دکتر صالح محبی 4 جراحی بینی 4 التهاب های حفره بینی
مدت زمان مطالعه3 دقیقه

التهاب های حفره بینی

برچسب ها:
مدت زمان مطالعه3 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

التهاب های حفره بینی

درمان التهاب بینی چیست؟علت ورم ناگهانی بینی چیست؟ دلایل التهاب مخاط بینی چیست؟
رینیت حاد (سرماخوردگی )، شایع ترین بیماری عفونی می باشد . دلیل شیوع آن و این حقیقت که ایمنی پس از عفونت ایجاد نمی نماید، رینیت حاد به نظر میرسد که اهمیت اپیدمیولوژیک و اقتصادی خاصی داشته باشد .

علت و بیماری زایی

رینوویروس ها و کورونا ویروس ها تقریبا نیمی از علل ایجاد کننده ی رینیت حاد ویروسی را تشکیل می دهند . سایر پاتوژن ها، ویروس های انفلوانزا و آدنو ویروس ها می باشند، عفونت از طریق راه هوایی انتقال می یابد .
مواجهه با سرما و سایر عوامل محیطی می توانند حساسیت میزبان را به عفونت افزایش دهند. دوره ی کمون، 3-7 روز می باشد .

التهاب های حفره بینی

التهاب های حفره بینی

علائم رینیت حاد

بیماری با یک مرحله ی خشک که با ضعف و ناراحتی موضعی در بینی و نازوفارنکس مشخص می شود ، شروع می گردد . سپس مرحله ی کاتارال با ترشح سروزی آبکی از بینی و انسداد بینی به دلیل تورم مخاطی ، که عمدتا شاخک ها را درگیر می نماید، شروع می شود . ویروس ها به سیستم انتقال موکوسیلیاری آسیب می زنند که مانع پاکسازی ترشحات می شود .
با ترشح شدید از بینی، اغلب تغییرات التهابی در وستیبول بینی ایجاد می شود . آسیب ویروسی به اپی تلیوم، کلونیزاسیون باکتری ها را تسریع می نماید ، که قوام ترشحات شفاف بینی را تغییر می دهد و آنرا موکوسی چرکی می کند . علائم موضعی و سیستمیک ، معمولا ظرف یک هفته برطرف می شوند .

درمان رینیت حاد

درمان شامل اعمال حمایتی جهت رهایی از انسداد بینی و پیشگیری از سینوزیت و سایر عوارض، با استفاده از قطرات ضد احتقان بینی می باشد .

رینیت مزمن غیر اختصاصی

التهاب مزمن مخاط بینی می تواند علل زمینه ای متعددی داشته باشد . علاوه بر التهاب های حاد مکرر با آسیب پیش رونده ی مخاطی ،رینیت مزمن غیر اختصاصی می تواند به دلیل تغییرات آناتومیک یا سایر ضایعات حفره بینی و نازوفارنکس ایجاد شود .

علائم

بیماران از نظر بالینی با انسداد تنفس از بینی و ترشح موکوسی از بینی مراجعه می کنند . همچنین از پاک کردن مکرر حلق و گاه خشونت صدا شاکی هستند .

درمان رینیت حاد

مهمترین قدم ، برطرف کردن محرک های مزمن از محیط یا اصلاح جراحی هر گونه پاتولوژی داخل بینی می باشد . اعمال حمایتی مثل استفاده از قطرات ضد احتقان بینی یا شستشوی بینی با محلول سالین، تاثیر موقتی دارند .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

رینیت هورمونی

رینیت هورمونی عمدتا در طول بارداری ایجاد می شود و معتقدند که به دلیل تورم مخاطی ناشی از استروژن با انسداد راه هوایی بینی ، ایجاد می شود . علائم با نزدیک شدن به پایان بارداری ، کاهش می یابد و پس از زایمان ناپدید می شود .

رینیت دارویی

این بیماری عمدتا در اثر عارضه جانبی ناشی از مصرف طولانی مدت قطرات ضد احتقان بینی، ایجاد می شود . می تواند در اثر مصرف دارو های ضد فشار خون حقیقی همچون آلکالوئید های راولفیا، بتابلوکرها، مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین ایجاد شود و مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی نیز می تواند در اثر استروژن محرک عروق، رینیت دارویی ایجاد کنند . علائم بالینی شامل گرفتگی بینی ، خشکی مخاطی و گاهی اختلالات بویایی می باشد .

متخصص گوش، حلق و بینی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 3 =

تماس با پزشک