۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / سینوزیت / سینوزیت در کودکان قابل درمان است؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

سینوزیت در کودکان قابل درمان است؟

عامل ایجاد سینوزیت در کودکان عفونت و التهاب سینوس های بینی می باشد ، علت بروز عفونت و التهاب در سینوس ها مسدود شدن مسیر عبور ترشحات و رشد باکتری ها می باشد. سینوزیت در کودکان شایع می باشد و معمولا در پی سرماخوردگی و یا آلرژی ایجاد می شود که به راحتی درمان می شود. شکل غیر عادی بینی ، وجود جسم خارجی در بینی ، آسیب دیدگی بینی، عفونت های دندانی و رفلاکس از مشکلاتی می باشد که ممکن است باعث بروز سینوزیت در کودکان شود.

فیلم عمل سینوزیت قارچی آلرژیک توسط دکتر صالح محبی

علل سینوزیت حاد و مزمن در کودکان

 • عفونت های سینوسی
 • التهاب های ایجاد شده در بینی
 • آلرژی و حساسیت
 • عفونت دندانی
 • اختلال و ناهنجاری در دهان
 • ضربه و یا آسیب دیدن بینی
 • عوامل بیرونی و خارجی
 • بزرگ شدن آدنوئید
 • رشد سریع باکتری در بینی
 • ساختارغیرطبیعی در بینی

علائم سینوزیت حاد و مزمن در کودکان

میزان شیوع سینوزیت در جمعیت کودکان، رو به افزایش می باشد به طوری که این عارضه در هر دو کودک ، یکی اتفاق می افتاد. این بیماری به طور اولیه از روی دوره ای علائم تشخیص داده می شود که به افتراق آن از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (که به آنتی بیوتیک نیاز ندارند) کمک می کند. سینوزیت ممکن است حاد، مزمن یا راجعه را به همراه داشته باشد. اغلب با رینیت آلرژیک اتفاق می افتد. 

شایع ترین نشانه های بروز سینوزیت در کودکان به شرح زیر است:

 • التهاب، یک یا چند سینوس پارانازال که به طور طبیعی استریل هستند.
 • التهاب مخاط سینوس ها (به وسیله آلرژی ها، ویروس ها و مواد شیمیایی محرک) منجر به بسته شدن و عفونت سینوس می شود.
 • علل باکتریال شامل استرپتوکوک پنومونیه، هموفیلوس آنفلونزا موراکسلا کاتارالیس ، استرپ گروه A و B استاف طلایی است.
 • گفته می شود که هر ویروسی می تواند منجر به سینوزیت شود.
 • تقریبا ۳۵ میلیون نفر هر سال در یک کشور مبتلا می شوند.
علائم-عفونت-سینوس-در-کودکان

علائم سینوزیت حاد

علائم شبیه عفونت دستگاه تنفسی فوقانی که برای ۷ تا ۱۰ روز می ماند. رینیت چرکی، تب، ادم دور اربیت، درد فرونتال یا ماگزیلا، اپیستاکسی، ترشح پشت حلق همراه با سرفه به خصوص در شب

علائم سینوزیت مزمن

شکایات بسیارغیر اختصاصی هستند. تب (معمولا با درجات پایین)- ترشح از بینی – بوی بد دهان

 • داشتن عفونت های طولانی مدت (معمولا بیش از یک هفته)
 • ترشحات شفاف مایل به رنگ زرد و سبز
 • سرفه های سخت
 • داشتن ترشحات پشت بینی
 • علائمی مثل: سرماخوردگی یا آبریزش بینی
 • وجود ناراحتی در صوت
 • سردرد های شدید
 • بوی نامطبوع دهان
 • افزایش دمای بدن
 • درد در گلو
 • تورم در چشم ها

در صورت بروز علائم فوق برای فرزاندان تان، در اولین فرصت به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید تا اقدامات لازم برای درمان آغاز شود. می توانید سوالات خود را در ارتباط با سینوزیت کودکان در بخش فرم زیر ثبت کرده و پاسخ آن را از دکتر صالح محبی – متخصص گوش، حلق و بینی دریافت نمایید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد!
ارسال فرم با خطا مواجه شد. لطفا پس از بررسی مجددا ارسال نمایید.

انواع سینوزیت

به طور کل ۳ نوع سینوزیت داریم : سینوزیت حاد، تحت حاد و مزمن

در نوع حاد علائم با گذشت زمان از بین می روند اما در نوع مزمن فرد دچار عفونت های مکرر می شود و علائم آن بسیار آزار دهنده می باشد و حتما باید بیمار تحت درمان قرار گیرید.

تشخیص سینوزیت در کودکان

عفونت-سینوس

با توجه به علائم کودک و معاینه فیزیکی می توان سینوزیت را در کودکان تشخیص داد، در برخی از موارد برای تشخیص دقیق تر ازمایشات دیگری مانند عکس رادیولوژی سینوس با اشعه ایکس، سی تی اسکن و کشت میکروبی سینوس ها در نظر گرفته می شود. بعد از تشخیص بیماری بهترین روش درمان در نظر گرفته می شود می توانید با روش های درمانی که شامل استفاده از دستگاه بخور، مصرف دارو و آنتی بیوتیک های خوراکی، استفاده از اسپری و قطره بینی، سینوپلاستی با بالن و جراحی است آشنا شوید. با مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق ، تشخیص بالینی با دید مستقیم قسمت جلوی حفره بینی و مئاتوس میانی با اتوسکوپ – یافته های شاخص عبارتند از:
وجود چرک در حفره – انسداد مسیر بینی- هیپرتروفی و احتقان مخاط بینی.

گرافی و اسکن سینوس- فقط در کودکان بالای ۶ سال و برای قطعی کردن تشخیص ممکن است کدورت در حفره سینوس، ضخیم شدگی مخاط ( بیش از ۴ میلی متر)، برای نشان دادن تمام سینوس های پارانازال لازم است.

کشت باکتریال در موارد مزمن یا عود کننده سینوزیت یا اگر بیمار نقص ایمنی داشته باشد و احتمال یک پاتوژن غیر معمول را داشته باشیم، گرفته می شود.

شناخت نشانه ها و پیشگیری از سینوزیت در کودکان

عوارض سینوزیت در کودکان عبارتند از: سلولیت پری اربیتال یا اربیتال، ماستوئیدیت، استئومیلیت استخوان های اطراف (اورستییت)، عفونت داخل مغزی (آبسه مغزی یا مننژیت)، پیوسل، موکوسل
نتیجه درمان در یک سینوزیت حاد بهتر شدن علائم ظرف مدت ۴۸ ساعت از شروع درمان است. سینوزیت در کودکان علائم مختلفی دارد که در زیر به آان ها اشاره شده است: تب،آبریزش و گرفتگی بینی از علائم سینوزیت در کودکان کم سن و سال می باشد که همانند نشانه های سرماخوردگی است. در صورتی که بعد از گذشت یک هفته، پس از بروز علائم سرما خوردگی کودک با تب مواجه شود، می تواند نشانه های سینوزیت یا عفونت دیگری باشد. در صورت بروز این مشکلات حتما به پزشک مراجعه نمایید. شایعترین علائم سینوزیت در کودکان بزرگتر سرفه های پی در پی همراه با گرفتگی بینی، آبریزش بینی ، درد گوش و صورت است. در برخی از موارد علائمی مانند بدبویی دهان ، تهوع و استفراغ ، احساس درد در ناحیه پشت چشم در کودکانی که سینوزیت دارند مشاهده می شود.

تشخیص سینوزیت حاد و مزمن در کودکان

پزشک ابتدا به بررسی نشانه های ایجاد شده در کودک از طریق معاینه فیزیکی و بالینی اقدام به معاینه می نماید. سپس به منظورتایید، آزمایشات دیگری را تجویز می کند، از جمله:

 • انجام اشعه ایکس از سینوس ها
 • تصویر برداری با سی تی اسکن یا تومورگرافی
 • کشت سینوس به منظور بررسی رشد باکتری های ایجاد شده در بینی

درمان سینوزیت در کودکان

درمان سینوزیت در کودکان به عوامل مختلفی از جمله سن، نوع سینوزیت، سلامت عمومی و شدت بیماری کودک بستگی دارد بعد از بررسی هایی که توسط پزشک صورت می گیرد، نوع درمان انتخاب می شود. در ادامه مطلب به بیان توضیحاتی در رابطه با روش های درمانی سینوزیت در کودکان پرداخته شده است :

 • آموکسی سیلین با یا بدون کلاوولانات معمولا خط اول درمان است.
 • ماکرولیدها یا سفالوسپورین های نسل دوم نیز تجویز می شوند.
 • استروئیدهای داخل بینی نیز به ویژه در موارد مزمن مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در موارد عفونت های ویروسی فقط درمان علامتی نیاز است.
 • درمان علامتی رینیت آلرژیک با دکونژستانت کمک کننده است.

دارو

تجویز آنتی بیوتیک خوراکی یکی از روش های درمانی در سینوزیت از نوع باکتریایی می باشد . در برخی از موارد برای کاهش علائم گرفتگی و انسداد بینی داروهای ضد احتقان و آنتی هیستامین برای کودک تجویز می شود. در صورتی که سینوزیت از نوع ویروسی باشد خود به خود و بدون مداخله پزشک در اکثر موارد این نوع سینوزیت ها درمان می شوند. در صورتی که سینوزیت کودک شما از نوع حاد باشد ظرف روز های ابتدایی علائم آن بهبود می یابد و حال عمومی فرزندتان به مرور زمان بهتر می شود ، مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک در این دوران الزامی می باشد زیرا در غیر این صورت ممکن است مجددا عفونت بازگشت پیدا کند.

اسپری یا قطره‌ی بینی

پزشک به منظور باز کردن راه سینوس ها و مرطوب نگه داشن داخل بینی اسپری و قطره هایی را برای کودک شما تجویز می نماید که باید بطور مرتب استفاده شود، استفاده از این اسپری ها و قطره ها کمک شایانی در کاهش درد ، گرفتگی و بهبود جریان هوایی سینوس و تخلیه آن ها می کند.

استفاده از دستگاه بخار

توصیه می شود در صورتی کودک شما مبتلا به سینوزیت می باشد با استفاده از دستگاه بخار هوای محیط را مرطوب نگه دارید، انجام این کار کمک شایانی در بهبودی کودک شما خواهد کرد.

سینوپلاستی با بالن

یکی از روش های درمانی سینوزیت،سینوپلاستی با بالن می باشد که این روش یکی از روش های کم تهاجمی است که در این روش به منظور گشودن راه بینی از بالن کوچکی استفاده می شود. هر چند مطالعات اخیر اثربخشی و ارجحیت استفاده از این روش را تایید ننموده است.

جراحی

در صورتی که سینوزیت از نوع مزمن باشد و علائم آن بسیار موجب اذیت و آزار کودک شما شده باشد برای باز کردن راه تخلیه سینوس جراحی آندوسکوپی برای کودک شما در نظر گرفته می شود که این روش جراحی بسیار کم تهاجمی می باشد و موجب می شود که به راحتی هوا در سینوس ها جریان پیدا کنند و گرفتگی و انسداد بینی برطرف شود .

درمان سینوزیت حاد و مزمن در کودکان

 • سینوزیت حاد و مزمن در کودکان چگونه درمان می شود؟
 • ویژگی فوق تخصص سینوزیت کودکان چگونه باید باشد؟
 • آیامصرف آنتی بیوتیک برای درمان سینوزیت حاد و مزمن در کودکان مناسب می باشد؟

نوعی عفونت در سینوس ها که در نزدیکی بینی کودکان رخ می دهد، سینوزیت گفته می شود. سینوزیت در کودکان به سه دسته تقسیم می شود. از جمله: سینوزیت حاد، سینوزیت نیمه حاد و سینوزیت مزمن را می توان نام برد. اغلب اوقات پزشک  به منظور درمان سینوزیت حاد به کودک آنتی بیوتیک تجویز می نماید. باید ذکر کرد که برخی از داروها مانند: آنتی هیستامین برای کودکان زیر دو سال تجویز نمی شود. اسپری های نمک یا ضد گرفتگی بینی در درمان کوتاه مدت و رفع ترشحات مخاطی سینوزیت حاد موثر می باشد. اگر کودک به سینوزیت مزمن مبتلا باشد، باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی با تجربه مراجعه نماید ، تا درمان های دارویی یا درمان با جراحی را شروع کند. درمان با جراحی برای سینوزیت مزمن به این گونه می باشد که، جراح با برداشتن بافت های آدنوئید از پشت بینی اقدام به درمان سینوزیت مزمن می نماید. باید ذکر کرد که بافت های آدنوئید سینوس را مسدود نمی کند، اما باعث انسداد پشت بینی (آدنوئیدیت) می شود. این عارضه علائمی نیز به همراه دارد. از جمله: گرفتگی بینی، آبریزش بینی، ترشحات پشت بینی، بوی بد و کریهه از دهان، سرفه های سخت و سردرد های شدید که بسیار شبیه به سینوزیت می باشد، ایجاد می نماید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۶ میانگین: ۳.۶]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
علت چرکی شدن سینوس ها چیست؟

علت چرکی شدن سینوس ها چیست؟

چرکی شدن سینوس‌ها، یک وضعیت پزشکی است که در آن، غشاهای داخلی سینوس‌ها (فضاهای پوچ در استخوان‌های صورت) به دلیل التهاب،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *