۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی صورت / جراحی فری فلپ یا بازسازی صورت
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

جراحی فری فلپ یا بازسازی صورت

جراحی فری فلپ یا بازسازی صورت

در سال های اخیر، با پیشرفت علم پزشکی و پیشرفت جراحی سر و گردن، جراخی بازسازی صورت نیز پیشرفت های بسیار زیادی را تجربه کرده است. جراحی فری فلپ پوستی  (Free Flap) بعد از آسیب های وارد آمده به صورت و یا بعد از جراحی سرطان سر و گردن انجام می شود. در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر این روش جراحی بپردازیم. با ما همراه باشید.

جراحی فری فلپ چیست؟

برخی از افراد بر اثر سوانح مختلف از جمله تصادف، سوختگی یا جراحی تومور دچار مشکلات و آسیب های پوستی می شوند و بخشی از پوست صورت خود را از دست می دهند. فری فلپ یک روش درمانی است که در آن متخصص جراحی پلاستیک و سر و گردن به رفع و اصلاح نقص های پوستی می پردازند.  این روش جراحی از سال ۱۹۷۰ توسط جراحان به کار گرفته شد و از آن سال تاکنون، جراحان سر و گردن توانسته اند پیشرفت بسیاری در این حوزه داشته باشند.

در این جراحی، پوست بیمار پیوند داده می شود و پوست سالم بر قسمتی از پوست آسیب دیده قرار می گیرد. منظور از جراحی فری فلپ انتقال پوست، بافت سالم، عضله، عروق و سایر بافت های پوستی به قسمت آسیب دیده است.

این جراحی به دلیل این که رنگ و قوام بافت پوست شبیه به پیش از آسیب می شود، نتیجه ای بسیار مناسب خواهد داشت و نتایج عملکردی آن نیز نسبت به دیگر روش های جراحی با فلپ مناسب تر است. از نظر ظاهری نیز زیبایی بیشتری خواهد داشت.

چگونگی انجام جراحی فری فلپ

پیش از انجام جراحی، متخصص جراحی سر و گردن، به طور کامل بیمار را مورد بررسی قرار می دهد و به بررسی موارد زیر می پردازد :

  • میزان گستردگی آسیب پوستی؛
  • میزان و نوع بافتی که برای پیوند نیاز است؛
  • عملکردهای فرد در قسمتی که مورد جراحی قرار می گیرد مانند عملکرد تکلم فرد یا بلعیدن

به گفته دکتر صالح محبی، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن، این بررسی ها کمک می کند تا پزشک بهترین روش و تکنیک را با توجه به وضعیت فرد به کار ببرد. هدف اصلی پزشک در این بررسی ها انتخاب بهترین روش بازسازی صورت است تا بیمار دوره نقاهت کمتری داشته باشد و هم از لحاظ عملکرد و هم زیبایی به نتیجه مطلوبی دست پیدا کند.

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

در این روش جراحی، بافت های پوستی به کمک پیوند میکروسکوپیک رگ ها، شریان ها و عصب ها بازسازی کامل را انجام می دهند. این جراحی دلیل اهمیت بالا و نیاز به میکروجراحی ها، حدوداً ۸ ساعت زمان می برد. به دلیل حساسیت بالای این جراحی، برای انجام آن باید به بهترین جراح سر و گردن مراجعه کرد.

امروزه جراحان برای جراحی های سرطان های سر و گردن و بازسازی صورت و بینی از جراحی فری فلپ استفاده می کنند. فری فلپ یک روش ایده آل و استاندارد برای از بین بردن تومورهای فک و بازسازی استخوان ها دارد.

در پایان باید گفت که علم پزشکی و جراحی سر و گردن، با پیشرفت های خود به کمک جراحی فری فلپ به کمک افرادی آمده که به دلایل گوناگون به خصوص تومورهای نواحی سر و صورت، دچار آسیب های پوستی شده اند. این جراحی باید توسط پزشکی حاذق و باتجربه انجام شود. به همین دلیل مراجعه به پزشک سر و گردن خوب اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۳.۳]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
اختلالات بالینی عصب صورتی

اختلالات بالینی عصب صورتی

اختلالات بالینی عصب صورتی شایع ترین نوع فلج عصب صورتی ، فلج بلزیاایدیوپاتیک می باشد و سپس فلج تروماتیک و فلج ناشی از...

سوالات متداول جراحی فک

سوالات متداول جراحی فک

سوالات متداول جراحی فک تغییر چهره به وسیله جراحی فک چگونه صورت می گیرد؟ هزینه جراحی فک چقدر می باشد؟ زمان جراحی فک چقدر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *