۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / غده بزاقی / تشخیص تورم غده ی بزاقی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تشخیص تورم غده ی بزاقی

تشخیص و درمان تورم غده ی بزاقی

بیماری های غدد بزاقی اغلب با تورم یک طرفه یا دو طرفه غدد بروز می کنند . این تورم تشخیص افتراقی های متعددی را مطرح می کند که شرح حال، معاینه بالینی، مطالعات تصویربرداری نقش مهمی در آن ایفا می نمایند .

تورم یک یا چند غده ی بزاقی ممکن است در نتیجه ی انسداد مجرا، التهاب یا نئوپلاسم باشد . یک شرح حال و معاینه بالینی دقیق معمولا تشخیص افتراقی هایی را برای آزمون های تکمیلی مشخص می سازد . شک بالینی به تومور بدخیم، به ویژه در این حیطه مهم می باشد .

آزمایشات استاندارد نیز در افتراق بین التهاب تومور، کمک کننده اند . افزایش شمارش گلبول های سفید، ESR و  CRP به نفع التهاب می باشد . تومورهای غدد بزاقی عموما تغییری در آزمایشات خونی معمول ایجاد نمی کنند . یک استثنای نادر این قانون، موقعیتی است که تومور انسداد دهنده سبب استاز بزاقی و در نهایت منجر به عفونت شده است .

کلا، اولتراسوند، اقدام تشخیصی اولیه پس از معاینه بالینی می باشد . که می تواند تغییرات در سیستم مجرا را نشان دهد و به طور دقیق تری تورم را مشخص سازد، به عنوان مثال، بین یک کیست و توده ی سفت افتراق می دهد . این اطلاعات معمولا تشخیص را مشخص می سازد .

تشخیص قطعی غده ی بزاقی متورم، به ویژه در مورد تومور، اغلب موقع جراحی، داده می شود . تومورها از لحاظ بالینی، با تورم زیاد یا کم یک طرفه بدون درد، با ندول قابل لمس مشخص می شوند . توجه به نشانه هایی که در افتراق تومورهای خوش خیم و بدخیم کمک می نمایند، مهم است .

تشخیص و درمان تورم غده ی بزاقی

تشخیص و درمان تورم غده ی بزاقی

علائم به نفع تومور خوش خیم

  • رشد آهسته (ماه ها، سال ها)
  • ندول بدون درد، سفت یا نرم که براحتی حرکت می نماید .
  • علامتی از انتشار تومور به بافت های اطراف وجود ندارد .
  • علائم همراه ندارد .

علائم به نفع تومور بدخیم

  • رشد سریع (هفته ها تا ماه ها)
  • ندول فیکس دردناک
  • شواهدی از انتشار تومور به عضله، پوست یا اعصاب (فلج عصب صورتی)
  • بزرگی غده لنفاوی

بهتر است بدانید که …

فلج عصب صورتی مرتبط با تومور در غده ی پاروتید، معمولا بیانگر یک تومور بدخیم می باشد . محل تومور غده بزاقی نیز می تواند در تشخیص افتراقی تومور کمک کند .

۸۰% تومورهای غده بزاقی در غده پاروتید، نزدیک به ۱۰% در غده ی تحت فکی و ۱۰% باقیمانده در سایر غدد بزاقی بروز می کنند .

تورم موضعی غده ی پاروتید اغلب بنفع تومور می باشد . این حالت در غده ی تحت فکی شیوع کمتری دارد . فقط حدود ۲۰% تومورهای غده پاروتید بدخیم اند، در حالی که نزدیک به نصف تومورهای سایر غدد بزاقی بدخیم می باشند .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

تجربه عملی برای تومورهای غدد بزاقی

هرچه غده ی بزاقی کوچک تر باشد، خطر بدخیم بودن تومور بیش تر است . FNAB، در نزدیک به ۸۰% تومورها، تشخیص سلولی قطعی به دست می دهد . تشخیص مثبت سلول های بدخیم ارتباط قوی با وجود قطعی تومور بدخیم دارد و آزمون های مناسب باید فورا به عمل آید . البته، این امر یک عمل رادیکال مثل برداشتن عصب صورتی را پیشنهاد نمی کند و همچنین، عدم وجود سلول های بدخیم در FNAB، قطعا بدخیمی را رد نمی کند .

نتیجه گیری

بیماری غده ی بزاقی را می توان براساس معاینه بالینی دقیق به التهابی و نئوپلاستیک تقسیم بندی کرد . اولین قدم تشخیصی برای بررسی بیشتر، اولتراسونوگرافی می باشد، سی تی اسکن و ام.آر.آی به عنوان مطالعات بعدی در دسترس می باشند . تشخیص بافت شناسی بسیار مهم می باشد زیرا اساس درمان را تشکیل می دهد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

عفونت غدد بزاقی

آناتومی غدد بزاقی

تومورهای غدد بزاقی خوش خیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۲.۶]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان عفونت غدد بزاقی

درمان عفونت غدد بزاقی

درمان عفونت‌های بزاق به دو دسته پزشکی و جراحی تقسیم می‌شود. انتخاب نوع درمان به نوع و شدت مشکل بستگی دارد. اگر منشا عفونت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *