دکتر صالح محبی / جراحی بینی / راه های تشخیصی سینوس های پارانازال
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

راه های تشخیصی سینوس های پارانازال

راه های تشخیصی سینوس های پارانازال

تصویر برداری از بینی و سینوس های پارانازال به چه روش هایی انجام می شود؟اعمال تصویر برداری یک ابزار مهم در بررسی تشخیصی بیماری های رینولوژیک می باشد . علاوه بر رادیوگرافی ساده ی سینوس ، مهم ترین نوع تصویر برداری در حال حاضر ، CT و MRI می باشد .

رادیوگرافی ساده

رادیوگرافی های استاندار سینوس پارانازال در جهت پس سری چانه ای و جهت پس سری پیشانی هنوز هم به صورت معمول ، به ویژه در موارد التهاب حاد، انجام می شود . این گرافی ها همچنین برای ارزیابی شکستگی های میانی صورت به کار می روند .

راه های تشخیصی سینوس های پارانازال

راه های تشخیصی سینوس های پارانازال

ارزیابی تشخیصی

ارزش رادیوگرافی های سینوس با روی هم افتادن تصاویر استخوانی، واضحا محدود شده است .
اگر جراحی قبلی روی سینوس های پارانازال انجام شده باشد، تفاسیر رونتگن با بافت اسکار که می تواند شبیه کدورت سینوس باشد، بیش تر مخدوش می شود . ارزیابی سینوس اسفنوئید در نمای پس سری چانه ای ، گاهی اوقات مشکل می باشد . اگر شک بالایی به درگیری سینوس اسفنوئید وجود باشد ، نمای جانبی سینوس باید به مطالعه افزوده شود .

سی تی اسکن

علاوه بر ناهنجاری های معمول ، کاربرد های اصلی سی تی اسکن بینی و سینوس های پارانازال : سینوزیت مزمن، تروما و تومور ها می باشد . سی تی اسکن سینوس با دندان مصنوعی حاوی فلز مخدوش می شود زیرا سبب ارتیفکت ناشی از پخش شدن اشعه می شود که می تواند به شدت کیفیت تصویر را پایین آورد .

بیشتر بخوانید
خون دماغ

صفحات اسکن

سی تی اسکن می تواند تصاویر اولیه واضحی از سینوس های پارانازال در صفحات کرونال واکسیال بدهد . تصویر ساژیتال را می تواند به طور ثانویه از بارسازی اسکن های اکسیال و کرونال ایجاد نمود ، اما کیفیت آن ها پایین تر است .
مقاطع کرونال عمدتا برای بررسی سینوس های پارانازال مورد استفاده قرار می گیرند و اسکن های اکسیال را می تواند برای مورد خاص، اضافه نمود .

 

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

به دست آوردن اسکن

اسکن ها را می توان با استفاده از روش تک مقطعی مرتبه ای یا روش تداومی اسپیرال انجام داد . مزایای سی تی اسکن اسپیرال، پوشش کاملبدون فواصل بین مقطعی و زمان کوتاه تر معاینه و ایجاد تصاویری با حساسیت کم تر به آرتیفکت های ناشی از تنفس و حرکت می باشد .
تصاویر سی تی اسکن ثبت شده روی فیلم رادیوگرافی که کل نما را اشغال نماید ،فقط باید ساختمان هایی که برای تفسیر لازم هستند ،نمایش دهد .

ام آر آی

ام آر آی نسبت به سی تی اسکن ، کاربرد های کمتری در بیماری سینوس پارانازال دارد . دلیل آن اینست که ام آر آی در تعیین محدوده استخوانی سینوس ها، ارزش کمتری نسبت به سی تی اسکن دارد . ارجحیت ام ار آی در افتراق بافت نرم می باشد .
ام ار آی در بیماری های با درگیری سینوس های پارانازال به اضافه ی حفره جمجمه ای یا اربیت، کاربرد دارد . همچنین اطلاعاتی که در افتراق ضایعات بافت نرم داخل سینوس های پارانازال مفید باشد میدهد و می تواند بین بافت سفت تومور و واکنش التهابی اطراف کانون ها، افتراق دهد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
متخصص گوش، حلق و بینی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶

بیشتر بخوانید
بهترین جراح پولیپ بینی
برچسب ها:

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

Call Now Buttonتماس با پزشک