دکتر صالح محبی / جراحی بینی / تومورهای بینی و سینوس
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تومورهای بینی و سینوس

تومورهای بینی و سینوس

تومورهای بینی و سینوس های نزدیک بینی از جمله تومورهایی می باشند که بسیار نادر می باشد که این نوع از تومورها می توانند از نوع خوش خیم و بدخیم باشند. مکان ایجاد تومورهای سرطانی و غدد همانند سایر قسمتهای بدن می تواند در بخش های مختلف سینوس و بینی هم مشاهده شود. در اکثر موارد تومورهای خوشخیم رشد آهسته ای دارند و در نتیجه به بافت های مجاور پیشرفت نمی کنند و خللی درعملکرد بافت های مجاور ایجاد نمی کند و غلافی که در اطرافشان را فرا گرفته موجب جراحی آسان و تخلیه راحت ترشان می گردد. در صورتی که تومورهای بدخیم بسیار سریع رشد می کنند و به بافت های اطراف پیشرفت می کنند به همین علت درمان آن ها مشکلتر می باشد.

تومور بینی و سینوس

علائم تومورهای بینی و سینوس

این تومورها علائم و نشانه اختصاصی ندارند که در نتیجه این موضوع موجب می گردد که در بسیاری از موارد بیمار این نشانه ها را با علائم بیماری سینوزیت و یا سرماخوردگی اشتباه گیرد و در نتیجه تشخیص این بیماری به تاخیر بیافتد. در زیر به برخی از علائم تومورهای بینی و سینوس اشاره شده است:

نشانه ها در ناحیه بینی : گرفتگی بینی ، احساس احتقان، ترشح بینی ، خون ریزی بینی این نشانه ها و علائم در ناحیه بینی می تواند از علائم تومورهای بینی و سینوس باشد.

نشانه ها در دهان : درد دندان، زخم یا خون ریزی کام، تریسموس این نشانه ها و علائم در ناحیه دهان می تواند از علائم تومورهای بینی و سینوس باشد.

نشانه ها در چشم ها : کاهش بینایی یا دوبینی، اشک ریزش، بیرون زدگی چشم و احساس درد در ناحیه چشم ها که این نشانه ها و علائم در ناحیه چشم می تواند از علائم تومورهای بینی و سینوس باشد.

نشانه ها در ناحیه صورت : احساس درد در ناحیه صورت، اسیمتری و متورم شدن گونه ها که این نشانه ها و علائم در ناحیه صورت می تواند از علائم تومورهای بینی و سینوس باشد.

هر چند اين بيماري مهم است ولي سينوزيت و عفونتهای ديگر بسيار شايعترند و هميشه در ابتدای تشخيص بيماريهای التهابی و عفونی قرار مي گيرند ولی نكته مهم اين است كه تكرارو تداوم این نشانه ها بیشتر از دو تا 3 هفته بسیار مهم می باشد. زمانی که این نشانه ها را به مدت طولانی مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید دکتر صالح محبی متخصص گوش ، حلق و بینی و جراحی سرو گردن مشاوره و راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

درمان تومورهای بینی و سینوس

روش های درمانی تومورهای بینی و سینوس می تواند بصورت اختصاصی برای هر بیماری انجام شود  در درمان این تومورها ممکن است اقدامات درمانی تیمی نیاز باشد. از روش های درمانی این تومورها  با توجه به نوع خاص تومور و شرایط بیمار می توان به جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی اشاره کرد.

علائم تومورهای بینی و سینوس

علائم تومورهای بینی و سینوس کدامند؟
نشانه های تومور بینی و سینوس کدامند؟
تومورهای خوش خیم سینوس کشنده است؟
علل تومورهای سینوس و بینی چیست؟
سرطان سینوس قابل درمان است؟
تومورهای خوش خیم سینوس با تومورهای بدخیم سینوس دارای یک علامت هستند؟

تومورهای بینی و سینوس نزدیک بینی بسیار خطرناک بوده و اغلب اوقات سرطانی به شمار می روند. رخداد این عارضه اغلب در حفره های بینی و سینوس ها نسبتا ناشایع هستند. علاوه بر تومورهای نادر، تومورهای خوش خیم عبارتند از: استئوم: این ضایعه در سینوس فرونتال و اتویید نسبتا شایع، اما در استخوان های ماگزیلا و اسفنویید به ندرت اتفاق می افتد. علت آن شناخته شده نیست؛ ممکن است که این عارضه همراه با سندرم ایجاد شود.
فیبروم استخوان ساز: یک واژه دقیق تر ضایعه لیفی – استخوانی خوش خیم است . این مشتمل است بر دیسپلازی لیفی، فیبروم استخوان ساز و فیبروم سیمان ساز. فیبروم های استخوان ساز، نوع موضعی از دیسپلازی لیفی اسکلت صورت هستند. آن ها عمدتا در یک سوم میانی صورت و در قاعده جمجمه در اطفال و نوجوانان پدید می آید.
پاپیلوم: پاپیلوم های وارونه شایع ترین پاپیلوم های سینوسی – بینی هستند که 70 درصد از چنین تومورها و 3 درصد از کل نئوپلازی های این ناحیه را به خود اختصاص می دهند. به دلیل تمایل زیاد به عود، رشد مخرب، احتمال ضایعات چند مرکزی و خطر استحاله بدخیم، درمان جراحی پاپیلوم وارونه بسیار چالش برانگیز است.
شایان ذکر است که بگوییم توموهای بینی و سینوس دیگری وجود دارد، از جمله: همانژیوم، لنفانژیوم، کندروم، فیبروم و تومور سلول غول آسا، فیبروم های استخوان ساز و… نیز وجود دارد.

علائم-تومورهای-بینی-و-سینوس

علائم تومورهای بینی و سینوس

عبارتند از: گسترش یکطرفه اسکلت صورت، سردردها و احتمالا از دست دادن میدان بینایی و آسیب سایر اعصاب مغزی.

تشخیص تومورهای بینی و سینوس

با مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی باید علائم را هر چه زودتر بررسی نمود. برای تشخیص از ct اسکن یک تومور تقریبا رادیوپک را نشان می دهد که از ساختارهای اسکلتی طبیعی برخاسته است. بیوپسی نیز می تواند انجام شود. تومورهای کوچک را می توان با آندوسکوپی نیز تشخیص داد.

درمان تومورهای بینی و سینوس

چون تومورها اغلب فاقد علامت می باشند در نتیجه تشخیص  و درمان دیر صورت می گیرد. انواع خوش خیم مثل استیوما ممکن است به مداخله نیاز نداشته باشد. در تمام تومورهای گفته شده، باید تا حد امکان تومور کامل خارج شود هر چند این ضایعه تمایل به عود دارد،  اما با مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق و باتجربه میزان بازگشت بسیار نادر خواهد بود. از جمله موارد درمان دیگر برای تومورهای بینی و سینوس می توان به رادیوتراپی یا شیمی درمانی یرای موارد بدخیم هم مدنظر قرار داد، بهترین روش درمان مشورت با یک متخصص گوش و حلق و بینی می باشد.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
متخصص گوش، حلق و بینی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶

برچسب ها:

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. عبدالوهاب

  سلام داکتر صاحب محترم من عبدالوهاب سروری هستم تیومر بینی دارم از افغانستان هستم و فعلا هم بخاطر تداوی و یا عملیات به پاکستان آمدیم در گوگل در مورد تیومر بینی سرچ کردم با مقاله ایکه شما نوشته بودن سر خودم و نظر مقاله شما تیومر بینی من از جنس خوش خیم است نظر علائم که نزد من موجود است و در قسمت چپ بینم قرار دارد که سمت چپ بینیم کاملآ بند است سمت چپ سرم درد دارد گوشم سمت چپ شنوای اش کم شده و قسمت پاین تر از بینی یعنی لب دان دندان نسبتآ حالت بی حسی دارد

  پاسخ
  • دکتر صالح محبی

   سلام
   با مدارک مراجعه نمایید خدمت هستیم

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

Call Now Buttonتماس با پزشک