۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
مدت زمان مطالعه ۱۷ دقیقه

جراحی بینی

عمل بینی یکی از رایج ترین جراحی هایی است که هم اکنون در کشور انجام می شود و خیلی از افراد فقط به ظاهر و فرم نهایی بینی توجه می کنند ولی باید بدانید تنها نحوه جراحی تضمین کننده نتیجه عمل نمی باشد و باید به موارد دیگری نیز توجه شود. ارزیابی های کامل قبل از عمل و انتخاب دقیق جراح می تواند از احتمال بروز نتیجه نامطلوب جلوگیری نماید. عمل رینوپلاستی تقویتی جایگزین رینوپلاستی سنتی شده است و به جای اینکه هدف کوچک کردن بینی باشد، علاوه بر برداشتن بخش هایی از بینی قسمت های دیگر را تقویت می کند تا به تنفس فرد آسیبی نرسد. عمل بینی علاوه بر جنبه زیبایی برای جنبه های درمانی مانند انحراف بینی، پولیپ، اختلالات تنفسی بکار می رود. وضعیت تنفس بینی بعد از عمل از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

جراحی بینی

انسان ذاتا به دنبال زیبایی و زیبا تر شدن است، بینی یکی از اجزای مهم صورت است که در چهره افراد تاثیر بسیار زیادی  دارد. خیلی از افراد به دلیل فرم بینی  که دارند از چهره خود ناراضی هستند، همین امر سبب  کاهش اعتماد به نفس در آن ها و  البته تاثیر در روابطشان  شده است. آیا شما هم جز آن دسته از افراد هستید که نیاز به  عمل بینی دارید؟ عمل بینی  یکی از پر طرفدارترین جراحی های زیبایی است که نظر افراد بسیاری را به خود جلب کرده است .جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی است که به شما کمک می کند تناسب چهره تان را برقرار کنید. البته برای اینکه جراحی بینی موفقیت آمیزی را داشته باشید لازم است که در این باره آگاهی لازم را داشته باشید. در این مقاله در ارتباط با جراحی بینی به شما اطلاعاتی را خواهیم داد.

اولین و مهم ترین نکته ای که باید برای جراحی بینی رعایت شود انتخاب جراح بینی است. برای انتخاب جراح بینی مناسب می توانید به مطب وی مراجعه کنید و بیماران وی را از نزدیک ببینید و با خود دکتر هم در رابطه با جراحی بینی مشاوره ای داشته باشید.

همچنین با مراجعه به اینستاگرام و تلگرام دکتر می توانید در مورد وی اطلاعات لازم را کسب نمایید و نمونه کارهای او را ببینید.

بعد از اینکه با پزشک مشاوره داشتید لازم است که نوع بینی تان را بررسی کنید. انواع بینی را در اینجا برای شما توضیح خواهیم داد.

سن مناسب جراحی بینی

بهتر است بدانید که برای انجام جراحی بینی خانم ها باید جداقل ۱۶ سال سن داشته باشند و آقایان ۱۷ سال. دلیل این امر این است که در عمل جراحی بینی تغییرات و برش هایی بر روی غضروف های بینی انجام می شود. غضروف های بینی تا ۱۶ سالگی در دختران و تا ۱۷ سالگی در پسران در حال رشد هستند.

به همین دلیل نیاز است که بعد اینکه رشد غضروف ها متوقف شد جراحی بینی انجام گیرد. بهتر است بدانید که انجام جراحی بینی قبل از این سن باعث می شود که تاثیر منفی بر رشد بینی گذاشته شود و پشت بینی گود شود.

از طرفی حداکثر سن برای انجام جراحی بینی ۶۰ سال است. به دلیل به وجود آمدن مشکلات در ترمیم بینی بعد از ۶۰ سالگی جراحی بینی توصیه نمی شود. همچنین احتمال وجود بیماریهای زمینه ای، عوارض بیهوشی  و مشکلات بعد از عمل بیشتر است.

جراحی بینی در بارداری

سوالی که بسیاری از افراد در این باره دارند جراحی بینی در بارداری است.  جراحی بینی در زمان بارداری مجاز نمی باشد. باید بارداری را تا شش ماه بعد از جراحی به تاخیر انداخت.

فرد شش ماه تا یکسال بعد از زایمان می تواند جراحی بینی انجام دهد. البته این امر بستگی به بنیه  و توان فرد دارد اما بهتر است که یکسال بعد از زایمان عمل بینی انجام شود.

سوالی دیگر که افراد در این باره دارند جراحی بینی در زمان شیردهی است. جراحی بینی در زمان شیردهی ممنوع می باشد. بهتر است که بعد از پایان دوران شیردهی جراحی بینی صورت گیرد.

جراحی بینی و بارداری

اقدامات قبل از جراحی بینی

قبل از اینکه شما فرم بینی خود را انتخاب کنید، لازم است تا پزشک  سلامت شما را برای جراحی تایید کند. راینو مانومتری، آکوا سایتومتری و معاینه بینی با آندوسکوپ از سه روش بسیار مرسوم و البته دقیق برای  بررسی ساختار کلی بینی می باشد . یک جراح بینی خوب،  تنها به ظاهر بینی خود توجه نمی کند، فیزیولوژی و سلامت بینی  باید در اولویت قرار گیرد.

قبل از عمل لازم است که نزد پزشک رفته و با وی در این باره مشاوره ای داشته باشید. جراح بینی با معاینه ی بینی شما توضیحات لازم را به شما می دهد و بعد باید عکسبرداری صورت گیرد. آزمایشات قبل از جراحی بینی نیز از اقدامات قبل از عمل است.

بعد از تعیین شدن وقت عمل توسط جراح بینی باید خود را برای عمل بینی آماده کنید. یکی از نکات قابل توجه عدم استفاده از مشروبات الکلی و سیگار دو هفته قبل از عمل است.

همچنین باید ۸ ساعت قبل از عمل چیزی میل نکنید و ناشتا باشید. در روز عمل باید یک ساعت قبل از جراحی در کلینیک یا بیمارستان مربوطه حضور داشته باشید و کارهای اداری تان را انجام دهید. البته بهتر است که یک همراه داشته باشید که به شما کمک کند.

افراد زیر ۱۸ سال نیز باید رضایت نامه کتبی از پدر به همراه داشته باشند.

اقدامات بعد از جراحی بینی

 • بعد از جراحی بینی باید مراقبت های لازم انجام شود تا هرچه زودتر به بهبودی دست یابید. بعد از اینکه به هوش آمدید مرخص خواهید شد و به منزل می روید. بهتر است که یک هفته ی اول به خوبی استراحت کنید.
 • مهم ترین نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد جلوگیری از ورود ضربه به بینی است. برای خوابیدن نیز بهتر است که از دو بالشت استفاده کنید تا سرتان کمی بالاتر قرار گیرد.
 • دو سه روز اول از کمپرس یخ استفاده کنید تا ورم و کبودی ناشی از جراحی به زودی بهبود یابد. همچنین می توانید از آب کرفس و آب هویج استفاده کنید.
 • به شما توصیه می شود دو هفته ی اول مایعات بنوشید و از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید. سیب زمینی آب پز و سوپ از غذاهای مناسب هستند. استفاده از غذاهای سفت و جویدنی به بینی تان فشار وارد خواهد کرد.
 • بعد از شروع رژیم غذایی داروهایتان را مصرف کنید.
 • جراح بینی برای شما قرص ها و پماد هایی را تجویز خواهد کرد که باید سر وقت مصرف کنید.
 • برای شستن بینی تان از سرم شستشو استفاده کنید.
 • بعد از گذشت سه روز باید جهت برداشتن تامپون داخل بینی به پزشک مراجعه کنید. بعد از یک هفته نیز دکتر گچ بینی شما را برداشته و بینی تان را چسب می زند. بهتر است که قبل از رفتن به مطب در روز هفتم به حمام بروید و اجازه دهید گچ بینی تان خیس شود تا راحت تر برداشته شود.
 • بهتر است هفته های اول خود دکتر بینی تان را چسب بزند. بعد از آن خودتان می توانید این کار را انجام دهید. البته دکتر طریقه ی صحیح چسب زدن بینی را به شما آموزش خواهد داد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

استحمام بعد از جراحی بینی

یکی از سوالاتی که برای اغلب بیماران پیش می آید استحمام بعد از جراحی بینی است. بهتر است بدانید که در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی باید استحمام با دقت و به طور صحیح انجام شود.

 • می دانید که بعد از عمل بینی بر روی بینی گچ بینی گذاشته می شود. این پانسمان باید یک هفته بر روی بینی شما باشد. اگر این پانسمان خیس شود احتمال دارد که از روی بینی شما بلند شود و بیافتد و نتیجه ی عمل را تحت تاثیر قرار دهد.
 • از طرفی نیز با خیس شدن پوست زیر گچ بینی خارش و سوزش ایجاد می شود و فرد را آزار می دهد.
 • بهتر است که در هفته ی اول پانسمان روی بینی شما خیس نشود.
 • توصیه می شود که روز قبل از عمل استحمام انجام شود تا فرد حداقل دو روز به استحمام نیاز نداشته باشد. زیرا علاوه بر احتمال خیس شدن پانسمان، ممکن است که بیمار به دلیل وجود داروهای بیهوشی در بدن دچار سرگیجه شود و لیز بخورد. به همین دلیل بهتر است که دو الی سه روز بعد از عمل برای استحمام یک همراه داشته باشید.
 • به همین منظور طریقه ی صحیح حمام کردن در هفته ی اول را برای شما توضیح خواهیم داد. باید ابتدا بدن تا گردن توسط خودتان شسته شود  و بعد از آن باید بر روی صندلی بنشینید به طوری که کمی سرتان به عقب خم شود و موهایتان توسط همراه شستشو داده شود. در آخر هم صورت تان را بشویید.
 • بهتر است که از دوش های تلفنی استفاده کنید و از قرار گرفتن مستقیم زیر دوش سقفی بپرهیزید.
 • در دوران چسب زدن بینی نیز باید چسب بینی را در آخر بعد از اتمام استحمام برداشته و بعد از آن سریعا چسب بینی زده شود تا بینی ورم نکند.

استحمام بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی نیاز نمی باشد که فعالیت های سنگین انجام دهید و تا دو هفته به خوبی استراحت نمایید. بعد از دو هفته می توانید فعالیت های سبک را شروع کنید و بعد از یک ماه می توانید به فعالیت های معمولی بپردازید. پیاده روی سریع و ورزش های سبک را می توانید بعد از یک ماه انجام دهید.

بهتر است که چند ماه اول از شنا و انجام ورزش های سنگین بپرهیزید. برای انجام ورزش های سنگین می توانید بعد از شش ماه شروع کنید. اما بهتر است بدانید که ورزش های سنگین مانند بوکس و تکواندو بهتر است بعد از یک سال انجام شود.

اهمیت جراحی بینی

بینی یکی از مهمترین اعضای بدن می باشد که عملکرد آن نقش حیاتی برای انسان دارد و هرگونه اختلال در بینی مشکلات زیادی را به همراه دارد. و بدلیل اینکه در مرکز صورت قرار دارد عیوب آن بیشتر به چشم می آید و زیبایی اجزای دیگر را تحت تاثیر قرا می دهد. بینی فقط مجرایی برای عبور هوای استنشاقی نمی باشد بلکه بینی، هوای استنشاقی را تمیز و مرطوب کرده و جراح ماهر کسی است که بتواند بین حفظ عملکرد بینی و نتیجه زیبایی فرم بینی تعادل برقرار کرده و تنفس بینی مختل نشود.

جراحی بینی

عمل جراحی بینی و روش های آن

برخی از مراجعین دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی در رابطه با روش های مورد استفاده در جراحی بینی سوالاتی را مطرح می کنند که در این مقاله به این سوال بطور کامل پاسخ داده می شود ؟

در ابتدا باید بیان کرد جراحی بینی یکی از حساس ترین جراحی های زیبایی می باشد که نیاز به تخصص بالای جراح دارد . فرم بینی در زیبایی چهره بسیار تاثیر می گذارد، ممکن است با یک انتخاب اشتباه، از نتیجه جراحی بینی رضایت کافی را کسب ننمایید و این امر موجب کاهش زیبایی چهره و اعتماد به نفس شما گردد.

جراحی بینی استخوانی

معمولا بینی هایی که قوز مختصری دارند و پوست کمی دارند بینی های استخوانی نامیده می شوند. بینی های استخوانی بهتر از بینی های گوشتی عمل می شود و افرادی که بینی های استخوانی دارند بینی شان خوش فرم تر خواهد شد. زیرا در جراحی بینی استخوانی کمتر نیاز به تقویت غضروف هست. پوست بینی یکی از شاخص های پر اهمیت در نتیجه جراحی است،افراد با پوست بینی نازک، رضایت بیشتری از عمل بینی خود دارند . همانطور که گفته شد، بینی های استخوانی پوستی نازک و غضروف های قوی دارند.  بینی های استخوانی  بهترین کاندید  برای جراحی هستند ، زیرا  خلاقیت و  هنر  جراح را کاملا نمایش می دهد .

جراحی بینی گوشتی

بینی هایی که غضروف کم و پوستی ضخیم دارند از بینی های گوشتی به حساب می آیند. این نوع بینی ها به راحتی بینی های استخوانی عمل نمی شوند و کمی حساس تر از بینی های استخوانی جراحی خواهند شد. زیرا جراح بینی باید پوست اضافی بینی را برداشته و تقویت غضروف انجام شود. معمولا بینی هایی که کوفته ای هستند و پهن اند بینی های گوشتی نامیده می شوند.

افرادی که بینی های گوشتی دارند باید بدانند که نتیجه ی جراحی در این نوع بینی با نتیجه ی جراحی بینی استخوانی متفاوت است. این افراد باید سطح انتظارات خود را پایین بیاورند تا شاهد نتایج مطلوب شوند.

البته با انتخاب جراح بینی مناسب می توانید بهترین نتیجه را شاهد شوید. زیرا جراح بینی با تقویت غضروف و بکار بردن تکنیک های مناسب می تواند بینی گوشتی را به بهترین نحو عمل کند.

جراحی بینی گوشتی معمولا به دو روش انجام می شود .  تراش دادن استخوان ها و  دیگری تقویت غضروف می باشد . تراش دادن غضروف تقریبا از روش های قدیمی تر بوده،  که  احتمال برگشت بعد از جراحی درآن  به مراتب  بالا است .  اما  جراحی بینی با  کمک تقویت غضروف ها   در  تقویت نتیجه کار  بسیار کمک کننده است و  احتمال برگشت  بعد از عمل بینی را کاملا از بین برده است . پس این  اعتقاد که جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است کاملا اشتباه می باشد  .

جراحی بینی عروسکی یا فانتزی

خیلی از افراد  در جلسه مشاوره  قبل از جراحی بینی، تقاضای  بینی عروسکی و فانتزی دارند .  یک جراح خوب و حرفه ای  باید  با خواسته های غیر معققول  این افراد مخالفت کند، افرادی که بینی های استخوانی دارند، می توانند فرم بینی عروسکی را انتخاب کنند، ولی افراد با بینی های گوشتی کاندید خوبی برای بینی های فانتزی نیستند .

جراحی بینی طبیعی

هدف خیلی از افراد هم از  جراحی بینی ، داشتن یک بینی طبیعی  است که کمتر کسی متوجه جراحی بینی در آن  شود .بیشتر آقایان تمایل به داشتن بینی های طبیعی دارند، در بینی های طبیعی قوس  بینی به نسبت کم تر است و   ظاهر بینی  حالتی سربالا و عروسکی ندارد .

عمل جراحی بینی و روش های آن

عمل جراحی بینی و روش های آن

انواع روش های جراحی بینی

برای دریافت نتایج مطلوب از این جراحی حتما باید با یک متخصص حرفه ای و با تجربه و مهارت بالا در این زمینه مشاوره کرد. دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی با علم بالا و تجربه کاری تخصصی در زمینه جراحی زیبایی بینی می تواند در این راه بهترین مشاوره و عمل را برای شما انجام دهد تا بهترین نتیجه را از این جراحی دریافت نمایید . جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود که هریک از این روش ها نسبت به دیگری مزایا و معایبی دارد برخی از جراحان از روش بسته و برخی دیگر از روش باز استفاده می نمایند در زیر در رابطه با تفاوت این دو روش با یکدیگر توضیحاتی داده شده است:

تفاوت عمل جراحی بینی  باز و بسته

انتخاب نوع روش جراحی بستگی به نظر پزشک دارد، جراح بینی با توجه به میزان تغییراتی که نیاز است بروی بینی ایجاد نماید یکی از روش های جراحی بینی را انتخاب می نماید .در جراحی بینی بسته که به منظور رفع جزئیات خفیف مورد استفاده قرار می گیرد برش در درون بینی و بین غضروف ها ایجاد می شود، این نوع از جراحی بینی امروزه بسیار مورد استفاده قرار نمی گیرد . در این روش از جراحی بینی بدون برش بروی پشت و نوک بینی تغییرات لازم ایجاد خواهد شد از مزیت های این روش باقی نماندن هیچ جای اسکار می باشد . از معایب این روش می توان به کاهش تسلط جراح اشاره کرد . در مواردی که نیاز باشد جراح تسلط کافی بروی بینی داشته باشد و نیاز به تغییرات و اصلاحات زیاد باشد از جراحی بینی به روش باز استفاده می شود . با توجه به نیاز و شکل بینی و نظر جراح یکی از این روش ها انتخاب می شود . در مواردی که نوک بینی بسیار بزرگ باشد و بینی از نوع گوشتی باشد از روش جراحی باز باید استفاده شود . در جراحی ترمیمی بینی که نیاز می باشد تغییرات گسترده ای ایجاد شود بهترین روش جراحی ، جراحی به روش باز می باشد برای دریافت اطلاعت بیشتر در این زمینه می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر مشاوره های لازم را از دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی دریافت نمایید .

فیلم جراحی بینی توسط دکتر صالح محبی

جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی ممکن است با اهداف مختلف انجام شود،  گاهی هدف از  جراحی بینی تنها تغییر شکل، گاهی بهبود روند تنفس و  در مواردی هدف هر دو  این موارد است . رینوپلاستی با تغییر استخوان، غضروف و پوست بینی ساختار کلی بینی را بهبود می بخشد. بینی به دو فرم استخوانی و گوشتی است . بینی های گوشتی پوست ضخیف و کلفتی دارند  در حالی که  پوست بینی های استخوانی  نازک و ظریف است . تشخیص نوع بینی لازم است توسط جراح  صورت گیرد.

مشاوره قبل از جراحی بینی

صحبت و مشاوره با پزشک  قبل از عمل بینی بسیار کمک کننده است، در  جلسه مشاوره پزشک با بیمار در رابطه با علایق و  خواسته های بیمار از جراح بینی سوال می پرسند.  همچنین در این جلسه تعیین می شود که آیا  عمل بینی برای بیمار مناسب است یا خیر؟

مشاوره قبل از عمل بینی به  نزدیک کردن نتیجه جراحی با خواسته و علایق فرد کمک  بسیار می کند.

عمل زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی

چه افرادی برای جراحی بینی مناسب تر هستند؟

 • افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند .
 • افرادی های بینی های آن ها متناسب با سایر اجزای صورتشان نیست .
 • افراد با قوز بینی
 • افرادی که نوک بینی پهنی داشته باشند،  یا افتادگی در این ناحیه داشته باشند .
 • افرادی که سوراخ های بینی آن ها  بیش از اندازه بزرگ یا کوچک باشد .
 • افرادی که بینی آن ها دچار ضربه شده  است  و فرم بینی  آن ها  تغییر یافته است .
 • افرادی که دچار انحراف بینی هستند .
 • افرادی که مشکلات  تنفسی دارند .
 • همگی می توانند با کمک جراحی بینی  مشکل خود را برطرف کنند.

چه مدت بعد از جراحی ورم بینی از بین می رود؟

اظهار نظر بلافاصله بعد از جراحی  کاملا غیر معقول است.  تورم بعد از جراحی بینی استخوانی به نسبت گوشتی  در مدت زمان  کمی از بین می رود ولی اگر شما جراحی بینی گوشتی انجام داده اید باید  از صبر و تحمل بالایی برخوردار باشید ، بهبودی کامل ورم بعد از عمل بینی گوشتی ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد .

اهمیت جراح بینی

از آنجا که جراحی بینی یکی از دشوار ترین جراحی های زیبایی می باشد، هنر و خلاقیت و البته تجربه جراح در نتیجه کار بسیار مهم است. معمولا افرادی که در انتخاب جراح بینی دقت بیشتری دارند، میزان رضایت  عمل بینی در آن ها بیشتر است .

همه چیز درباره ی عمل بینی

سوالات پرتکرار افراد در رابطه با عمل  بینی

آیا راهی وجود دارد تا ورم بینی در مدت زمانی کوتاه تری  بهبود یابد ؟

 • اگر به مراقبت های بعد از جراحی بینی توجه داشته باشید، به طور حتم  تورم  بینی شما در مدت زمان کوتاه تری از بین می رود .
 • بالا نگه داشتن  سر  تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی کمک می کند که ورم  از صورت به بدن منتقل شود .
 • هر چه استراحت بهتری داشته باشید، بدن این فرصت را دارد که  فرآیند ترمیم را در مدت زمان  کوتاه تری انجام دهد .
 • تا جای ممکن  از حرکات شدید فک  خودداری کنید .

اگر به بینی ضربه وار شد، چه  کنیم ؟

اگر  ضربه وارد شده، سبب تغییر شکل و خونریزی بینی نشده باشد، معمولا مشکل ساز نمی شود . اما  در صورت درد شدید  حتما برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کنید .

استفاده از راکوتان  بعد  از عمل بینی  برای چه افرادی لازم است ؟

در صورتی که بینی شما چرب باشد و پوستی پرتقالی داشته باشد ، برای این بینی ها راکوتان کمک کننده است . راکوتان در این  نوع از بینی ها به نازک شدن پوست  و کوچک شدن بینی کمک می کند.

سخن پایانی

شما عزیزان می توانید سوالات خود را در رابطه با جراحی بینی در بخش دیدگاه ثبت بفرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پولیپ بینی+ مزایا

جراحی پولیپ بینی+ مزایا

جراحی پولیپ‌های بینی یکی از روش‌های درمانی قطعی این بیماری است جراحی برای برداشتن پولیپ با تجویز پزشک متخصص گوش،حلق و بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. سلام برای جراحی حتما سن باید ۱۸ به بالا باشه یا ۲۰‌به بالا

  پاسخ
  • سلام
   خانم ها بالای ١٧ میشه

   پاسخ
 2. سلام خسته نباشید، دکتر جان من بینی ام گوشتی و می خوام جراحی بینی انجام بدم خواستم ببینم بعد از جراحی بینی گوشتی حتما باید کورتون تزریق کنم و یا اینکه نیازی به تزریق کورتون نیست ؟

  پاسخ
  • بر اساس نظر جراحتون ممکنه نیاز داشته باشید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *