دکتر صالح محبی 4 عمل گوش 4 عفونت های مزمن گوش
مدت زمان مطالعه7 دقیقه

عفونت های مزمن گوش

مدت زمان مطالعه7 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

عفونت های مزمن گوش

مراجعه بیمار با علت عفونت مزمن گوش یکی از دلایل شایع مراجع به دکتر مطب صالح محبی می باشد، در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم .
عفونت های گوش از شایع ترین عفونت هایی است، که دیده می شود . این عفونت در هر سنین رخ می دهد، از سنین پایین تا سنین خیلی بالا تر متفاوت است و به اشکال مختلف دیده می شوند .

عفونت های مزمن گوش

عفونت هایی هستند که از زمان بروز آن ها زمان زیادی می گذرد و به نوعی می توان گفت، عفونت های قدیمی هستند ، در این موارد بیمار با تغییر مخاط مواجه می شود و باید هر چه سریعتر درمانی برای از بین بردن مخاط آلوده انتخاب کرد، تا آلودگی و عفونت گوش برطرف شود .

صحبت های دکتر صالح محبی :

علائم عفونت گوش

معمولا تظاهر این بیماران عفونت های فعال گوش می باشد، همچنین ممکن است کاهش شنوایی مشخصی در شخص دیده شده باشد و در زمان معاینه پزشک متخصص ،پرده گوش را همره با تغییرات قابل ملاحظه ای مشاهده می کنند .

علت عفونت های مزمن گوش

ممکن است عفونت گوش تنها به دلیل یک ضربه قدیمی رخ داده باشد.
حتی سرماخوردگی و عفونت های حاد که تحت درمان مناسب قرار نگرفته اند، سبب پارگی پرده گوش شده است، در نتیجه گوش محافظت خوبی با ناحیه خارج ندارد و به راحتی آب به آن نفوذ می کند، که می تواند از دلایل عفونت گوش شناخته شوند .
در این شرایط به چند علت توصیه به درمان می شود، از جمله این موارد :
عدم وجود پرده گوش، سبب نفوذ آب می شود.در صورتی که پرده گوش با مشکل مواجه باشد، در زمان استحمام و استخر با مشکل مواجه می شود .
درصد شنوایی فرد بعد از درمان تا حد بسیار قابل توجهی بهبود پیدا می کند .

عفونت های مزمن گوش

عفونت های مزمن گوش

درمان عفونت مزمن گوش

در این بیماران مصرف قطره، دارو های خوراکی و موضعی اثری ندارد، و تنها برای برطرف کردن حالت چرکی و عفونی گوش تجویز می گردد .
برای درمان عفونت های مزمن گوش جراحی بهترین روش است، کاری که در طی جراحی انجام می شود اینگونه است که، مخاط غیر قابل برگشت که عفونت مزمن باعث آن شده است باید حذف شود ، همچنین در موارد شدید تر ممکن است استخوان هایی نیز درگیرعفونت شده باشند، که در این موارد استخوان ها تا حدی که عفونت به طور کامل برداشته شود، تراشیده می شود .
در برخی از موارد نیز نیاز به بازسازی استخوان ها می باشد، تا بتوان درصد شنوایی فرد را بهبود ببخشیم .باید روند جراحی به گونه ای باشد تا ارتباط میان گوش میانی و خارجی برطرف شود، تا بتوان درصد شنوایی فرد را بهبود ببخشیم تا عفونت به راحتی رخ ندهد .
در افراد مسن تر که نیاز به استفاده از سمعک دارند و عفونت مزمن گوش در آن ها دیده می شود، استفاده از سمعک غیر ممکن است، این افراد می توانند با کمک جراحی به راحتی از سمعک استفاده کنند .

بیشتر بخوانید
عفونت قارچی گوش

کلستئاتوم ‌چیست؟

گوش و عجایب آن، از قدیم گفتن دیوار موش داره، موشم گوش داره! همین ضرب المثل اهمیت عضوی ازبدن یا همان گوش را به ما می رساندکه باید از آن به نحو احسن استفاده کنیم و برای شنیدن اخبار و گزارش بیهوده انرژی خود را صرف نکنیم. گوش عضوی ارزشمند است که اگر از این نعمت تبرخوردار نباشید تا به میزان کمی توانایی شنیدن داشته باشید ممکن است از نظر روحی و جسمی بسیارآسیب پذیر شوید. از آن طرف ماجرا وقتی گوش حساسی داشته باشید و تا حدی که ریز ترین صدا ها را دقیق بشنوید می تواند موجبات آزار و اذیت تان را فراهم کند. پس چه خوب است از هر چیزی به میزان تعادل آن برخوردار باشیم تا صدمه نبینیم.
گوش ها به دلیل حساسیت بالایی که از نظر بهداشتی دارند بیشتر از دیگر اعضای بدن مستعد آلودگی، عفونت و دیگر عارضه ها است. کلستئاتوم هم نام یکی از همین عارضه های ناگواری گوشی است که می تواند کام زندگی را برایمان تلخ کند. در این مقاله کلستئاتوم را شرح می دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید و اگر عارضه ای این چنینی دارید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

کلستئاتوم چیست؟

سلول های پوستی در پشت یا میانه گوش شروع به رشد غیر طبیعی و بی سابقه ای می کنند که منجربه ایجاد یک توده پوستی خوش خیم می شود که هر روز میتواند برزگ و بزرگ تر شود تا درمان شود. عفونت های پیاپی گوش می تواند در رشد این توده کمک کننده باشند. این توده می تواند بر قوه شنوایی و کارکرد ماهیچه های صورت تاثیرات منفی و مخربی بر جای بگذارد. که علت های متعددی دارد که باعث رشد سلول های می شود. در مطالب بعدی به برخی از آن علت ها اشاره می کنیم .
کلستئاتوم، یک توده پوستی بزرگ، خوش خیم، غیر سرطانی است که به نوبه خود می تواند چرخه زندگی انسان را از کار بیاندازد.

بیشتر بخوانید
گوش درد

کلستئاتوم در کودکان

در موارد بسیار نادر ، ممکن است کودک مبتلا به کلستاتاتوم متولد شود. یک نقص مادرزادی تلقی می شود. کلستئاتوم مادرزادی می تواند در قسمت میانی یا دیگر مناطق گوش ایجاد شود.
در مواردی که کودکان عفونت گوش را بطور مکرر در اوایل زندگی خود تجربه می کنند، این عارضه رخ می دهد.

علت بروز چنین عارضه در گوش چیست؟

1. می تواند به صورت مادرزادی از بدو تولد همراه با کودک رشد کند.
2. عفونت های مزمن و درمان نشده گوش
3. عفونت های سینوسی
4. سرماخوردگی
5. آلرژی
6. اگر یکی از اجزای گوش به درستی کار نکند، ممکن است خلاء جزئی در میانه گوش ایجاد شود. همین امر ممکن است باعث شود قسمتی از پرده گوش به گوش میانی کشیده شود و کیست ایجاد شود که به کلستاتاتوما تبدیل شود. سپس با سلول های مرده پوست که روی هم انباشته شده اند، مایعات و سایر مواد زاید داخل گوش، این کیست تبدیل به تومور شده و از این مواد پر می شود.

علائم ابتلا به کلستئاتوم

کلستاتاتوما معمولاً نشانه های خفیفی دارند، در حالی که بزرگ تر می شوند می توانند علائم بیشتری از خود بروز دهند.
در ابتدا ممکن است گوش آسیب دیده مایع ناخوشایندی را به بیرون ترشح کند. با بزرگ شدن کیست ، احساس فشار در گوش ایجاد شود که درد و ناراحتی در گوش یا پشت گوش را به همراه دارد. فشار کیست در حال رشد حتی ممکن است باعث کاهش شنوایی در گوش آسیب دیده شود.

عوارض احتمالی کلستئاتوم در صورت عدم درمان

در صورت عدم درمان ، کلستئاتوم بزرگتر می شود و عوارضی از خفیف تا شدید را بروز می دهند.
سلول های مرده پوستی که در گوش جمع می شوند ، یک محیط ایده آل برای رشد باکتری ها و قارچ ها ایجاد می کنند. این بدان معنی است که کیست می تواند آلوده شده و باعث التهاب گوش شود.
با گذشت زمان ، کلستئاتوم نیز ممکن است به پرده گوش ، استخوان های داخل گوش ، استخوان های نزدیک مغز و اعصاب صورت، آسیب برساند. اگر استخوان های داخل گوش شکسته شوند ، افت شنوایی دائمی ممکن است رخ دهد.
سایر عوارض احتمالی عبارتند از:
عفونت مزمن گوش
تورم داخل گوش
فلج شدن عضلات صورت
مننژیت، یک عفونت مغزی خطرناک است.

بیشتر بخوانید
عمل های رايج جراحی گوش

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

چگونه کلستاتاتوم تشخیص داده می شود؟

برای تعیین اینکه آیا شما کلستاتاتوما دارید ، پزشک با استفاده از اتوسکوپ قسمت داخلی گوش شما را معاینه می کند. این وسیله پزشکی به پزشک کمک می کند، تا سلول های پوستی روی هم انباشته یا توده بزرگی از رگ های خونی در گوش را مشاهده کنند. در صورت عدم وجود علائم واضح از كلستاتوم، آزمایش و تصویر برداری های مانند: سی تی اسكن تجویز می شود.

درمان کلستئاتوم و عفونت گوش

به طور کلی ، تنها راه برای درمان کلستاتاتوم، برداشتن آن با استفاده جراحی است. برای جلوگیری از عوارضی که در صورت بزرگ تر شدن ایجاد می شود، باید تومور حذف شود. زیرا کلستاتاتوم به طور طبیعی از بین نمی روند و معمولاً به رشد خود ادامه می دهند و مشکلات دیگری ایجاد می کنند.
پس از تشخیص کلستئاتوم ، مصرف دارو های آنتی بیوتیکی شروع می شود ، قطره گوش و موادی شوینده گوش برای پاکسازی کیست آلوده و التهاب ناشی از آن تجویز می شودو درآخر جراحی پس از طی این مراحل صورت می گیرد، جراحی آن یک عمل سرپایی است. و نیازی به اقامت در بیمارستان نیست.

نتیجه گیری

در آخر این که در صورت بروز هر یک از این علائم بایدبه سرعت به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرده و برای درمان به جراح گوش رجوع کنید تا شما را از این عارضه نجات دهد.

متخصص گوش، حلق و بینی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 9 =

Call Now Buttonتماس با پزشک