۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / عمل گوش / تشخیص و درمان عفونت گوش
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

تشخیص و درمان عفونت گوش

عفونت گوش یکی از رایج ترین، دردناک ترین و ناراحت کننده ترین دردها است. این درد به طور ناگهانی در گوش رخ می دهد بدون آنکه افراد به پزشک  یا متخصص گوش مراجعه کنند. عفونت گوش میانی (اوتیت میانی) به التهابی اطلاق می ‌شود که معمولاً در اثر عفونت بافت گوش، از جمله پرده گوش و بافت ‌های پشت آن ایجاد می‌شود، اما نه مجرای گوش. این شایع ترین بیماری دوران کودکی است که برای آن آنتی بیوتیک تجویز می شود.

این درد ناشی از عفونت گوش خارجی یا اوتیت یا عفونت گوش میانی ایجاد می شود. درد گوش اغلب با خستگی عمومی بدن وهمراه با تب صورت می گیرد. اما اگر درد نادیده گرفته شود، ممکن است گاهی اوقات به ناشنوایی یا پارگی پرده گوش منجر شود. بنابراین، پزشکان توصیه می کنند که افراد مراقب گوش خود باشند و در صورت بروز مشکلی حتما به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایند.

کانال گوش بمنظور تخلیه مخاط از گوش میانی عمل می کند، بنابراین در کودکان آپاندیس بینی صورت می گیرد، که منجر به انسداد کانال صوتی (Estacius) می شود، و اجازه می دهد برای عفونت باکتریایی و یا عفونت ویروسی ایجاد شود . چنانچه درد به مدت طولانی ادامه پیدا کند، باعث ایجاد یک نوع چرک یا درد ناشی از عفونت باکتریایی می شود، بیمار باید در اسرع وقت برای حفظ سلامتی خود به متخصص گوش مراجعه نماید.

گوش به سه قسمت : گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی تقسیم می شود. هر یک از این قسمت ها به التهاب ها و عفونت های مختلفی دچار می شوند که درمان آن نیز متفاوت است.

عفونت یا التهاب گوش میانی چیست؟

التهاب گوش میانی را اوتیت میانی نیز می‌گویند. اوتیت میانی التهاب گوش میانی است. با این حال، بسیاری از پزشکان اوتیت میانی را التهاب یا عفونت گوش میانی، ناحیه داخل پرده گوش می دانند. اوتیت به معنای التهاب گوش و مدیا به معنای وسط است. این التهاب اغلب با عفونت هایی شروع می شود که باعث گلودرد، سرماخوردگی یا سایر مشکلات تنفسی می شود و به گوش میانی سرایت می کند. عفونت ها می توانند توسط ویروس ها یا باکتری ها ایجاد شوند و می توانند حاد یا مزمن باشند. هر دو گوش می توانند به طور همزمان عفونی شوند (عفونت دو گوش). این عفونت‌ها «گوش شناگر» نیستند (به دلیل اینکه در مجرای گوش تا پرده گوش رخ می‌دهد، اوتیت خارجی یا عفونت گوش خارجی نیز نامیده می‌شود)، اما نه فراتر از آن. با این حال، برخی از افراد ممکن است به طور همزمان گوش شناگر و عفونت گوش میانی را داشته باشند.

عفونت حاد گوش میانی

عفونت حاد گوش میانی معمولاً شروع سریع و مدت کوتاهی دارد. آنها معمولاً با تجمع مایع در گوش میانی، علائم یا علائم عفونت در گوش، برآمدگی پرده گوش معمولاً همراه با درد یا سوراخ شدن پرده گوش، و تخلیه مواد چرکی (چرکی که اوتیت میانی چرکی نیز نامیده می ‌شود) همراه هستند. فرد همچنین ممکن است تب داشته باشد.

عفونت حاد گوش میانی یا التهاب چقدر شایع است؟

این نوع عفونت حاد گوش میانی یک تشخیص بسیار رایج است.

تخمین زده می شود که اکثر کودکان حداقل یک بار عفونت گوش میانی را قبل از ۳ سالگی تجربه می کنند.

عفونت مزمن گوش میانی

عفونت مزمن گوش میانی یک التهاب مداوم گوش میانی است که معمولاً حداقل سه ماه طول می کشد. این تفاوت با عفونت حاد گوش است که معمولاً تنها چند هفته طول می کشد. به دنبال عفونت حاد، مایع (افیوژن) ممکن است تا سه ماه قبل از رفع شدن در پشت پرده گوش (پرده تمپان) باقی بماند. ممکن است پس از یک دوره زمانی طولانی با مایع (افیوژن) یا فشار منفی پشت پرده گوش (پرده تمپان) ایجاد شود. این نوع عفونت می تواند باعث آسیب مداوم به گوش میانی و پرده گوش شود و ممکن است تخلیه مداوم از طریق سوراخ در پرده گوش وجود داشته باشد. عفونت مزمن گوش میانی اغلب بدون درد و بدون تب شروع می شود. فشار یا ترکیدن گوش می تواند برای ماه ها ادامه داشته باشد. گاهی اوقات از دست دادن ظریف شنوایی می تواند ناشی از عفونت مزمن گوش میانی باشد.

در عفونت یا التهاب مزمن گوش میانی چه اتفاقی برای پرده گوش می افتد؟

پرده گوش (پرده تمپان) دارای سه لایه ظریف است که به نازک اما قوی نگه داشتن پرده گوش کمک می کند. عفونت مزمن گوش میانی باعث ایجاد تغییراتی در پرده گوش می ‌شود که آن را ضعیف می‌کند و اغلب منجر به ایجاد سوراخ در پرده گوش (پارگی پرده تمپان) می ‌شود. در نهایت، پرده گوش قدرت خود را از دست می دهد و شروع به جمع شدن در فضای گوش میانی می کند. هنگامی که پرده گوش در اثر فشار منفی در گوش میانی فرو می ریزد یا جمع می شود، می تواند به سایر ساختارهای گوش میانی متصل شود.

پرده گوش اغلب در اطراف استخوان های گوش میانی (اسیکول ها) یا دیواره داخلی گوش میانی ( دماغه ) دیده می شود.

این امر رسانش صدا از طریق گوش میانی را مختل می کند و ممکن است شنوایی را کاهش دهد.

عفونت مزمن یا التهاب گوش میانی چگونه درمان می شود؟

 • در ابتدا، آنتی بیوتیک ها ممکن است عفونت گوش را برطرف کنند.
 • اگر سوراخ پرده تمپان نیز وجود داشته باشد، ممکن است از قطره های آنتی بیوتیک موضعی استفاده شود.
 • اگر پرده گوش یا اسکار استخوانی رخ داده باشد، تنها با آنتی‌بیوتیک‌ها برطرف نمی‌ شود.
 • جراحی اغلب برای ترمیم غشای تمپان (پرده گوش) و برداشتن بافت عفونی و اسکار از گوش میانی و استخوان ماستوئید اندیکاسیون دارد.
 • آنتی بیوتیک های پیشگیرانه طولانی مدت توصیه نمی شود.

آیا می توان از التهاب گوش میانی (عفونت یا التهاب گوش میانی) پیشگیری کرد؟

 • در حال حاضر، بهترین راه برای پیشگیری از اوتیت میانی حاد، اطمینان از واکسینه شدن کودک است. اطمینان از دریافت سالانه واکسن آنفولانزا و به روز بودن واکسن پنوموکوک برای فرزندتان بهترین راه برای پیشگیری از شایع ترین علل عفونت گوش میانی (اوتیت میانی) است.
 • علاوه بر این، نشان داده شده است که هم شیردهی زودهنگام و هم شیردهی مداوم (برای حداقل ۶ ماه) و اجتناب از قرار گرفتن در معرض دود تنباکو با کمتر عفونت گوش مرتبط هستند.
 • مطالعات اخیر نشان می دهد که آدامس یا قرص های حاوی زایلیتول ممکن است تأثیر پیشگیرانه ای بر اوتیت میانی حاد داشته باشد. متأسفانه در کودکان خردسال قابل استفاده نیست و در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا باید روزی ۳ تا ۵ بار استفاده شود تا موثر باشد.

علت وقوع عفونت گوش

عفونت گوش میانی معمولا به علت عفونت و یا به دلیل وجود مایع پشت پرده گوش است، که این عارضه بیشتر در کودکان رخ می دهد.

گوش داخلی: عفونت بر اندام های داخلی گوش آسیب می رساند. اندام های حسی، تعادل شنوایی و کل بدن را دچار آسیب می کند که مهم ترین علائم آن سرگیجه در بیمار است.

چرا نوزادان و کودکان خردسال مکررا به عفونت گوش مبتلا می شوند؟

شیپور استاش، کانالی که از گوش میانی تا پشت بینی و گلو امتداد دارد، در نوزادان و کودکان خردسال کوتاه ‌تر و افقی‌تر از کودکان بزرگتر و بزرگسالان است. این اجازه می دهد تا میکروارگانیسم هایی که باعث عفونت می شوند و منجر به اوتیت میانی می شوند، راحت تر وارد گوش میانی شوند. همچنین کودکان خردسال نیز سیستم ایمنی نابالغ تری دارند.

نتیجه این است که نوزادان و کودکان خردسال بیشتر از بزرگسالان در معرض خطر ابتلا به عفونت گوش هستند.

علائم و نشانه های عفونت گوش میانی

 • تب
 • گوش درد
 • احساس پری در گوش
 • کودکان خردسال این علائم و نشانه‌ها و همچنین گیجی و مشکلات تغذیه را خواهند داشت. عفونت یا التهاب باعث تجمع مایع در گوش میانی می شود. سرماخوردگی یا سایر عفونت های تنفسی می تواند منجر به عفونت گوش یا التهاب شود.
 • کسانی که در معرض خطر بالاتر عفونت گوش میانی هستند، کودکانی هستند که در معرض سرماخوردگی سایر کودکان قرار دارند (که اغلب در مهدکودک ها اتفاق می افتد)، و نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه می شوند.
 • چرک گوش میانی باعث درد و کاهش شنوایی موقت می شود.
 • پارگی پرده گوش باعث می شود که چرک و مایع به داخل مجرای گوش تخلیه شود.
 • عفونت گوش با مشاهده، آنتی بیوتیک ها یا لوله های گوش درمان می شود.
 • واکسیناسیون معمول دوران کودکی و سالانه آنفولانزا ممکن است به پیشگیری از این نوع عفونت کمک کند.

اگر سوراخی در پرده گوش ایجاد شود چه اتفاقی برای پرده گوش می افتد؟

سوراخی که در پرده گوش ایجاد می شود ( سوراخ شدن پرده تمپان ) معمولا باعث تخلیه مزمن گوش یا وضعیتی به نام اوتیت میانی مزمن همراه با سوراخ می شود.

اغلب زهکشی (اتره) بوی بدی دارد و می توان آن را در حال تخلیه از گوش مشاهده کرد.

شنوایی می تواند پس از آزاد شدن مایع گوش میانی بهبود یابد، یا ممکن است ثانویه به التهاب گوش میانی بدتر شود.

چگونه شیپور استاش با افزایش سن تغییر می کند؟

با افزایش سن، طول شیپور استاش دو برابر می ‌شود و به‌ طور عمودی ‌تر قرار می‌ گیرد، به طوری که دهانه نازوفارنکس (دهانه) در بزرگسالان به طور قابل ‌توجهی زیر دهانه تمپان (دهانه گوش میانی نزدیک پرده گوش) نسبت به کودک قرار می‌گیرد.

طول بیشتر و به خصوص شیب لوله در هنگام رشد به طور موثرتری برای محافظت، هوادهی و تخلیه گوش میانی عمل می کند.

روش های درمان عفونت یا التهاب گوش

درمان التهاب گوش خارجی: به بیمار برخی از انواع آنتی بیوتیک ها تجویز می شود که باید بطور مرتب مصرف شود.

درمان التهاب گوش میانی: معمولا نیاز به مداخله پزشکی و گاهی جراحی و مصرف داروهای ضد درد و ضد خارش ناشی از باکتری ها دارد.

درمان گوش داخلی: با انجام یک معاینه پزشکی و مراقبت، بسته به شدت بیماری و حساسیت از قسمت آسیب دیده دارد. برای درمان آن معمولا متخصص به داروهای ضد درد اکتفا می کند.

منابع:

https://www.medicinenet.com/ear_infection/article.htm

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *