۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / لوزه / بیماری دیفتری یا خناق چیست؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

لارنژیت زیر گلوتی حاد،علائم بالینی شامل سرفه خشک شدید، خشونت  صدا،  استریدور  دمی یا  یازدمی  یا مختلط ، تو  کشیدن  بریدگی  فوق  خناقی  و فضاهای  بین دنده ای  در جریان دم ، ساینوز، رنگ پریدگی  دور  دهانی. شدت  انسداد تنفسی  به میزان تورم  مخاطی  در زیر  گلوت  بستگی دارد . علائم  تشدید  شونده  در اطفال  نگران کننده  هستند .

علل بیماری زایی

این یک بیماری  حاد  بسیارشدید در اوایل  طفولیت  است.  به دلیل تورم  مخاطی  التهابی  مخروط الاستیک فضای زیر گلوت ، تنگی تهدید کننده  حیات راه هوایی کودک در عرض  یک مدت کوتاه  می تواند  روی دهد .
بیماری اساسا ناشی  از عفونت ویروسی است  که با عفونت  باکتریایی ثانویه همراه می شود . به نظر  می رسد آب و هوای  سرد و  مرطوب در پاییز  و زمستان،  زمینه را برای  بروز بیماری  مهیا  می کند .  با این حال، عفونت  های عود کننده  در نازوفارنکس  و انسداد  بینی بر  اثر آدنویید ها و لوزه  های هیپرتروفیه ، عوامل  ایتولوژیک  مهم هستند . نقش آلودگی  هوا در بیماری  زایی هنوز روشن نیست .

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

درمان

در موارد خفیف  درمان می تواند توسط متخصص گوش و حلق و بینی صورت گیرد .  درمان دقیق نیازمند پایش دقیق است .
اگر درمان  دچار مشکل شود  و تنگی نفس  افزایش یابد  کودک می بایست  فورا در بیمارستان  بستری شود  و تحت درمان  پایه ای  با اکسیژن قرار گیرد  و بسته به شدت  تنگی نفس  و نتایج  گاز  شریانی وسایل لوله گذاری  داخل نای آماده  بر بالین بیمار  باشد .  تراکتومی  زمانی  انجام می شود  که انسداد  شدید باشد  و دلمه  های پیش رونده  تشکیل شود .

اپیگلوتیت حاد

تابلوی بالینی  به صورت  تریاد  کلاسیک  آب ریزش  از دهان، دیسفاژی ، و زجر (دیسترس) است .  درد شدید  در هنگام  بلع و امتناع  از دریافت مایعات و  غذا می تواند  به کم آبی  بدن  و کلاپس  احتمالی  گردش خون بینجامد .  استریدور  دمی  معمولا  بیمار  را به وضعیت  نشسته  در بستر می کشاند ، در حالی  که نوک بینی  رو به بالا  و در وضعیت  انفیه  قرار می گیرد .

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

بهترین روش درمان خناق چیست؟خناق دیفتریایی که با غشاها  و انسداد  حنجره ای  آغاز می شود، نادر  است .  لارنژیت دیفتریایی همراه با غشا های خاکستری –سفید  نیز نادر است . تراکئوتومی  در مورد  تنگی نفس  فزاینده لازم است . واژه خناق کاذب،  شامل یک گروه  از بیماری  های حنجره ای – نایی حاد  است که عمدتا  اطفال را گرفتار می کند .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

درمان

انتقال  بیمار به  نزدیک ترین  مرکز اورژانس  با تجهیزات  متناسب  برای اطفال.  تهویه  از طریق ماسک دریچه دار حمایت می شود . اگر ایست  تنفسی روی دهد ، راه  هوایی از طریق  لوله گذاری  بینی –  نایی باز می شود .  امروزه  تراکئوتومی  به ندرت  لازم می شود، زیرا  سیر بیماری  معمولا  کوتاه است . رگ گیری  برای تجویز  آنتی بیوتیک  های  وسیع الطیف  با دوز های  بالا و  استرویید ها لازم است .
لازم به ذکر است  که  در  بیماران مبتلا به انسداد تنفسی، به ویژه اطفال  اقدامات  تشخیصی ممکن است  به انسداد  کامل بی انجامد . لذا  آمادگی  برای لوله گذاری  یا تراکئوتومی  قبل از معاینه  لازم است . در صورت ظن به تشخیص اپیگلوتیت ، ارجاع  به بیمارستان ضروری است .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۲]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
برداشتن لوزه (تونسیلکتومی)

برداشتن لوزه (تونسیلکتومی)

عمل جراحی لوزه چیست؟ هزینه جراحی لوزه سوم چقدر می شود؟ آیا جراحی لوزه به مراقبت های خاصی نیاز دارد؟ آیا جراحی لوزه عوارض...

التهاب حاد لوزه

التهاب حاد لوزه

التهاب لوزه یکی از عارضه هایی است که همه افراد ممکن است آن را تجربه کرده باشند. التهاب لوزه در بیشتر مواقع در کودکان رخ...

هیپرپلازی لوزه

هیپرپلازی لوزه

هیپرپلازی لوزه هایپرپلازی چیست؟ اختلالات اکلوژن دندانی - فکی در ارتباط با هیپرپلازی لوزه چگونه است؟ این ضایعه معمولا به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *