۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / عمل گوش / بیماری اتواسکلروز
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

بیماری اتواسکلروز

بیماری اتواسکلروز

بیماری اتواسکلروز (Otosclerosis) در تمام سنین وجود دارد ولی معمولا شیوع آن در سنین میانسالی حدود ۲۵ – ۴۰ سال (سنین باروری) می باشد که در زنان شیوع آن بیشتر است و باعث افت شنوایی هدایتی در گوش فرد می شود.

بیماری اتواسکلروز یا چسبندگی استخوان، که مربوط به گوش میانی و به عنوان چسبندگی استخوانچه به خصوص استخوانچه رکابی که کوچکترین استخوانچه بدن است، شناخته می شود . این بیماری به طور پیشرونده و آهسته پیشرفت می کند و باعث کاهش شنوایی می شود .

بیماری اتواسکلروز

بیماری اتواسکلروز

در مواردی خیلی کم ممکن است، افت شنوایی در حدی باشد که فرد شنوایی قابل قبولی نداشته باشد و این روند خشک شدن و چسبندگی به حلزون گوش منتقل شود.

در این بیماری بتدریج شنوایی افت می کند ولی هیچ وقت به ناشنوایی کامل نمی رسد اما ممکن است با پیشرفت بیماری حلزون گوش درگیر شود و افت شنوایی عصبی هم اضافه شود .

علت بیماری اتواسکلروز

علت خاصی برای بیماری چسبندگی گوش مطرح نیست ولی این بیماری می تواند در افرادی که در ژنتیک آن ها یا در فامیل های نزدیک آن ها دچار مشکل شده اند، دیده شود . در اکثر مواقع این بیماری می تواند برای هر دو گوش اتفاق افتد یا اینکه غیر قرینه باشد .

تشخیص بیماری اتواسکلروز

آنچه در خصوص این بیماری اهمیت دارد تشخیص دقیق است و تشخیص قطعی بیماری چسبندگی گوش زمانی اتفاق می افتد که گوش باز شود و تمامی حرکت استخوانچه ها مورد بررسی قرار گیرند و بعد از بررسی و ارزیابی استخوانچه ها می توان تشخیص قطعی و دقیق را بیان نمود .

ولی متخصص گوش و حلق و بینی براساس تجربه، براساس شرح حال کاهش تدریجی شنوایی بیمار، براساس سابقه فامیلی بیمار، بررسی وضیت شکل بیماری، سنجش شنوایی و نوار گوش بیمار می تواند به تشخیص این بیماری مشکوک شود و براساس آن گوش میانی را تفحص نماید و تشخیص قطعی را اعلائم نماید .

پیشگیری از پیشرفت بیماری اتواسکلروز

زمانی که بیماری اتواسکلروز پیشرفت نکرده باشد و در شدت کم باشد نیاز به درمان خاصی ندارد . بیشتر درمان به صورت پیشگیری انجام می شود و داروهای خاصی همانند سدیم فلوئورید یا naf برای عدم پیشرفت بیماری مطرح شده است ولی اثر بخشی ثابت شده ای وجود ندارد .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

اما از نظر اینکه بخواهند درمان شوند و شنوایی فرد بهبود پیدا کند، برای افزایش شنوایی باید از سمعک استفاده شود و یا اینکه جراحی صورت گیرد . در مواردی که بیمار نخواهد جراحی جهت درمان این بیماری انجام دهد، در این زمان باید بیماری پیگیری شود و زمانی که شدت بیماری افزایش یابد توصیه می شود که فرد از سمعک استفاده نماید .

درمان بیماری اتواسکلروز

درمان ارجح و مناسب جراحی است که باید گوش باز شده و تفحص شود و استخوانچه ها را چکاب و مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت اینکه استخوانچه چسبندگی و خشکی داشته باشد استخوانچه با یک پروتز مناسب جایگزین شود .

جراحی گوش بسیار جراحی حساسی می باشد زیرا به دلیل نزدیکی به حلزون گوش است شانس آسیب های غیر قابل انتظار وجود دارد و موفقیت جراحی گوش بالای ۸۵ درصد می باشد و شنوایی فرد بهبود می یابد و حدود ۱۰ – ۱۵ درصد ممکن است شنوایی فرد تغییر پیدا نکند و حتی مواردی وجود دارد که مریض بدون علت مشخص دچار ناشنوایی شود . بنابراین تمامی این ریسک و عوارض جراحی ناشی از این بیماری را باید به بیمار قبل از جراحی به بیمار گفته شود و بعد توصیه می شود که بیمار تحت این جراحی قرار بگیرد .

شایان ذکر است، که عوارض ناشی از جراحی کاملا بسته به تجربه جراح دارد و تمامی عوارض در صورت مراجعه به افراد غیرمتبحر رخ می دهد لذا برای کاهش آسیب های احتمالی بهتر است به متخصص متبحر مراجعه نمایید .
این جراحی معمولا از مجرای گوش انجام می شود و نیاز به برش بیرونی ندارد و به ندرت ممکن است اتفاق افتد که بعضی از بیماران از پشت گوش نیاز به جراحی داشته باشند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تومورهای گوش خارجی

علائم تومور گوش

التهاب یا عفونت گوش

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۳.۳]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۰ دیدگاه ها
 1. سلام خسته نباشین من ۱۰سال پیش با موتور تصادف کردم استخون حلزونی گوشم به گفته دکترم به جمجه ام گیر کرده از همون سال گوش راستم نمیشنوه علاوه بر این شبها که میخوام بخوابم از گوش راستم صدای صوت میاد

  پاسخ
  • سلام. آسیب اگر به حلزون باشد شانس برگشت اندک است. با نوار گوش جهت معاینه حضوری یا آنلاین می توانید اقدام نمایید

   پاسخ
 2. سلام. امکانش هست من نتیجه ازمایش شنوایی سنجی رو براتون بفرستم؟

  پاسخ
  • سلام شما میتوانید از طریق لینک زیر نوبت مشاوره آنلاین دریافت کنید سپس نتیجه آزمایش خود را در سایت ماوراطب بارگذاری کنید.
   https://mavarateb.com/link/44

   پاسخ
 3. سلام. وقت بخیر دکتر. برای جراحی باید زمان خاصی اقدام کرد؟ ممکنه یه بار که تصمیم گرفتم جراحی کنم، دکتر بگه الان امکانش نیس؟
  تو متن نوشته باعث ناشنوایی کامل نمیشه، یه جا دیگه خوندم که میشه.
  من نفهمیدم آخر با گذر زمان، باعث ناشنوایی کامل میشه یا نه؟ 😞

  پاسخ
  • سلام. در وقت مناسب و زمانی که به ارتباط شنوایی بهتر دارید انجام دهید و خیلی طولانی نشود

   پاسخ
 4. سلام جناب دکتر هزینه عمل اتواسکلرز تقریبا چقدره/

  پاسخ
  • سلام جهت اطلاع از هزینه ها با این شماره ها تماس بگیرید

   ۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴

   پاسخ
 5. باسلام وقت بخیر
  ضمن تشکر ازشما
  سوال داشتم :فردی که همزمان پولیپ بینی واتواسکلروز دارد اگر ابتد عمل گوش را انجام دهد وجود پولیپ خطر وضرری برای عمل گوش فرد ندارد؟

  پاسخ
  • سلام. ضرری ندارد ولی اگر بینی راحت باشد اوضاع گوش بهتر است

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *