دکتر صالح محبی / جراحی تومور / تومورهای خوش خیم گردن
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تومورهای خوش خیم گردن

تومور های گردن

تومورهای خوش خیم گردن نسبتا نادرند . شایع ترین تومورهای خوش خیم گردن لیپوما هستند . یک نوع خاص لیپوم گردنی بیماری Mudelumg می باشد . بیماری های بسیار نادر شامل فیبروماتوزیس دسموئید، سرویسست فیبروزینگ و رابدومیوما می باشد . وجود بیماری بدخیم باید همیشه در تشخیص افتراقی توده های گردن مدنظر باشد .

بررسی و تشخیص برای این مورد حتما باید مدنظر باشد . تایید پاتولوژیک باید در بیمارانی با شرح حال یا یافته های بالینی مشکوک و توده هایی که به درمان آنتی بیوتیکی جواب نمی دهند، به عمل آید .

تومورهای خوش خیم گردن

تومورهای خوش خیم گردن

تومورهای خوش خیم

لیپوما

لیپوما از نظر بالینی به صورت توده های نرم بدون درد با حدود مشخص بروز می کنند . آن ها نمای سونوگرافیک مشخص دارند: لیپومای سطحی (زیر جلدی) معمولا کپسول دارد، در حالیکه لیپوماهای عمقی تر تمایل دارند که تهاجمی تر باشند یا رشد نفوذ کننده داشته باشند . برداشتن جراحی باید فقط به منظور مقاصد زیبایی انجام شود .

بیماری Mudelung

هم نام: لیپوماتوزیس گردنی قرینه خوش خیم، گردن اسب، سندرم Iaunois – bensaude . این نوع خاص از لیپوما به طور غالب در مردان میان سال که اغلب شرح حال مصرف بیش از حد الکل دارند دیده می شود (60 – 90 درصد بیماران).

افزایش اوره ی خون، دیابت ملیتوس، اختلالات متابولیسم چربی و سندرم آپنه انسدادی خواب تظاهرات شایع همراه می باشند .

یافته های بافت شناسی بیانگر تکثیر منتشر و بدون سپتوم سلول های چربی تک واکوئلی با انتشار شبه زبانی به داخل نسوج اطراف می باشد، که ممکن است حاوی نئوپلاسم چربی قهوه ای باشد . این تغییرات، حد کاملا مشخصی از بافت های اطراف ندارند .

سیر بیماری

شایع ترین نوع “گردن اسب” این بیماری با پرولیفراسیون قرینه متناوب بافت چربی گردن، نواحی پس سری (کوهان بوفالو) و یا قسمت فوقانی بازو (آستین پفی) خود را نشان می دهد.

درمان

شامل برداشتن تجمعات اضافی چربی با جراحی می باشد، عود ناشایع نیست . هر گونه بیماری متابولیک زمینه ای باید درمان مناسب شود .

نکته

بررسی خطرات مرتبط با بیماری mudelung (افزایش خطر سرطان) نیازمند نظارت متخصص گوش و حلق و بینی می باشد .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

نورینوما

نورینوما از سلول های شوان غلاف فیبروی عصبی منشا می گیرد و شوانوما نیز نامیده می شود . اغلب این تومورها منفرد با حدود مشخص و کپسول دار می باشند . شایع ترین محل بروز در گردن، شبکه ی گردنی، شبکه بازویی و عصب واگ می باشد . نوربنوما ممکن است از تنه سمپاتیکی، عصب زبانی حلقی، عصب فرعی یا عصب زیرزبانی نیز منشا بگیرد .

علائم

تومور اغلب سبب ایجاد درد موضعی می شود که با لمس بدتر می شود . همچنین ممکن است علائم مرتبط با اختلال عملکرد عصب درگیر ایجاد شود .

تشخیص

وقتی باید به نورینوما مشکوک شد که تصویر برداری (اولتراسوند یا سی تی اسکن و ام.آر.آی) یک توده دوکی شکل نشان دهد .

درمان

شامل برداشتن جراحی می باشد، که ممکن است با بازسازی عصب همراه شود .

تومور های گردنی

تومور های گردنی

تشخیص افتراقی

نورینوما نیازمند افتراق بافت شناسی قطعی از نوروفیبروما می باشد، که در بیماری رکلینگ هاوزن شایع است وارث اتوزوم غالب دارد . برخلاف نورینوما، برای نوروفیبروما تغییر شکل به بدخیمی ناشایع نیست .

نتیجه گیری

گردن به عنوان راه ارتباطی بین سر و تنه در یک فضای بسیار محدود، حاوی ساختمان های مهم و حیاتی عروقی عصبی ( شریان ها، وریدها، اعصاب، لنفاتیک ) می باشد .

سیستم عضلانی اسکلتی گردن باید، در عین حالی که محدودیت حرکتی ایجاد نمی کند، آن را محافظت کند و هماهنگی عملیاتی تنفس، بلعیدن و صحبت کردن را به عمل آورند . گردن همچنین شامل غدد لنفاوی متعدد و عروق لنفاتیکی زیادی است . داشتن دانش دقیق درباره ی مجاورات ساختمانی در گردن برای تشخیص و درمان های جراحی آن ضروری است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران مراجعه نمایید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
متخصص گوش، حلق و بینی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک