۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی تومور / تومورهای قاعده جمجمه
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تومورهای قاعده جمجمه

تومورهای قاعده جمجمه

تومورهای هیپوفیز

هیپوفیز یک غده کوچک در کف جمجمه و خط وسط می باشد که اجزا عصبی و هورمونی داشته و مسئول کنترل وضعیت متابولیک بدن از نظر تیروئید، کلسیم، رشد قدی و صفات ثانویه جنسی است.

در مواردی هر قسمت از این ارگان می تواند تغییر ماهیت یا رشد غیرمعمول داشته و بسته به تغییر رشد و اندازه و محل، بروز علائم نیز متفاوت خواهد بود . در غالب موارد این افزایش سایز می تواند مدتها بدون علامت باقی بماند و گاهی علائم بینایی با اثر فشار برعصب بینایی  که در دو طرف آن قرار گرفته است خود را برزو می دهد. در موارد کمتری رشد فزاینده باعث افزایش فشار داخل مغزی می شود ولی غالبا موارد بصورت  آدنوم و با علائم هورمونی بروز می نماید . افزایش طول قدی بصورت آکرومگالی یا افزایش ترشح شیر از سینه بدون علایم بارداری، تغییر تمایلات جنسی، تغییر هورمونهای تیروییدی و پاراتیروئیدی نز می تواند دیده شود. بر اساس مشکل بروز یافته و هورمون درگیر غالبا درمان اولیه با همکاران متخصص غدد داخلی می باشد. در صورت عدم کنترل بیماری یا تشدید علایم و در مواردی  بصورت اولیه فرد جهت جراحی ارجاع می شود.

تومورهای قاعده جمجمه

تومورهای قاعده جمجمه

در مواردی که بیمار کاندید جراحی است بعلت محل خاص جراحی بصورت مشترک توسط جراح مغز و اعصاب و متخصص گوش و حلق و بینی متبحر در این نوع جراحی ها ( قاعده جمجمه ) به روش آندوسکوپیک بدون بازکردن جمجمه و از طریق بینی جراحی صورت می گیرد . با گسترش فناوری و بهبود تکنولوژی و تجربه این عمل بصورت مطمئن و ایمن در کشور در حال انجام است.

بیشتر بخوانید
تومورهای لب ها و حفره دهان

این تومور ها تقریبا خوشخیم می باشند و درمان جراحی در آن ها بسیار موثر است.

کوردوما (Chordoma)

تومور خوشخیم و نادر که در قاعده جمجمه و خط وسط بروز می نماید و درمان اصلی آن برداشتن از طریق جراحی است. با گسترش تکنولوژی و ابزارهای دقیق حین عمل نویگیشن ( دستگاه راهبری حین عمل ) درمان ها موثر تر و دقیق تر شده است، معمولا تظاهر این تومور بصورت رشد آهسته و کم علامت تا زمان درگیری اعصاب مغزی مثل اعصاب چشم می باشد . درگیری اعصاب با عروق مجاور جراحی را سخت تر می نماید و شانس عود و بازگشت تومور بعد از جراحی را افزایش می دهد.

حتی الامکان جراحی از طریق بینی و به روش آندوسکوپیک انجام می شود . متاسفانه علیرغم خوش خیم بودن تومور شانس عود آن هم بعد از عمل بالا است. درمان رادیوتراپی نقش زیادی ندارد ولی در مواردی که توده باقیمانده کوچک ولی در محل خاصی باشد به روش گامانایف یا سایبرنایف انجام می شود.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی عود تومور پاروتید

جراحی عود تومور پاروتید

درباره ی جراحی عود تومور پاروتید چه می دانید؟ ناتوانی در بلع، احساس درد هنگام باز کردن دهان و احساس گرفتگی در بینی، این...

علائم تومورهای بدخیم حنجره

علائم تومورهای بدخیم حنجره

علائم تومورهای بدخیم حنجره علائم تومورهای بدخیم حنجره کدامند؟آیا سرطان گلو کشنده است ؟علت درد گلو نشانه چیست ؟آیا درمان...

تومور های غدد بزاقی

تومور های غدد بزاقی

نزدیک به 70 درصد تومور های غده بزاقی خوش خیم هستند . افتراق یک تومور خوش خیم از بدخیم عمدتا با شرح حال، مشاهده و لمس به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *