۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی بینی / بینی و سینوس های پارانازال
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

بینی و سینوس های پارانازال

بینی و سینوس های پارانازال

سینوس های پارانازال حفرات مملو از هوا هستند که با حفرات بینی ارتباط دارند، همه سینوس ها به جز سینوس اسفنوئید ، به صورت بیرون زدگی های مخاطی در طول زندگی جنینی ایجاد می شوند . اما فقط سلول های هوایی اتموئید قبل از تولد، به حفرات استخوانی تکامل پیدا می کنند . سینوس فرونتال و سینوس اسفنوئید در اولین دهه زندگی به اندازه نهایی خود می رسند . سینوس ماگزیلری موقع تولد وجود دارد اما تا زمان رویش دندان های دایمی، بسیار کوچک باقی می ماند ، زیرا وجود عناصر دندانی در ماگزیلا، وسعت سینوس ها را محدود می سازد. سینوس ماگزیلری، سینوس ها را محدود می سازد . سینوس ماگزیلری ، سینوس فرونتال و سلول های اتموئید قدامی از طریق مئاتوس میانی زیر شاخک میانی به حفره بینی تخلیه می شوند. سلول های اتموئید خلفی از طریق مئاتوس فوقانی به داخل حفره بینی تخلیه می شوند . سوراخ سینوس اسفنوئید در دیواره قدامی سینوس مستقیما بالای کوان قرار گرفته است .

بینی و سینوس های پارانازال

بینی و سینوس های پارانازال

ارتباطات آناتومیک بین حفره بینی و سینوس های پارانازال از نظر عملکردی مهم هستند و نقش کلیدی در بیماری زایی بسیاری از اختلالات رینولوژیک که سینوس های پارانازال را درگیر می سازد، بازی می کنند . سینوس ماگزیلری محدوده جانبی حفره بینی را می سازد. کف اربیت، بخش فوقانی سینوس را از اربیت جدا می کند .
پشت سینوس ماگزیلری، حفره ی پتریگوپالاتین قرار دارد که توسط شریان ماگزیلری با شاخه های عصب سه قلو و سیستم عصبی اتونوم، قطع می شود . کف سینوس ماگزیلری در مجاورت نزدیک ریشه های دومین دندان آسیای کوچک و اولین دندان آسیای بزرگ می باشد .
به همین دلیل یک مسیر قوی برای انتشار عفونت های دندانی وجود دارد و خارج کردن دندان ممکن است بین حفره دهان و سینوس ماگزیلری ارتباط ایجاد کند .
سینوس اسفنوئید در مجاورت مرکز جمجمه ، بالای نازوفارنکس قرار گرفته است . دیواره خلفی آن توسط کلایووس تشکیل می شود . از جوانب با سینوس کاورنوس، شریان کاروتید داخلی و اعصاب جمجمه ای مرتبط است و ارتباط نزدیکی با مجرای اپتیک دارد .

لازم به ذکر است :

که عصب بینایی و شریان کاروتید داخلی، ممکن است مستقیما از زیر مخاط دیواره جانبی سینوس اسفنوئید عبور کنند، بدون اینکه پوشش استخوانی داشته باشند .
سینوس اسفنوئید از بالا توسط سلا تورسیکا و هیپوفیز و حفره جمجمه ای قدامی و میانی احاطه می شود . سینوس فرونتال در استخوان فرونتال قرار دارد، کف آن بخش داخلی سقف اربیت را تشکیل می دهد .
سینوس فرونتال وسعت بسیار متغیری دارد و از پشت توسط حفره جمجمه ای قدامی احاطه شده است . التهاب های سینوس فرونتال به دلیل مجاورت نزدیک آن به اربیت و حفره ی جمجمه ای، می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

خونرسانی

بینی خارجی قسمت اعظم جریان خون خود را از شریان صورتی که از شریان کاروتید خارجی جدا می شود و از شریان افتالمیک که از شریان کاروتید داخلی جدا می شود، دریافت می نماید .
بینی داخلی ، خون خود را از قلمرو های شریان های کاروتید داخلی و خارجی دریافت می نماید .شاخه های انتهایی شریان اسفنوپالاتین، که از شریان ماگزیلری منشا می گیرد و شریان های اتموئید قدامی و خلفی که از شریان افتالمیک جدا می شود . و حین جراحی دانستن مسیر عروق جهت عدم مواجه شدن با خونریزی زیاد اهمیت دارد.
تخلیه وریدی منطقه صورتی توسط ورید صورتی ، ورید رترومندیبولر و ورید جوگرلر داخلی انجام می گیرد . و اهمیت آن شبکه وریدی به امکان گسترش عفونت های سینوس به بافته‌ای مجاور از جمله مغز است.

عصب دهی

پوست صورتی عصب حسی خود را از شاخه های انتهایی عصب سه قلو دریافت می کند که از طریق سوراخ های سوپرااربیتال،اینفراابیتال و منتال وارد منطقه صورتی می شوند  و بهمین علت دردهای سینوس در قسمتهای مختلف احساس می شوند چون گسترده پوشش عصب سه قلو زیاد می باشد

آناتومی عملکردی واحد استئومئاتال

بینی و سینوس های پارانازال یک واحد عملکردی را تشکیل می دهند که بسیار مهم می باشد، بسیاری از اختلالات رینولوژیک از حفره بینی به داخل سیستم سینوس های پارانازال منتقل می شوند .
واحد استئومئاتال یک واژه جمعی برای ساختمان های آناتومیک متعددی است که در مئاتوس میانی قرار گرفته اند . این منطقه ای را روی دیواره جانبی بینی می سازد که درناژ سلول های اتموئید قدامی، سینوس فرونتال و سینوس ماگزیلری را دریافت می نماید . دانستن جزئیات آناتومیکی این منطقه به منظور درک پاتوفیزیولوژی التهاب های حاد و مخصوصا مزمن سینوس های پارانازال و اعمال جراحی که در درمان آن ها انجام می شود ، اهمیت خاصی دارد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۸ میانگین: ۳.۸]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
مقالات مرتبط
علت چرکی شدن سینوس ها چیست؟

علت چرکی شدن سینوس ها چیست؟

چرکی شدن سینوس‌ها، یک وضعیت پزشکی است که در آن، غشاهای داخلی سینوس‌ها (فضاهای پوچ در استخوان‌های صورت) به دلیل التهاب،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
  1. در سینوس های پارانازال ضایعه ای دیده می شود یعنی چی؟

    پاسخ
    • سلام. باید خود عکس را دید. انواع ضایعه خوش‌خیم تا بدخیم وجود دارد

      پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *