۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی تومور / هزینه جراحی تومور هیپوفیز
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

هزینه جراحی تومور هیپوفیز

هزینه جراحی تومور هیپوفیز به عوامل مختلفی بستگی دارد که با توجه به شرایط پزشکی هر شخص می‌تواند متفاوت باشد. همه عوامل موثر بر هزینه‌های جراحی تومور هیپوفیز به خوبی شناخته نشده‌اند بنابراین در ادامه این مقاله مهم‌ترین عوامل موثر هزینه های این جراحی را بررسی خواهیم کرد.

هزینه-جراحی-تومور-هیپوفیز

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی قاعده جمجمه

عوامل موثر بر هزینه جراحی تومور هیپوفیز

عوامل مختلفی بر هزینه های جراحی موثر هستند که به واسطه آن‌ها می توان هزینه تمام شده را تخمین زد. در جراحی تومور غده هیپوفیز تیز عوامل متعددی هزینه این عمل را تغییر می‌دهند که در ادامه به این عوامل تاثیرگذار اشاره خواهیم کرد:

طولانی بودن جراحی

مدت زمان انجام جراحی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر هزینه جراحی تومور هیپوفیز است. هرچه جراحی پیچیده تر و دشوارتر باشد، مدت زمان جراحی نیز افزایش می‌یابد، بنابراین میزان هزینه عمل به تبع آن افزایش خواهد داشت.

شرایط فردی بیمار

بیماران با توجه به نوع تومور، اندازه، محل قرار گیری و … روند جراحی متفاوتی را در پی دارند. هر چه شرایط پزشکی بیمار حادتر باشد، یا به  بیماری‌های زمینه‌ای باشد، عمل سختی‌تری خواهد داشت و باید در شرایط تحت کنترل‌ جراحی انجام شود. بنابراین هزینه جراحی به توجه به این شرایط افزایش خواهد یافت.

مراکز انجام جراحی

هزینه‌ جراحی تومور هیپوفیز بسته به اینکه در بیمارستان دولتی یا خصوصی انجام شود، متفاوت است. بیمارستان‌ها خصوصی با توجه به ارائه خدمات بیشتر و تجهیزات کامل تر هزینه‌های بالاتری از بیماران دریافت می‌کنند. 

روش جراحی

جراحی تومور هیپوفیز عموما با دو روش انجام می‌شود که هر کدام از این روش‌ها زینه‌های متفاوتی دارند. به طور مثال:

روش کرانیوتومی: روش کرانیوتومی در جراحی تومورهای بزرگتر با دسترسی دشوار تر استفاده می شود. این روش با خطر آسیب مغزی بیشتری روبه‌رو است، اما روش ایمن تری برای خارج کرده تومورهای بزرگتر به شمار می‌رود. معمولا هزینه جراحی تومور هیپوفیز به روش کرانیوتومی، بیشتر از روش آندوسکوپی است.

روش آندوسکوپی: جراحی تومور هیپوفیز با روش آندوسکوپی مقرون به صرفه‌تر از روش کرانیوتومی است در این روش بهترین جراح قاعده جمجمه، تومور را که در پشت مجرای بینی قرار دارد، خارج می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان تومورهای هیپوفیز به روش آندوسکوپی

وسایل و تجهیزات جراحی

 وسایل و تجهیزات مختلفی در جراحی تومور هیپوفیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که بسیاری از آن‌ها یک بار مصرف هستند. در نتیجه بخشی از هزینه کلی جراحی به این وسایل و تجهیزات مورد استفاده، اختصاص می‌یابد.

مهارت جراح

جراحی تومور هیپوفیز در دسته اعمال حساس و پیچیده قرار دارد و به مهارت بالای پزشکی برای انجام جراحی نیاز دارد. پزشکان با توجه به تجربه و مهارتشان دستمزد‌های متفاوتی دارند بنابراین تبحر جراح از عوامل مهم و موثر بر هزینه جراحی تومور هیپوفیز است. اما گاهی پزشکان حاذق و کاربلد در مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه‌های مختلف، کار می‌کنند و هزینه جراحی کمتری از بیماران دریافت می‌کنند.

اندازه تومور

اندازه تومور یک دیگر از عوامل موثر بر هزینه جراحی تومور هیپوفیز، است. انتخاب روش درمانی و مدت زمان انجام جراحی با توجه به اندازه تومور متفاوت خواهد بود.

نیاز به جراحی مجدد

جراحی تومور هیپوفیز اگر توسط بهترین جراح قاعده جمجمه انجام شود، بی خطر بوده و عوارض کمتری خواهد داشت. اما در برخی موارد، تومور به طور کامل برداشته نمی‌شود و بیمار به جراحی دوم نیاز دارد. بنابراین بیمار مجبور به پرداخت هزینه مجدد خواهد بود.

آزمایشات و درمان‌های ثانویه

پزشک متخصص بعد از جراحی، آزمایش‌های هورمونی و ام آر آی  برای بیمار تجویز می‌کند تا نتیجه جراحی را مورد بررسی قرار دهد. در برخی مواد بیمار به پرتودرمانی و هورمون تراپی پس از عمل نیاز دارد. هرکدام از این موارد هزینه‌هایی را به دنبال خواهد داشت بنابراین این آزمایشات، عامل مهم و موثری در هزینه جراحی تومور هیپوفیز خواهد بود.

معاینات بعد از جراحی

هزینه جراحی تومور هیپوفیز با انجام جراحی به پایان نمی‌رسد. بیمار باید برای بررسی روند بهبودی به طور مرتب به پزشک مراجعه کرده و مورد معاینه و بررسی قرار گیرد که هر کدام از این پیگیری‌‌ها نیازمند پرداخت هزینه است.

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی سینوس

مدت زمان بستری

تعداد شب‌هایی که بیمار لازم است در بیمارستان بستری شود یکی دیگر از عوامل موثر بر میزان هزینه جراحی تومور هیپوفیز است. همچنین حضور همراه در زمان بستری بیمار، هزینه نهایی را افزایش می‌دهد.

هزینه‌های جانبی

پس از انجام جراحی، هزینه‌های جانبی ممکن است از بیمار دریافت شود که شامل آمبولانس، فیزیوتراپی، وسایل کمک حرکتی، تجویز دارو و.. می‌شود. این هزینه های مربوط به مدت زمان حضور بیمار در بیمارستان است.

هزینه-جراحی-تومور-هیپوفیز-با-بیمه

هزینه جراحی تومور هیپوفیز با بیمه

بیمه بخشی از هزینه جراحی تومور هیپوفیز را تحت پوشش قرار می‌دهد زیرا این جراحی در دسته اعمال درمانی قرار دارد و برای بیمار انجام آن ضروری است. مراکز درمانی دولتی، با اکثر شرکت های بیمه‌ قرارداد، دارند بنابراین ممکن است که بیمار متحمل پرداخت هزینه کاملی برای جراحی تومور هیپوفیز نباشد.

همچنین برخی از بیمه‌های تکمیلی، هزینه جراحی تومور هیپوفیز را تحت پوشش قرار می‌دهند. بیمارانی که دارای بیمه تکمیلی هستند می‌تواند به بیمارستان‌های خصوصی مراجعه کنند زیرا بیمه بخشی از هزینه درمان را تقبل می‌کند.

سوالات متداول

نتیجه گیری

 هزینه جراحی تومور هیپوفیز با توجه به عوامل مختلفی مانند: دستمزد جراح، نوع جراحی، بیمارستان و شرایط فردی بیمار می‌تواند، متفاوت باشد. از این رو توصیه می‌شود با پزشک مشورت کنید تا برآورد دقیقی از هزینه‌ها داشته باشید. جراحی تومور هیپوفیز یک عمل بسیار حساس و پیچیده است بنابراین نباید به دلیل هزینه در انتخاب جراح ریسک کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تومورغده هیپوفیز خطرناک است؟

تومورغده هیپوفیز خطرناک است؟

تومور هیپوفیز یک نوع تومور است که در غده هیپوفیز واقع در قاعده مغز ایجاد می‌شود. این غده مسئول تولید و تنظیم هورمون‌های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *