۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / عمل گوش / عمل های رایج جراحی گوش
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عمل های رایج جراحی گوش

عمل های رایج جراحی گوش

جراحی پولیپ گوش چگونه می باشد؟
دانستنی های جراحی زیبایی گوش چه است؟

از جمله عمل های رایج جراحی گوش ،جراحی است که می تواند در شکل خارجی گوش انجام شود و به آن اتوپلاستی می گویند و برای شکل و زیبایی انجام می شود. این عمل، یکی از جراحی های پلاستیک محسوب می شود که باید با کمترین برش ها و یا بدون دیدن برش اعمال شود برش را معمولا از پشت گوش ایجاد می کنند که مقداری گوش را به سمت عقب می برند که به آن اتوپلاستی گفته می شود وقتی که گوش کامل وجود نداشته باشد به آن اوریکولوپلاستی گفته می شود اوریکول یعنی گوش خارجی را باید ساخت که معمولا از غضروف گوش بچه که ۶ سال به بالا است را انجام می دهیم و متخصص گوش و حلق و بینی آن را می برد و شکل گیری می دهد و بعد از برجسته نمودن آن را می سازد؛ و به شکل قابل قبول تری نزدیک به آن می کنیم. سن این جراحی طبیعتا ۶ سال می باشد اما در سن ۱۰ سالگی بهتر نتیجه می دهد زیرا غضروف دنده بهتر می باشد. توصیه می شود که کودک قبل از سن مدرسه این عمل را انجام دهد تا در مدرسه دچار مشکلات روحی و روانی نشود و برای ساختن کانال گوش هم زمانی که شرایط گوش میانی مهیا باشد اعمال خواهد شد. اگر اوضاع استخوان گوش مناسب باشد این عمل را انجام می دهند.
عمل جراحی دیگر شامل ضایعاتی است که در گوش وجود دارد و به اگزوزتوس آن را می شناسیم و داخل خود گوش که معمولا به روش های معمول تری آن را برداشت که به روش آندوسکوپی گوش یا میکروسکوپی را می توان اعمال کرد و جای آن را می توان پوست قرار داد و یا نه به صورت خودکار بهبود پیدا نماید و کانال گوش را باز کنیم و نیاز است که کانالوپلاستی کنیم یعنی کانال را بزرگتر نماییم به این صورت که مجرای گوش را وسعت می دهیم و وضعیت تخلیه و ترشح و بهبودی را برایش انجام دهیم و راه دیگر میرنگوپلاستی یا تیمپانوپلاستی می شناسیم که پرده یا میرنج که همان صماغ گوش آن است زمانی که دچار آسیب یا صدمه شده باشد و در این پروسه پارگی رخ داده باشد و فرصت داده باشیم و ترمیم شکل نگرفته باشد باید میرنگوپلاستی یا ترمیم پرده را برایش اعمال نماییم و متخصص گوش و حلق و بینی این عمل را به روش های مختلف انجام می دهد. و اگر پارگی ترمیم نشده باشد باید زخم تازه و طبیعی تر شود اگر شانس رشد و ترمیم را داشته باشد. زمانی که ترمیم صورت گیرد نیاز به داربستی می باشد که روی آن داربست این پرده ای تازه شده و لبه های تازگی را رشد کند و مجددا ترمیم شود که از فاشیای طبیعی پشت گوش استفاده می شود و گاهی از غضروف بر می دارند و گاهی از لایه پریکوندریوم ( لایه ای که روی غضروف گوش است) استفاده می شود این مواد چون از خود بدن هیچ گونه عوارض جانبی را به همراه ندارد و مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. گاهی ممکن است که از پا یا حتی از مواد صناعی استفاده نمود. به ندرت از چربی نیز استفاده می کنند. گاهی نیاز است که علاوه بر پرده گوش خود گوش میانی نیز مورد بررسی قرار گیرد که به این حالت بیشتر تیمپانوپلاستی یا دستکاری حفره ای گوش میانی می باشد. این دستکاری همراه با استخوانچه ای گوش میانی ، رکابی و… صورت می گیرد. این موارد برای عفونت گوش ایجاد می شود که گاهی نیاز به تخلیه ترشحات گوش و ضایعات آن می باشد زمانی که عمل ابتدایی صورت گیرد باید صبرنماید و برای ترمیم و احتمال عود عفونت عمل دوم تکمیلی را انجام می دهند که گوش باید مجدد باز و بررسی شود. گاهی همراه با تیمپولاپلاستی نیاز به ماستونیدوکتومی است یعنی استخوانی که پشت جمجمه گوش قرار گرفته است و حالت لوله زنبوری و حفره حفره می باشد و تهویه گوش میانی را افزایش می دهد و نیاز به افزایش تهویه و هوارسانی گوش میانی نیاز به قسمت تخریب شده را بتراشیم و حفره ای بزرگتری ایجاد کنیم و هوای گوش میانی را افزایش دهیم .

عمل-های-رایج-جراحی-گوش

علاوه بر این ها روش های مختلف و پیشرفته تری برای دسترسی به داخل گوش مثل کاشت حلزون گوش و گاهی برای کم کردن فشار بر روی عصب فارسیا یا عصب صورت انجام می شود. گاهی برای قطع کردن عصب سرگیجه که عصب و گاهی برای برداشتن تومورهای ناحیه گوش یا مجرای گوش داخلی استفاده می شود و جراحی متنوعی وجود دارد که معمولا که پشت گوش برشی را ایجاد می کنند که هیچ گونه آثاری از آن دیده نمی شود را ایجاد می نمایند و برخی دیگر از این جراحی ها را از داخل کانال گوش انجام می دهند و جدیدا این جراحی ها را از طریق آندوسکوپی گوش بدون هیچ گونه برشی انجام می دهند بعد از هر جراحی نیاز به مراقبت هایی است که و این نوع جراحی ها درد زیادی ندارد و با استامینوفن یا مسکن می توان درد را تحمل نمود و از داروهایی که خونریزی را افزایش می دهند باید اجتناب شود. ممکن است که بعد از جراحی بیماران مقداری صدا و وزوزی در گوش داشته باشند که به مرور زمان برطرف می شود گاهی احساس تغییر مزه در دهان به خاطره دستکاری عصب چشایی می باشد که جای نگرانی ندارد و به مرور برطرف خواهد شد، و محل برش را می توان با بخیه ای جذبی پانسمان کرد.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

  • ۰۲۱-۲۲۰۷۷۱۴۰
  • ۰۹۱۹۸۰۵۵۴۲۰
  • صفحه اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *