیت –سندرم گیلیان باره- پولیومیلیت و عفونت HIV می باشد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
متخصص گوش، حلق و بینی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶

برچسب ها: فلج عصب صورتی

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =

Call Now Buttonتماس با پزشک