دکتر صالح محبی / جراحی جمجمه / جراحی زیبایی جمجمه سر
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی زیبایی جمجمه سر

جراحی زیبایی جمجمه سر برای افراد بزرگسالی که از شکل و نوع ظاهری سر خود ناراضی هستند انجام می شود. این جراحی که اصلاح بدشکلی جمجمه است بیشتر از جنبه درمانی ، جنبه زیبایی دارد. بیشتر در جهت حفظ اعتماد به نفس اشخاصی که از نوع و اندازه سر خود رضایت خاطر ندارند انجام می گردد. این جراحی به طور معمول برای اصلاح و تغییر شکل جمجمه انجام می شود تا ظاهر زیباتری به جمجمه سر بدهد.

در حالی که به طور سنتی افراد گمان می کنند جراحی جمجمه مربوط به داخل جمجمه است اما باید بدانید که این نوع از جراحی  در خارج از جمجمه انجام میگیرد. در این جراحی با تغییر شکل ظاهری جمجمه از استخوان های ابرو به پشت سر و همینطور اطراف آن اقدام به برطرف کردن نقص های ظاهری جمجمه می شود. اما نگرانی ها و سوالاتی در اینباره وجود دارد که ذهن افراد را به خود مشغول کرده است. از جمله اینکه آیا این جراحی ایمن است؟ چه خطراتی را ممکن است به همراه داشته باشد؟ در این مقاله با همراه باشید تا به سوالات در اینباره پاسخ دهیم.

صحبتهای دکتر محبی در رابطه با جراحی زیبایی جمجمه سر

بحث زیبایی جمجمه معمولا از زمان تولد تا بزرگسالی مطرح است . این موضوع برای افراد در سنین پایین از آنجائی اهمیت می یابد که از نظر فشار مغز باید مورد بررسی قرار بگیرد. اما افراد بزرگسالی که از ظاهر جمجمه سر خود رضایت ندارند باید چه کنند؟ این افراد می توانند برای بهبود اعتماد به نفس خود، اقدام به جراحی نموده و یکسری اصلاحات را در این زمینه انجام دهند. صحبتهای دکتر صالح محبی فلوشیپ قاعده جمجمه از آلمان را در این زمینه ببینید و بشنوید.

جراحی تغییر شکل جمجمه چگونه انجام میشود؟

این جراحی تحت عمل بیهوشی انجام می گیرد. معمولا با توجه به جهت برش بر روی جمجمه بهتر است تراشیدن مو انجام بگیرد. با توجه به تغییراتی که بر روی سر می خواهد انجام بگیرد نوع برش ها و جهت آن متفاوت خواهد بود. زمانی که ناهنجاری به گونه ای باشد که نیاز به پر شدن و گرد شدن سر داشته باشد از پروتز های مناسب این کار استفاده می شود. معمولا از مواد بیلوژیکی مصنوعی مانند پلی متیل متاکریلات و یا هیدروکسی آپاتیت استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
شکستگی قاعده جمجمه

آیا جراحی زیبایی جمجمه سر خطرناک است؟

جراحی تغییر شکل سر می تواند دغدغه و سوالات ذهنی زیادی را برای بیماران به همراه داشته باشد. اما باید بگوییم انجام این جراحی بسیار ساده تر از آن است که حتی تصور کنید. جراحی زیبایی عملی است که نسبتا به جراحی قاعده جمجمه که در مواردی به منظور برداشتن تومورهای قاعده جمجمه انجام میگیرد، بسیار راحتتر است. طبق مطالعاتی که انجام شده و بررسی بیماران در این زمینه، این جراحی هیچگونه خطر مرگی  را به همراه ندارد. افراد نباید از انجام عمل خود نگرانی داشته باشند، چراکه هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند.

جراحی زیبایی سر برای چه افرادی انجام می شود؟

پاسخ به این سوال بسیار حیاتی است که چه کسانی بهترین کاندیدا برای این جراحی هستند؟ در ابتدا لازم است پزشک انتظارات بیمار را بداند تا بتواند توضیحات لازم را در مورد چگونگی انجام جراحی و همینطور تغییراتی که پس از جراحی به وجود می آید بدهد.

کسانی که از ظاهر جمجمه خود راضی نیستند و به نوعی با ناهنجاری در ققاعده جمجمه خود مواجه هستند این جراحی را انجام می دهند. تغییر شکل جمجمه مشکلاتی از قبیل جمجمه مسطح ، برجستگی ها و همینطور جمجمه های بسیار پهن یا خیلی باریک را با قرار دادن پروتز های مناسبی برطرف می کند.

با استفاده از پروتز یا ایمپلنتهای مناسب مناطق ناهموار در جمجمه اصلاح می گردد.

آیا این جراحی باعث ریزش مو می شود؟

در ناحیه ای که برش ها انجام می گیرد ممکن است احتمال ریزش موی جزئی وجود داشته باشد. اما عمل جراحی تغییر شکل جمجمه به هیچ عنوان باعث ریزش مو نمیگردد. چراکه جمجمه انسان از پنج لایه ضخیم بافتی تشکیل شده است. فولیکولهای مو در لایه های بالایی قرار دارند. بنابراین به هیچ وجه مورد تغییر قرار نخواهند گرفت. خون رسانی جمجمه به طور مداوم و نرمال انجام می گیرد. و رگ های خونی در همه قسمتهای پوست به هم متصل می شود.

بیشتر بخوانید
آناتومی و جراحی قاعده جمجمه

قبل از جراحی حتما این موارد را به پزشک اطلاع دهید


این موارد را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • هرگونه مشکل سلامتی از جمله امکان لخته شدن خون
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین ، آسپرین یا داروهای ضد التهاب
 • به هر دارویی یا مواد دیگر حساسیت داشته باشید.

دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی جمجمه سر چگونه است؟

معمولا پس از هر جراحی نباید به سرعت از جای خود برخیزید و باید تا برگشتن به شرایط طبیعی خود استراحت کافی داشته باشید. بلند کردن اجسام سنگین یا انجام حرکات ورزشی اصلا توصیه نمیشود. استفاده از داروهای مسکن تجویز شده طبق نظر پزشک برای کاهش درد و تورم ناشی از جراحی بسیار ضروری است.

مراقبت های بعد از جراحی


ممکن است مدتی طول بکشد تا کاملاً به حالت عادی برگردید.

 • خسته خواهید شد.
 • معمولا در بعد از ظهر نیاز به استراحت خواهید داشت.
 • ممکن است سردردهای متناوب داشته باشید.
 • قرار های ملاقاتی برای یک هفته، سه هفته و چهار هفته بعد از جراحی تعیین می شود تا معاینه شوید و بخیه های سرتان کشیده شود.
 • بسته به سرعت بهبودی شما ، ممکن است نیاز به توانبخشی داشته باشید.
  در صورت مشاهده موارد زیر ، بلافاصله با تیم جراحی خود تماس بگیرید:
  افزایش سردرد
  تب
  تشنج
  تورم یا عفونت در زخم
  اگر مایعی از زخم نشت می کند
  مهم: تا زمانی که پزشک شما نگوید که آماده هستید ، رانندگی نکنید. یک یا دو هفته پس از جراحی ارزیابی می شوید تا تعیین شود که آیا رانندگی برای شما مناسب است یا خیر.

نمونه کار واقعی جراحی زیبایی قاعده جمجمه و اصلاح بدشکلی

اصلاح بدشکلی جمجمه
جراحی زیبایی جمجمه سر
اصلاح بدشکلی جمجمه در بزرگسالان

سخن پایانی

افرادی که از جمجمه سر خود ناراضی هستند و به دنبال زیبایی بهتر در اندازه و قاعده جمجمه خود هستند می تواند این عمل زیبایی را انجام داده و اعتماد به نفس خود را در این خصوص بالا ببرند. دکتر صالح محبی یکی از بهترین متخصص گوش و حلق و بینی و از بهترین جراحان قاعده جمجمه و دارای فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان بیماران خود را از این جهت راهنمایی و درمان م یکنند. برای ارتباط بهتر و بیشتر با دکتر محبی می توانید از مشاوره آنلاین دکتر استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۱.۳]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
آناتومی و جراحی قاعده جمجمه

آناتومی و جراحی قاعده جمجمه

در هر دو منطقه سینوس های پارانازال (قاعده جمجمه قدامی) و منطقه استخوان گیجگاهی (قاعده جمجمه جانبی)، قاعده جمجمه توسط حفرات...

شکستگی قاعده جمجمه

شکستگی قاعده جمجمه

شکستگی قاعده جمجمه قاعده جمجمه کجاست؟ انواع شکستگی قاعده جمجمه کدام است؟ شکستگی قاعده جمجمه چیست؟ آیا شکستگی جمجمه هم در...

جراحی تومور قاعده جمجمه

جراحی تومور قاعده جمجمه

جراحی تومور قاعده جمجمه تومور قاعده جمجمه به دو گروه تومورهای اولیه و متاستاتیک دسته بندی شده اند که با رشد و تکثیر شدن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام آقای دکتر .من خانمی ۳۴ ساله هستم که از جوانی متوجه تفاوت ظاهر خودم با بقیه شدم جمجمه من کوچکتر و پیشانیم عقب رفته هست و این باعث شده سعی کنم کمتر در مهمانی یا مکان عمومی حاضر باشم و و این موضوع باعث شده هرروز حسرت بخورم.این موضوع بی نهایت باعث شده از اجتماع دوری کنم.من میتونم با عمل جمجمه مشکل ظاهرم رو حل کنم.

  پاسخ
  • سلام. جهت مشاوره و بررسی بصورت حضوری یا آنلاین اقدام نمایید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *