۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / عمل گوش / درمان اختلالات شنوایی اطفال
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

درمان اختلالات شنوایی اطفال

علل و آثار اختلالات شنوایی اطفال

تشخیص اختلالات شنوایی در اطفال و شیرخواران مشکل است و اغلب تا زمانی که طفل بزرگ تر شود ناشناخته باقی می مانند . در اختلالات شنوایی اطفال علاوه بر علل بالغین، علل پری ناتال خاص نیز دیده می شوند . تکامل گفتار در ارتباط نزدیکی با توانایی شنوایی است و اختلالات شنوایی در طول این دوره می تواند اختلالات تکامل گفتاری و شخصیتی به دنبال داشته باشد .

درمان اختلالات شنوایی اطفال

درمان اختلالات شنوایی اطفال

اپیدمیولوژی

نزدیک به ۱ در هر ۱۰۰۰ نوزاد دارای ختلال شنوایی شدید موقع تولد می باشد . اغلب این علل شامل از بین رفتن شنوایی حس عصبی ثانویه به اختلال حلزونی می باشد . در طول اولین سال زندگی، در ۱ در ۱۰۰۰ – ۲۰۰۰ کودک اختلال شنوایی دائمی از نوع حسی عصبی، ایجاد می شود و بنابراین تعداد اطفال مبتلا به اختلال شنوایی به ۳۰ – ۵۰% افزایش می یابد .

اختلال شنوایی در اطفال و سنین قبل از مدرسه شایع تر است . البته اختلال شنوایی در این گروه، اغلب از بین رفتن شنوایی هدایتی موقتی ثانویه به عفونت گوش میانی می باشد که در نزدیک به ۳ – ۴% اطفال ایجاد می شود .

علل اختلالات شنوایی اطفال

طبقه بندی

علل از بین رفتن شنوایی در اطفال به گروه های زیر تقسیم بندی می شود :

علل ژنتیکی ارثی

مادرزادی

بروز پس از تولد یا دیرتر

علل اکتسابی

اکتسابی در رحم (نیز مادرزادی)

اکتسابی حوالی تولد

اکتسابی حوالی تولد

اکتسابی پس از تولد یا دیرتر

از بین رفتن شنوایی ژنتیکی تک علامتی

اغلب اختلالات شنوایی ناشی از علت ژنتیکی فقط شنوایی را درگیر می کند و به نام تک علامتی نامیده می شود . به جز اختلال شنوایی، طفل از سایر جهات طبیعی است . ۹۰% این اختلالات شنوایی ارثی هستند و به صورت اتوزوم مغلوب می باشند و بنابراین شرح حال فامیلی اغلب منفی است .

شایان ذکر است، اختلال شنوایی در این بیماران اغلب واضح نیست و بدون غربالگری، اغلب دیرتر و به دنبال تکامل غیرطبیعی گفتاری مشخص می شود . انواع از بین رفتن شنوایی ژنتیکی تک علامتی محدود به گروه سنی اطفال نیستند .

از بین رفتن شنوایی در سندرمهای ژنتیکی

به ندرت، چندین منطقه ژنی یا کروموزومی درگیر می شوند و منجر به اختلال شنوایی توام با سایر علائم می شوند . به علاوه، از بین رفتن شنوایی یک تظاهر سندرم مادرزادی می باشد .

شایان ذکر است، از بین رفتن شنوایی عمیقا بر تکامل و ناتوانی اطفال با این سندرم ها تاثیر می گذارد . به جز بیماران دچار ناهنجاری لاله گوش یا مجرای گوش، علامت خاصی که سبب جلب توجه به اختلال شنوایی در اطفال بشود وجود ندارد . بنابراین اطفال مبتلا به این سندرم ها باید در اولین فرصت ممکن پس از تولد از نظر اختلال شنوایی بررسی شوند .

از بین رفتن شنوایی اکتسابی

از بین رفتن شنوایی ممکن است پیش از تولد (داخل رحم)، هنگام تولد یا پس از تولد کسب گردد . علاوه بر سندرم های ژنتیکی، تعدادی سندرم مادرزادی که می تواند در رحم یا هنگام تولد کسب شود عبارتند از:

سندرم سرخجه: با از بین رفتن شنوایی حلزونی، تنگی ریوی، عقب افتادگی ذهنی و چشم های کوچک .

سندرم هیپربیلی روبینمی: با فلج مغزی اتتوئید و از بین رفتن شنوایی حسی عصبی .

سیفلیس مادرزادی: با کراتیت بینابینی – دندان های هوچینسون و از بین رفتن شنوایی حسی عصبی .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید .

اختلالت شنوایی در اطفال

از بین رفتن شنوایی در اطفال بدون توجه به درجه ی آن، علائم بسیار کمی ایجاد می نماید . حتی زمانی که والدین متوجه می شنود که “چیزی غیر طبیعی است” اغلب به آن ها اطمینان داده می شود که تکامل بچه تاخیری است و مشکل خاصی وجود ندارد و شنوایی بررسی نمی شود .

شایان ذکر است، زنمانی که کوچک ترین تظاهری از اختلال شنوایی در یک طفل یا شیرخوار دیده شود، شنوایی سنجی باید به عمل آید . اغلب تظاهرات توسط والدین عنوان می شود ولی مورد توجه قرار نمی گیرد . توجه به این نکته که “والدین اغلب درست می گویند” قانون خوبی برای پیگیری است . از بین رفتن شنوایی موقتی اکتسابی ثانویه به التهاب گوش میانی، شایع ترین نوع از بین رفتن شنوایی در اطفال و سنین قبل از مدرسه می باشد . انواع حاد و مزمن تجمع مایع در گوش میانی در این گروه سنی بسیار شایع است، و نزدیک به ۷۰% اطفال این حالت را در زمان هایی نشان می دهند .

التهاب حاد گوش میانی به تنهایی، تجمع مایع در گوش میانی به دنبال التهاب حاد و متغیری از اختلال شنوایی هدایتی می شوند . تجمع مزمن و دو طرفه مایع در گوش میانی  می تواند برای ماه ها یا سال ها بدون ایجاد علامتی به جز از بین رفتن شنوایی هدایتی وجود داشته باشد .

در این موارد یا در بچه هایی که دچار عفونت های مکرر حاد گوش میانی می شوند، اختلال شنوایی طولانی می تواند منجر به تاخیر در تکامل گفتاری و گویش و دیس گراماتیسم شود .

تاثیرات از بین رفتن شنوایی در اطفال

 • از بین رفتن دو طرفه شنوایی
 • از بین رفتن شنوایی یک طرفه

تشخیص و بررسی اختلالات شنوایی اطفال

اختلالات شنوایی در نوزادان، اطفال و بچه ها را با روش های شنوایی سنجی خاص آن ها در جهت تشخیص و تعیین کمیت اختلال شنوایی، تشخیص می دهند . آزمون های غربالگری برای تعیین اختلال شنوایی نوزادان بهترین است . کوچک ترین شکی به اختلال شنوایی اطفال نیازمند بررسی فوری با شنوایی سنجی مناسب برای سن بچه می باشد .

غربالگری

از آن جایی که اختلال شنوایی در نوزادان علامتی ندارد، باید توسط غربالگری مشخص شود . اگر طفل نتواند از پس غربالگری بربیایید، از بین رفتن شنوایی باید تایید شود و ارزیابی شنوایی سنجی در طول هفته های بعد انجام شود .

روش های تشخیصی در شنوایی سنجی اطفال

روش های شنوایی سنجی عینی در هر سنی به کار برده می شود، زیرا نیازی به همکاری طفل ندارد . از بین رفتن شنوایی و محل ضایعه را می توان مشخص کرد .

 • روش های عینی
 • پتانسیل های برانگیخته شنوایی
 • اندازه گیری های ایمیتانس
 • روش های شنوایی سنجی رفتاری
 • شنوایی سنجی واکنشی
 • شنوایی سنجی پاسخ
 • تست آشفتگی – پرت کردن حواس
 • شنوایی سنجی با تقویت و تاکید بینایی
 • شنوایی سنجی بازی
 • شنوایی سنجی گفتاری اطفال
درمان اختلالات شنوایی اطفال

درمان اختلالات شنوایی اطفال

درمان اختلالت شنوایی اطفال

درمان دارویی اختلالات شنوایی در اطفال اساسا مشابه بالغین است ولی ملاحظات خاص گروه سنی اطفال باید در نظر گرفته شود . توان شنیداری با وسایل کمک شنوایی و کاشت حلزون بهبودی می یابد . جهت به دست آوردن قدرت گفتاری رضایت بخش در اطفالی که دچار کاهش شنوایی مزمن هستند، اقدامات آموزشی و نوتوانی باید هر چه سریع تر آغاز شود .

اندیکاسیون ها

همه معتقدند که اطفال با کاهش شنوایی مزمن متوسط دوطرفه باید برای پیشگیری از اختلال تکامل گفتاری درمان شوند . اختلاف نظر بر درمان مناسب برای اطفال با کاهش شنوایی خفیف یا یک طرفه می باشد .

انتخاب های اولیه

از بین رفتن شنوایی هدایتی اغلب با جراحی بهبودی می یابد . برای مثال، ناهنجاری های زنجیره ی استخوانچه ای را می توان بازسازی کرد یا تهویه گوش میانی در اطفال دچار تجمع مکرر مایع را می توان با جراحی بهبودی بخشید .

درمان دارویی

به ندرت در اختلال شنوایی عصبی کمک کننده است . همیشه باید تلاش کرد تا باقیمانده شنوایی بیمار را تا حد ممکن حفظ کرد و آن را تقویت نمود . در موارد هدایتی گاهی آنتی بیوتیک مفید است . در کاهش شنوایی متوسط تا شدید حسی عصبی وسایل کمک شنوایی تجویز می شوند .

روش های غربالگری شنوایی نوزاد

شامل اتوآکوستیک امیشن و پاسخ های شنوایی ساقه مغز می باشد . در اغلب موارد ، غربالگری دو مرحله ای انجام می شود.اطفالی که نتوانند در غربالگری موفق شوند باید جهت ارزیابی شنوایی تکمیلی ارجاع شوند . نزدیک به یکی از هر ۱۰ کودک، از بین رفتن دایمی شنوایی دارند . غربالگری در اطفال بزرگ تر شامل روش های فوق به علاوه آزمون های رفتاری یا در اطفال قبل از مدرسه یا سنین مدرسه، شنوایی سنجی تون خالص می باشد .

روش های تشخیصی در شنوایی سنجی اطفال

روش های عینی

روش های شنوایی سنجی عینی در هر سنی به کار برده می شود، زیرا نیازی به همکاری طفل ندارد . از بین رفتن شنوایی و محل ضایعه را میتوان مشخص کرد .
OAES:اندیکاسیون:یک روش سریع جهت ارزیابی عملکرد تقویت کنندگی حلزون می باشد .OAES نمی تواند مقدار از بین رفتن شنوایی را تعیین نماید .
تفسیر، اگر OAES موجود باشد، به نظر می رسد که شنوایی محیطی رضایت بخش است .وجود OAES اختلال شنوایی را رد نمی کند، به ندرت ممکن است اختلال شنوایی عصبی یا مرکزی وجود داشته باشد .

پتانسیل های برانگیخته شنوایی

اندیکاسیون: مهم ترین روش عینی ارزیابی از بین رفتن شنوایی در اطفال و بچه ها می باشد . ABR شایع ترین آزمون مورد استفاده است و برای تعیین آستانه شنوایی استفاده می شود که در فرکانس های بالاتر از ۱ کیلوهرتز دقیق تر از فرکانس های پایین تر انجام می شود .

اندازه گیری های ایمیتانس

نقش کمی در نوزادان و اطفال دارد زیرا نمی توان آن را با امکانات معمولی به طور دقیق انجام داد اما برای اطفال در تایید و پیگیری تجمع مایع در گوش میانی با از بین بردن شنوایی هدایتی مورد استفاده قرار می گیرد .

روش های شنوایی سنجی رفتاری

اندیکاسیون

روش های رفتاری برای ارزیابی شنوایی اطفال مهم هستند . اینها همچنین در ارزیابی ناتوانی مثل تجویز سمعک لازم هستند .
پیش نیاز:آزمون های شنوایی سنجی رفتاری می توانند در هر سنی انجام شوند . روش مورد استفاده باید مناسب برای سن باشد وگرنه قابلیت آزمون کم می شود . معاینه کننده باید تجربه و توان هدایت و تفسیر آزمون را داشته باشد . باید توجه طفل را جلب کرد و جهت تطابق با آزمون به مدت طولانی حفظ کرد و پاسخ ها را به درستی دریافت و تفسیر کرد . فرد آزمایش کننده باید تا حد ممکن بیش ترین اطلاعات را در کمترین زمان جمع آوری نماید .

شنوایی سنجی واکنشی

در طفل طبیعی از زمان تولد پاسخ های غیر اختصاصی به محرک شنوایی وجود دارد . پاسخ مکیدن، پاسخ های حرکتی مثل رفلکسMORO و تغییرات وضعیت تنفسی می تواند ایجاد شود . به طور کلی این، رفلکس ها نیازمند تحریک شنوایی، نزدیک به ۸۰ دسی بل می باشند .

شنوایی سنجی پاسخ

در حدود ۵ ماهگی، محرک شنوایی نوع پاسخ خاصی را در طفلی طبیعی بر می انگیزد . برای مثال، طفل سرش را به سمت منع صوت که خارج از محدوده ی بینایی است می چرخاند . این پاسخ بنفع بلوغ طبیعی تعیین جهت صوت است .

تست آشفتگی-پرت کردن حواس

این آزمایش توسط دو فرد معاینه کننده در یک محیط آرام استاندارد با استفاده از محرک های صوتی استاندارد انجام می شود .

شنوایی سنجی با تقویت و تاکید بینایی

این آزمایش نیز با استفاده از پاسخ چرخش سر انجام می شود، که از تقویت مثبت کمک می گیرد تا آستانه شنوایی تعیین شود . یک تحریک صوتی توام می شود با فعالیت یک اسباب بازی متحرک. در این شرایط طفل زمانی که محرک صوتی را می شوند سرش را به سمت اسباب بازی می چرخاند .

شنوایی سنجی گفتاری اطفال

این نوع آزمون را می توان تا ۲ سالی به کار برد . در حدود ۳-۴ سالگی، معاینه کننده می تواند از آزمون های شنوایی سنجی گفتاری که برای اطفال طراحی شده اند استفاده کند .
زمانی که طفل وارد مدرسه می شود ،از همان آزمون های شنوایی سنجی گفتار بالغین ، با تغییرات اندکی استفاده می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران مراجعه نمایید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
 1. سلام اختلال شنوایی رو با سونوگرافی های دوران بارداری می توان تشخیص داد و برای رفع یا درمان آن در دوران بارداری وجود داره؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *