۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / سر و گردن / سرطان لوزه چیست و چگونه درمان می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

سرطان لوزه چیست و چگونه درمان می شود؟

سرطان لوزه یک نوع سرطان است که در بافت‌های لوزه‌های که در بخش عقبی حلق واقع شده اند، ایجاد می‌شود. این نوع سرطان ممکن است از ناحیه لوزه  شروع شود یا از دیگر قسمت‌های بدن به لوزه‌ها منتقل شود. سرطان لوزه معمولاً با علائمی مانند تورم در گردن، درد، مشکل در بلع، تغییرات در صدا و احساس فشار یا سنگینی در گردن تشخیص داده می‌شود.

سرطان-لوزه

سرطان لوزه چیست؟

سرطان لوزه به عنوان سرطانی که در بافت لوزه‌ها شکل می‌گیرد، شناخته می‌شود. لوزه‌ها ساختارهای کوچکی هستند که در بخش عقبی حلق واقع شده و نقشی در سیستم ایمنی بدن دارند و به محافظت از بدن در برابر باکتری‌ها و ویروس‌هایی که وارد دهان و گلو می شوند کمک می‌کنند. 

مهم است که برای ارزیابی، تشخیص و درمان سرطان لوزه، با یک تیم درمانی متخصص که شامل پزشکان متخصص سرطان، پاتولوژیست‌ها، رادیوتراپیست‌ها و سایر تخصص‌های مرتبط است، مشورت کنید. آنها می‌توانند بر اساس شرایط شما، روش‌های مناسب درمانی را تعیین کنند و شما را در این مسیر همراهی کنند.

بیشتر بخوانید: سرطان تیروئید از تشخیص تا درمان

علائم سرطان لوزه

علائم سرطان لوزه ممکن است متنوع باشند و به نوع و مرحله بیماری بستگی داشته باشد. در برخی موارد، سرطان لوزه در مراحل اولیه بدون علائم مشخص است و ممکن است با احساس تورم یا بزرگ شدن لوزه‌ها بروز کنند. به هر حال، در موارد پیشرفته‌تر، ممکن است علائم زیر ظاهر شوند:

تورم و بزرگ شدن لوزه‌ها: این علامت ممکن است باعث تشدید درد در ناحیه گردن شود.

درد: درد در منطقه گردن، شانه، بالای سینه و بخصوص هنگام بلع غذا ممکن است رخ دهد. همچنین، درد ممکن است به ناحیه گوش و سر کشیده شود.

ضعف و خستگی: بیماران ممکن است احساس خستگی شدید و ضعف عمومی داشته باشند.

افتادگی ناخن: در برخی موارد، سرطان لوزه می‌تواند با افتادگی یک یا هر دو ناخن دست و پا همراه با تغییر رنگ آنها همراه باشد.

تنگی نفس و سرفه: اگر سرطان لوزه در نزدیکی تنفسی قرار داشته باشد، ممکن است به تنگی نفس و سرفه منجر شود.

تب ناشی از التهاب: سرطان لوزه می‌تواند باعث التهاب لوزه‌ها شود و تب را ایجاد کند.

لاغری غیرمنطقی: از دست دادن وزن بدون دلیل آشکاری می‌تواند نشانه‌ای از وجود سرطان باشد.

وجود لکه بر لوزه: سرطان لوزه می‌تواند با وجود لکه سفید یا قرمز روی لوزه خود را نشان دهد.

بیشتر بخوانید: سرطان دهان

علت بروز سرطان لوزه

دقیقاً چه چیزی باعث بروز سرطان لوزه می‌شود هنوز به طور کامل مشخص نشده است. اما برخی عوامل و علل مشترک می‌توانند در ایجاد سرطان لوزه نقش داشته باشند. این عوامل عبارتند از:

عوامل ژنتیک: وجود تغییرات ژنتیکی و ارثی در برخی افراد ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزه را افزایش دهد.

عوامل عفونی: برخی از عفونت‌ها می‌توانند باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شوند و در نتیجه، افزایش خطر ابتلا به سرطان لوزه را ایجاد کنند. به عنوان مثال،برخی ویروس‌ها به بروز برخی از انواع سرطان لوزه مرتبط است.

سابقه عفونت‌های مزمن: برخی از عفونت‌های مزمن مانند عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) نیز می‌توانند به بروز سرطان لوزه مرتبط باشند.

عوامل محیطی: برخی عوامل محیطی مانند دود سیگار، در معرض مواد شیمیایی بودن، آلودگی هوا و تجمع مواد مضر در محیط می‌توانند در ایجاد سرطان لوزه نقش داشته باشند.

عوامل ایمنی: سیستم ایمنی بدن در کنترل و جلوگیری از رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی نقش دارد. افت کارایی سیستم ایمنی ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان لوزه شود.
سن و جنسیت: در گذشته، افرادی که سرطان لوزه را تشخیص داده بودند، مرد و بالای ۵۰ سال بودند. با این حال، رابطه بین سن و سرطان لوزه می تواند بر اساس وضعیت هر فردی، متفاوت باشد. سرطان‌های لوزه مثبت در افراد مبتلا به عفونت که جوان تر هستند و سیگار نمی‌کشند ظاهر می‌شود.

بیشتر بخوانید: تشخیص سرطان حنجره

تشخیص سرطان لوزه

برای تشخیص سرطان لوزه ممکن است بیوپسی انجام شود. پزشک از شخص در مورد سابقه پزشکی بیمار و علائم موجود سوالاتی می پرسد. پزشک با بررسی دقیق دهان و گلو، توده ها و هر چیز غیرعادی دیگری را مشاهده می کنند. اگر پزشک فکر کند که احتمال سرطان لوزه وجود دارد، انجام آزمایش ‌های دیگری به منظور تایید یا رد تشخیص سرطان لوزه را تجویز خواهد کرد.

آزمایشات خون و ادرار: آزمایش خون و ادرار می تواند تغییراتی را نشان دهد که ممکن است نشان دهنده سرطان باشد.

لارنگوسکوپی: در این روش پزشک یک لوله نازک حاوی یک نور و یک دوربین را از گلو عبور می دهد تا به دنبال هر چیز غیرعادی باشد.

آزمایش ‌های تصویربرداری: این آزمایش‌ها ممکن است شامل CT، MRI، اسکن PET یا اشعه ایکس باشد که می توانند تغییرات داخلی، از جمله تغییراتی که ممکن است نشان دهنده گسترش سرطان باشد را تشخیص دهند.

بیوپسی: پزشک مقدار کمی از بافت را برای بررسی زیر میکروسکوپ می گیرد. این تنها راه برای تایید وجود سلول های سرطانی است.

در صورت وجود سرطان، پزشک باید موارد زیر را ارزیابی کند:

  • مرحله سرطان یا اینکه چه مقدار از بدن را تحت تاثیر قرار داده است
  • نوع و درجه آن، که می تواند نشان دهنده سرعت رشد آن باشد
  • این اطلاعات به پزشکان کمک می کند تا بهترین روش درمانی را تعیین کنند.

بیشتر بخوانید: نشانه های سرطان گوش

مراحل سرطان لوزه

مراحل سرطان لوزه عبارتند از:

مرحله صفر: تغییراتی در سلول ها رخ داده است که خطر سرطانی شدن آنها را افزایش می دهد. اینها سلولهای پیش سرطانی هستند، اما سرطان نیستند.

موضعی: سلول‌های سرطانی در لوزه ها وجود دارد، اما گسترش نیافته اند. قطر تومور در این مرحله کمتر از ۲ سانتی متر است که به آن مرحله ۱ نیز می گویند.

منطقه ای: سرطان به بافت های مجاور گسترش یافته است. تومور بزرگتر از ۲ سانتی متر است. همچنین ممکن است به غدد لنفاوی مجاور یا اپی گلوت گسترش یافته باشد.

متاستاز: سرطان به سایر ساختارها مانند دهان یا استخوان فک گسترش یافته است. همانطور که پیشرفت می کند، سایر قسمت های بدن مانند ریه ها و کبد را تحت تاثیر قرار می دهد.

بیشتر بخوانید: درمان سرطان گلو

درمان سرطان لوزه

درمان سرطان لوزه به مرحله، نوع و پیشرفت سرطان بستگی دارد.

عمل جراحی

جراح معمولا سلول‌های پیش سرطانی یا تومور را برمی دارد. آنها ممکن است نیاز به برداشتن لوزه‌ها و بافت اطراف تومور داشته باشند تا خطر باقی ماندن بافت سرطانی را کاهش دهند.

بسته به وسعت درمان، ممکن است فرد برای ترمیم دندان‌ها و همچنین صدا و سایر عملکردها به جراحی بیشتری نیاز داشته باشد.

۰۱:۳۹
truncate dir-rtl

جراحی لوزه

پرتو درمانی

پزشک ممکن است این کار را برای کوچک کردن تومور قبل از جراحی یا کمک به کشتن سلول‌های سرطانی باقی مانده پس از عمل توصیه کند. پرتودرمانی می تواند رشد تومور را متوقف کند یا سلول های سرطانی را از بین ببرد.

شیمی درمانی

این روش از داروهای قدرتمندی برای کشتن سلول های سرطانی، کاهش سرعت گسترش آنها یا کوچک کردن اندازه تومور استفاده می کند تا برداشتن آن آسان تر شود. ممکن است فرد برای سرطان های دهان و گلو به شیمی درمانی در کنار پرتودرمانی نیاز داشته باشد. شیمی درمانی سلول های سرطانی را از بین می برد، اما به سلول های سالم نیز آسیب می رساند. به همین دلیل می تواند عوارض جانبی شدیدی داشته باشد.

اگر تشخیص در مراحل بعدی اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی را بدون جراحی گسترده توصیه کند.

درمان هدفمند

داروهای نوظهور می توانند سلول های سرطانی را به روشی دقیق و انتخابی هدف قرار دهند. به همین دلیل، درمان هدفمند ممکن است عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی داشته باشد.

عوارض درمان سرطان لوزه

بسته به وسعت عمل، جراحی در دهان و گلو می تواند عوارض متعددی ایجاد کند. اندام های این ناحیه مسئول عملکردهای کلیدی از جمله تنفس، هضم و گفتار هستند. ممکن است فرد برای انجام این عملکردها پس از درمان به کمک نیاز داشته باشد.

سوالات متداول سرطان لوزه

نتیجه گیری

سرطان لوزه یکی از انواع سرطان است که می‌تواند از بافت‌های لوزه‌های یا از سایر قسمت‌های بدن به لوزه‌ها منتقل شود. تشخیص سرطان لوزه ممکن است با علائمی مانند تورم در گردن، مشکل در بلع، درد، تغییرات در صدا و احساس فشار یا سنگینی در گردن صورت گیرد. درمان این نوع سرطان شامل جراحی، شیمی درمانی، درمان تابشی یا ترکیبی از این روش‌ها است که بسته به مرحله و نوع سرطان و وضعیت فرد متفاوت است. ارائه درمان‌های مناسب و به موقع از طرف پزشکان و اعمال تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به بهبودی و مدیریت بهتر این بیماری کمک کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *