۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی تومور / تومورهای لب ها و حفره دهان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تومورهای لب ها و حفره دهان

تومورهای لب ها و حفره دهان

تومورهای خوش خیم لب ها و حفره دهان، اگرچه نادرند، می توانند بصورت نتوپلاسم های اپی تلیالی مختلف و بافت های مزانشیمال در این منطقه ایجاد شوند . در میان ضایعات پیش بدخیم، لکوپلاکی اهمیت خاصی دارد زیرا تشابه مورفولوژیک با کارسینوم درجا دارد . تومورهای بدخیم لب ها و به ویژه حفره دهان، در دهه  های اخیر به دلیل اعتیاد به الکل و نیکوتین، شیوع بیشتری پیدا کرده اند و امروزه جزء شایع ترین بدخیمی های سر و گردن هم ردیف سرطان های حلق و حنجره ای می باشند .

تومورهای لب ها و حفره دهان

تومورهای لب ها و حفره دهان

تومورهای خوش خیم

تومورهای خوش خیم لب ها و حفره دهان می توانند از کلیه ی بافت های اپی تلیالی و مزانشیمی در منطقه سر و گردن ایجاد شوند اما نسبتا نادر هستند . علاوه بر پاپیلوم (زبان کوچک) و آدنوم پلئومورفیک (توده کامی توسط آدنوم پلئومورفیک از منشا غدد بزاقی کامی، ایجاد شده است) تومورهای مزانشیمی مختلف مثل فیبروم، لیپوم، رابدومیوسارکوم، لیومیوما و کندروما هم می توانند دیده شوند. لنفانژیوم و همانژیوم نیز، که در اغلب بیماران، مادرزادی هستند، وجود دارند .

درمان تومورهای خوش خیم

درمان عموما جراحی است و برای بیمارانی که علامت دار می شوند و یا نیازمند رد تومور بدخیم می باشند، انجام می شود .

همانژیوم و لنفانژیوم، مورد خاص هستند . به دلیل این که میزان بافت پسرفت خودبه خودی در طول اولین سال زندگی بالاست، درمان جراحی معمولی یا جراحی لیزری فقط در صورتی که تومور پس از این مدت باقی بماند انجام می شود . اگر علائم جدی مثل دیس پنه و دیس فاژی پیدا کند، نیازمند مداخله ی جراحی سریع تر می باشد . رادیوتراپی به دلیل پتانسیل ایجاد عوارض جانبی (تغییر به فرم بدخیم، اختلالات رشدی) در این تومورها توصیه نمی شود .

ضایعات پیش بدخیم

شایع ترین ضایعه، پیش بدخیم لب ها و حفره دهان می باشد . بسیاری از این ضایعات بدون علامت هستند و به طور تصادفی یافت می شوند . تحریکات خارجی مثل فشار دندان مصنوعی یا اعتیاد به الکل / نیکوتین قویا جزء علل ایجاد کننده مطرح شده اند . بدلیل تشابه مورفولوژیک به کارسینوم در جا و کارسینوم مهاجم و پتانسیل آن ها برای دژنراسیون بدخیمی، ضایعات لکوپلاکی باید همیشه با نمونه برداری بافتی بررسی شوند . درمان انتخابی، برداشتن کامل نئوپلاسم با جراحی می باشد .

بیماری Bowen در مخاط دهان، که یک بیماری التهابی ایجاد شده توسط کارسینوم داخل اپیدرمی می باشد، در مقام مقایسه نادر می باشد . تظاهرات مورفولوژیک آن شبیه لکوپلاکی می باشد .

تومورهای بدخیم لب ها

تومورهای بدخیم لب ها معمولا کارسینوم سلول اسکواموس هستند و به طور شایعی لب تحتانی را درگیر می نمایند (نزدیک به نود درصد موارد). آن ها عمدتا در کسانی که پیپ می کشند دیده می شود . مواجهه ی طولانی مدت و شدید با نور خورشید نیز یک فاکتور مستعد کننده می باشد .

علائم و تشخیص تومورهای بدخیم لب ها

تومورهای در مراحل اولیه، اغلب از نظر بالینی به صورت زخم هایی که بهبودی نمی یابند در حاشیه ورمیلیون لب ظاهر می شوند، اما ممکن است به صورت ضایعات بزرگ برجسته نیز باشند . در شک به تومور، بیوپسی برای تایید تشخیص باید به عمل آید .

تشخیص افتراقی تومورهای بدخیم لب ها

باید عمدتا از کراتوآکانتوما و شانکر سیفلیس اولیه افتراق داده شود . کارسینوم سلول بازال حاشیه ورمیلیون لب را فقط به صورت انتشار ثانویه درگیر می سازد .

درمان تومورهای بدخیم لب ها

درمان انتخابی شامل برداشتن با جراحی و سپس ترمیم موضعی ضایعه به طور اولیه یا ترمیم پلاستیک نقص با استفاده از روش های بازسازی مختلف می باشد .

به عنوان یک قانون، حتی نقایص بافتی وسیع را نیز می توان با استفاده از روشهای فلاپ منطقه ای ترمیم کرد . کارسینوم لب، متاستاز کمی به غدد لنفاوی منطقه ای دارد اما دایسکشن گردن باید در بیمارانی که در گروه طبقه بندی دو یا بالاتر تومور قرار دارند، انجام شود .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید .

تومورهای بدخیم حفره دهان

کارسینوم سلول اسکواموس نیز در مخاط دهان شایع است و تظاهرات بالینی متغیری دارد . نزدیک به ۹۰% بیماران سابقه مصرف طولانی مدت نیکوتین و الکل را می دهند و نزدیک به ۷۵% تومورهای بدخیم در منطقه درناژ حفره دهان تشکیل می شوند . برای مثال در مسیر بین قاعده ی ستیغ آلوئولار و حاشیه زبان .

علائم تومورهای بدخیم حفره دهان

علائم بسته به محل و و سعت تومور متفاوت است و ممکن است شامل بلع دردناک، بزاق خونی و بوی بدتنفس باشد . البته، برخی تومورها کاملا بدون علامت می باشند .

تشخیص تومورهای بدخیم حفره دهان

مشاهده کردن می تواند شک به نئوپلاسم بدخیم را برانگیزد . سپس باید معاینه با لمس دو دستی به عمل آید، زیرا بسیاری تومورها به بافت های عمقی تر انتشار می یابند و حدس چشمی یافته های سطحی می تواند گمراه کننده باشد . معاینه بالنی همچنین شامل لمس غدد لنفاوی گردنی منطقه ای برای رد متاستاز می باشد . مطالعات تصویربرداری (اولتراسوند، سی تی اسکن، ام.آر.آی) عمدتا فقط برای توده های وسیع بکار می روند، زیرا بسیاری از تومورها را می توان بسته به محلشان، ارزیابی کرد . اما در ضایعات پیشرفته تر، تصویربرداری در تعیین عمق انفیلتراسیون تومور و ارزیابی درگیری ساختمان های مجاور (استخوان) ارزشمند می باشد . این همچنین وسیله ی مهمی برای برای رد متاستاز غدد لنفاوی گردنی منطقه ای می باشد .

درمان تومورهای بدخیم حفره دهان

درمان انتخابی در اغلب بیماران برداشتن تومور اولیه با جراحی می باشد . نقص ایجاد شده را می توان به طور اولیه ترمیم کرد یا با استفاده از فلاپ های پایه دار بازسازی نمود و یا از انتقال فلاپ آزاد میکروواسکولار استفاده کرد . دایسکشن گردنی یکطرفه یا دو طرفه گردن، بسته به محب و طبقه بندی T تومور اولیه، ممکن است لازم باشد .

رادیاسیون به منطقه تومور و محل های لنفاوی اغلب به دنبال جراحی کار برد دارد . رادیوتراپی اولیه یا ترکیب رادیوتراپی و شیمی درمانی ممکن است درمان جایگزینی برای تومورهای T3،T4 باشد .

پیش آگهی تومورهای بدخیم حفره دهان

پیش آگهی بدخیمی های دهان به محل و درجه ی بیماری بستگی دارد . میزان بقای پنج ساله نیز از ۰ – ۸۰ % متغیر می باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران مراجعه نمایید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تومورغده هیپوفیز خطرناک است؟

تومورغده هیپوفیز خطرناک است؟

تومور هیپوفیز یک نوع تومور است که در غده هیپوفیز واقع در قاعده مغز ایجاد می‌شود. این غده مسئول تولید و تنظیم هورمون‌های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *