۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / غده بزاقی / تومورهای بزاقی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تومورهای بزاقی

تومورهای بزاقی

اکثر تومورهای غدد بزاقی خوش خیم می باشند و حتی تومورهای بدخیم غدد بزاقی به ندرت به نواحی اطراف گسترش می یابند. تومورهای غدد بزاقی ممکن است در غدد بزاقی واقع در ناحیه زاویه فکی ( غدد پاروتید) یا غدد بزاقی واقع در کف دهان( غدد زیر زبانی و تحت فکی) بروز کنند.  از علایم شایع این نوع تومورها احساس یک تورم نرم و دردناک یا یک توده سفت بروی کف دهان یا زوایه فکی می باشد که گاهی با درد همراهند.

تومورهای بزاقی

نئوپلاسم ها

این نوع از تومورها اغلب بدون درد می باشند و می توانند هم غدد بزاقی اصلی و هم فرعی را درگیر کنند. گاهی ممکن است نئوپلاسم های بدخیم به نواحی اطراف مانند عصب فاسیال و پوست گسترش یابند و موجب بروز اختلالاتی در عملکرد عصب و درد شوند. تقریبا ۲۵ در صد این نوع از تومورها بدخیم می باشند که معمولا بدخیمی های غدد بزاقی فرعی مهاجم تر از بدخیمی های غدد بزاقی اصلی می باشند.

تومورهای خوش خیم

توموروارتین: این نوع از تومورها در غده پاروتید مردان مسن بروز می کند و بطور اختصاصی دم غده پاروتید را درگیر می کند و ممکن است دو طرفه باشد

آدنوم پلئومورفیک : آدنوم پلئومورفیک شایعترین نوع از تومور های نئوپلاسم  خوش خیم می باشد که بصورت یک توده سفت و غیر حساس می باشد که این نوع از تومورها در غدد بزاقی واقع در ناحیه زیر فکی نسبت به غده ساب مدنیبولار بیشتر شیوع دارد.

اونکوسیتوم : ای نوع از تومور غدد بزاقی خوش خیم می باشند. این نوع از تومورها علایم چندانی ایجاد نمی کنند و رشد کندی دارند.

تومورهای بدخیم

کارسینوم موکراپی درمویید : این نوع از تومورها غدد بزاقی بدخیم می باشند به گونه ای که به صورت یک توده دارای رشد پیشرونده تظاهر می کند و از نظر بافتی به دو دسته درجه پایین و درجه بالا تقسیم می شود. کارسینوم موکواپی درمویید که دارای درجه پایین می باشد رشد کندی دارد و کمتر تکسیر می شود در صورتی که کارسینوم موکواپی درمویید درجه بالا باشد، مهاجم تر بوده و بیشتر تکثیر می شود و نواحی اطراف را فرا می گیرد.

کار سنوم کیستیک آدنویید : این نوع از تومور های بدخیم می توانند هر یک از غدد بزاقی اصلی و یا فرعی را گرفتار سازند. کار سنوم کیستیک آدنویید سیری کند ولی دایمی دارند.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۲.۷]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان عفونت غدد بزاقی

درمان عفونت غدد بزاقی

درمان عفونت‌های بزاق به دو دسته پزشکی و جراحی تقسیم می‌شود. انتخاب نوع درمان به نوع و شدت مشکل بستگی دارد. اگر منشا عفونت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *