۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی بینی / اندوسکوپی بینی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

اندوسکوپی بینی چیست؟

اندوسکوپی بینی چیست؟

اندوسکوپی بینی به چه افرادی توصیه می شود؟ مزایا و عوارض اندوسکوپی بینی چیست؟ هزینه انجام اندوسکوپی بینی چقدر می باشد؟ اندوسکوپی بینی مهم ترین و با ارزش ترین روش معاینه بالینی در تشخیص رینولوژیک می باشد . اگر شما هم پاسخ این سوالات را نمی دانید توصیه می شود ادامه مطلب را مطالعه کنید .
اندوسکوپی بینی ، نیازمند تجربه می باشد زیرا، بر خلاف رینوسکوپی قدامی، فقط نماد های بسیار نزدیک از مناطق کوچک داخل بینی را نشان می دهد. علاوه بر اندوسکوپ های سخت، که در قطر های ۴ و ۲/۸ میلی متر و زوایای نمایشگر مناسب در دسترسند، اندوسکوپ های انعطاف پذیر نیز برای نمایش بینی و نازوفارنکس و جستجوی کل حلق و حنجره در حالت نشسته ، در دسترس می باشند . بزرگ ترین مشکل آن ها در مقایسه با اسکوپ های سخت، شدت ضعیف تر نور آن ها و وضوح کم تر تصویر می باشد . همچنین، برای تنظیم اندوسکوپ انعطاف پذیر هر دو دست لازم است، در حالی که اندوسکوپ سخت، یک دست را برای استفاده از وسایل آزاد می گذارد . بیمار برای معاینه می نشیند، مثل رینوسکوپی قدامی، آمادگی شامل برطرف کردن احتقان مخاط بینی می باشد .
بی حس کننده تاپیکال نیز استفاده می شود اندوسکوپی تشخیص بینی با تلسکوپ ۳۰ درجه ۴ میلی متر انجام می شود .اسکوپ ۲/۸ میلی متر فقط در حفره بینی بسیار باریک یا در اطفال استفاده می شود .

اندوسکوپی بینی چیست؟

اندوسکوپی بینی چیست؟

روش کار در اندوسکوپی بینی چگونه است؟

ابتدا معاینه کننده، اندوسکوپ را بداخل نازوفارنکس می فرستد و دهانه شیپور استاش، توروس توباریوس، دیواره خلفی حلق و سقف نازوفارنکس را مشاهده می کند .
در حالی که مشاهده نازوفارنژیال از طریق بینی می تواند نماهای بسیار جزئی بدهد ، باید با اندوسکوپی داخل دهانی ، پس از رینوسکوپی تکمیل گردد.
اندوسکوپی بینی ، به ویژه برای ارزیابی واحد استئومئاتال مفید می باشد ، زیرا این منطقه ی مهم پاتوفیزیولوژیک ، را عموما نمی توان به قدر کافی با رینوسکوپی قدامی به تنهایی ارزیابی کرد . برای مشاهده مئاتوس میانی، اندوسکوپ ابتدا به سمت سر شاخک میانی بداخل برده می شود . اینکار یک نمای کلی خوبی به مئاتوس میانی می دهد .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

جهت ورود بیشتر به داخل واحد استئومئاتال ، اسکوپ را باید در مسیر باریک بین زائده uncinate و شاخک میانی عبور داد . به طور طبیعی ، اینکار را فقط با یک اسکوپ باریک می توان انجام داد . اندوسکوپ ۴ میلی متر را می توان در این محل، فقط در بیمارانی که جراحی سینوسی قبلی داخل بینی با برداشتن زائده uncinateداشته اند، به کار برد .

مشاهده مستقیم اندوسکوپیک سینوس های پارانازال ، فقط به درجه ی محدودی، امکان پذیر است . در بعضی بیماران، سینوس اسفنوئید را می توان با عبور دادن یک تلسکوپ باریک از طریق دهانه ی طبیعی در دیواره ی قدامی سینوس مشاهده کرد .
اگر نیاز به تجسس اندوسکوپیک سینوس ماگزیلری باشد ، این کار را می توان از طریق مئاتوس تحتانی پس از سواراخ کردن دیواره جانبی بینی یا با رویکرد صورتی، با برش مخاط سینوس ماگزیلری و سوراخ کردن دیواره قدامی آن ، انجام داد .لازم به ذکر است که این اقدام معمولا هزینه جداگانه مصوب دارد که جهت ارایه به سیستم بیمه می توانید گزارش اندوسکوپی را از پزشک خود بخواهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پولیپ بینی+ مزایا

جراحی پولیپ بینی+ مزایا

جراحی پولیپ‌های بینی یکی از روش‌های درمانی قطعی این بیماری است جراحی برای برداشتن پولیپ با تجویز پزشک متخصص گوش،حلق و بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *