۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی جمجمه / شکستگی قاعده جمجمه
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

شکستگی قاعده جمجمه

  • قاعده جمجمه کجاست؟
  • آیا شکستگی قاعده جمجمه نشت مایع نخاعی را به همراه دارد؟
  • شکستگی قاعده جمجمه چیست؟
  • انواع شکستگی قاعده جمجمه کدام است؟

تروما به ناحیه پیشانی و ریشه بینی معمولا در سوانح رانندگی و گاه در حوادث شغلی روی می دهد. این ضایعه ابتدائا موجب شکستگی سینوس های فوقانی می شود و از آن جا به حفره جمجمه ای قدامی گسترش می یابد. در عوض، شکستگی  قاعده جمجمه ممکن است ابتدائا بخش فوقانی استخوان پیشانی (همراه با سخت شامه و ساختارهای داخل جمجمه ای) را گرفتار کند و سپس خط شکستگی ممکن است از آنجا به سینوس های بینی گسترش یابد. شکستگی های پیشانی قاعده ای در ۷۰ درصد از کل شکستگی های قاعده جمجمه روی می دهند. خطوط شکستگی تیپیک در حفره جمجمه قدامی و ریشه بینی، شبیه به خطوط شکستگی در شکستگی های جانبی قاعده ای وجود دارند.

پارگی های سخت شامه و آسیب های مغزی (که ممکن است باز یا بسته باشند)؛ اغلب در حفره جمجمه ای قدامی روی می دهند. عفونت ممکن است از خلال خط شکستگی از بینی با سینوس ها به حفره داخل جمجمه ای صعود کند، خواه بلافاصله بعد از حادثه (عفونت زودرس) یا سال ها بعد (عفونت دیررس) و موجب مننژیت یا آبسه مغزی شود.

علائم شکستگی قاعده جمجمه

علائم اصلی عبارتند از رینورهcsf ، پرولاس بافت مغزی از بینی یا از زخم خارجی ناحیه بینی پیشانی، هماتوم وسیع صورت، احتمالا آمفیزم جراحی، بیرون زدگی کره چشم، بایا بدون از دست دادن بینایی.

شکستگی-قاعده-جمجمه

سایر علائم عبارتند از: ضربه مغزی؛ هماتوم چشمی یکطرفه یا دو طرفه (که نشانه قطعی آسیب پیشانی- قاعده ای نیست) و گاه خونریزی شدید از حلق و دهان و بینی نشانه ای قطعی پارگی شامه است، اما پارگی سخت شامه ممکن است بدون نشت csf  روی دهد. آنوسمیا در ۷۵ درصد بیماران روی می دهد و عصب دوم مغزی و به صورت نادرتر اعصاب سوم، چهارم، پنجم و ششم مغزی ممکن است آسیب ببیند. در ۲۰ درصد از کل بیماران، آسیب های بافت نرم خارجی جزئی هستند و یا وجود ندارند. گاه نشانه های افزایش داخل جمجمه (نظیر خونریزی، تغییر ضربان، گشادی مردمک سمت ضایعه و مردمک ثابت) وجود دارند.

تشخیص شکستگی قاعده ای جمجمه

تشخیص مبتنی بر تاریخچه و نوع حادثه، رادیوگرافی های جمجمه در دو صفحه، رادیوگرافی های سینوس ها در نماهای مختلف (پس سری- چانه ای، پس سری- پیشانی و آگزیال) و ct  اسکن.

بهتر است برای این منظور به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذقی مراجعه نمایید تا درمان مناسب را انتخاب نماید. اغلب متخصص بعد از ترمیم به بستن حفره قدامی این کار را به بهترین وجه انجام می دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۱]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
  1. سلام سینوس روی چشم من چهار روزه شکسته و روی ابروم کمی فرو رفته سی تی اسکن انجام دادم ولی دکتر گفته ده روز دیگه بیا دوباره سی تی انجام بده نمیدونم چکار کنم خیلی نگرانم به نظرتون خودش جوش،میخوره ؟بعدن به مشکل نمیخورم؟

    پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *