۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی جمجمه / جراحی زیبایی جمجمه سر
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی زیبایی جمجمه سر

جراحی زیبایی جمجمه سر “کرانیوپلاستی” نیز نام دارد این جراحی به منظور بهبود و اصلاح بدشکلی و ناهنجاری‌های جمجمه انجام می‌شود این جراحی بیشتر از جنبه درمانی، جنبه زیبایی دارد. انواع نقص‌ها و ناهنجاری‌های موجود در جمجمه می‌تواند به دلایل مختلفی نظیر مشکلات مادرزادی یا حوادث ایجاد شود. انجام جراحی زیبایی جمجمه برای افرادی که از ظاهر سر و جمجمه خود راضی نیستند مزایای بسیاری به دنبال دارد.

جراحی زیبایی جمجمه یا کرانیوپلاستی چیست؟

جراحی زیبایی جمجمه سر یکی از انواع جراحی زیبایی است که به منظور بهبود شکل و ظاهر جمجمه انجام می‌شود.

برخلاف تصور عموم این جراحی در بخش خارجی جمجمه انجام می‌شود. طی این جراحی، تغییر شکل ظاهری جمجمه از استخوان‌های ابرو به پشت سر و همینطور اطراف آن انجام شده و نقص‌های ظاهری جمجمه برطرف کرد می‌شود.

صحبتهای دکتر صالح محبی فلوشیپ قاعده جمجمه از آلمان را در این زمینه ببینید و بشنوید.

بیشتر بخوانید: اختلالات جمجمه

کاربرد جراحی زیبایی جمجمه سر

جراحی زیبایی جمجه سر در خصوص اصلاح برخی ناهنجاری‌ها کاربرد دارد که در ادامه برخی از این مشکلات و ناهنجاری‌ها را بیان خواهیم کرد:

در برخی افراد در ناحیه پیشانی خود دچار برجستگی و جلوآمدگی هستند که با انجام جراحی زیبایی جمجمه می‌توان این برآمدگی را کاهش داد.

بدشکلی تاج سر اگر شدید باشد امکان دارید ظاهری قله‌ مانند ایجاد کند و شکل بیضی مانند و طبیعی سر را تحت تاثیر قرار دهد با انجام جراحی زیبایی جمجمه سر می‌توان این برآمدگی را کاهش داده و حالت محدب و زیبای برای سر ایجاد کرد.

برخی افراد در ناحیه گیجگاهی(شقیقه) یا بخش خلفی سر دچار فرورفتگی هستند که با انجام جراحی کرانیوپلاستی و قرار دادن پروتز‌های مصنوعی متناسب شکل صحیح سر را ایجاد کرد.

با ساخت یک ایمپلنت جمجمه سفارشی و جایگذاری آن در پشت سر برای افرادی که از صافی و تختی پشت سر خود ناراضی هستند. می توان ظاهر گرد و طبیعی سر را احیا کرد.

بیشتر بخوانید:بهترین جراح قاعده جمجمه در تهران

انواع جراحی زیبایی جمجمه سر

جراحی زیبایی جمجمه سر یا کراینوپلاستی شامل انواع مختلفی از فرآیندها و روش‌های جراحی است که به منظور بهبود شکل و ظاهر جمجمه انجام می‌شود. برخی از انواع این جراحی عبارتند از:

جراحی افزایش حجم جمجمه: این جراحی شامل استفاده از ایمپلنت‌های سیلیکونی سفارشی می‌شود این پروتزهای سیلیکونی برای افزایش حجم و پر کردن نقاط مورد نظر در جمجمه استفاده می‌شود.

جراحی کاهش حجم جمجمه: در این جراحی، قسمت‌های اضافی جمجمه برش داده می‌شوند تا حجم آن را کاهش دهند و شکل ظاهری بهتری به جمجمه بدهند.

جراحی اصلاح شکل و اندازه جمجمه: این روش شامل جراحی‌هایی مانند جراحی فرم دهی و اصلاح شکل چانه و فک، پیشانی، گونه و سایر قسمت‌های جمجمه است.

هر یک از این روش‌ها بستگی به نیاز و انتظارات شما دارد و پیش از انجام هر گونه جراحی، مهم است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی قاعده جمجمه

نحوه انجام جراحی زیبایی جمجمه سر

نحوه انجام جراحی زیبایی جمجمه سر به شرح زیر است:

مشاوره: در ابتدا، شما با یک پزشک متخصص در زمینه جراحی زیبایی جمجمه مشاوره می‌کنید. پزشک وضعیت جسمانی و  انتظارات شما را بررسی می‌کند و راهنمایی های لازم را ارائه می دهد تا بهترین نوع جراحی زیبایی جمجمه را انجام دهید.

برنامه‌ریزی قبل از جراحی: پزشک متخصص شما را درباره جزئیات جراحی آگاه می‌کند و نحوه انجام جراحی، روش‌های بیهوشی، و مراقبت‌های پس از جراحی را برای شما تشریح خواهد کرد.

انجام جراحی: در روز جراحی، شما به بخش جراحی بیمارستان منتقل می‌شوید و زیر نظر پزشک و تیم جراحی قرار می‌گیرید. جراحی کرانیوپلاستی ممکن است شامل برش‌ها و اصلاحات در ساختارهای جمجمه باشد.

مراقبت‌های پس از جراحی: پس از جراحی، شما به بخش ریکاوری می‌روید و زیر نظر پزشک و پرستاران قرار می‌گیرید تا بهبودی خود را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی اختلالات جمجمه چه مزایایی دارد؟

افراد کاندید جراحی زیبایی جمجمه سر

افرادی که ممکن است کاندیدای جراحی زیبایی جمجمه سر باشند عبارتند از:

افرادی که از شکل و ظاهر جمجمه خود راضی نیستند و به دنبال بهبود تعادل و زیبایی فرم سر خود هستند.

افرادی که دچار حجم کم یا زیاد جمجمه هستند و می‌خواهند ظاهر جمجمه خود را بهبود بخشند.

افرادی که در اثر تصادفات یا صدمات دیگر به جمجمه و صورت خود آسیب دیده‌اند و به جراحی جهت بازسازی و بهبود وضعیت خود نیاز دارند.

آمادگی لازم برای انجام جراحی زیبایی جمجمه

برای آماده شدن برای انجام جراحی زیبایی جمجمه سر افراد باید به موارد زیر توجه کنند:

 • انجام مشاوره با پزشک متخصص
 • بررسی کامل وضعیت سلامت عمومی
 • متوقف کردن مصرف دخانیات و مشروبات الکلی
 • توقف برخی داروها
 • اطلاع رسانی در خصوص هر نوع حساسیت دارویی
 • آماده سازی روحی

عوارض جراحی زیبایی جمجمه سر

جراحی زیبایی جمجمه سر مانند سایر جراحی‌ها می‌تواند با برخی عوارض همراه باشد که در ادامه به برخی از عوارض شایع آن اشاره خواهیم کرد:

 • ممکن است مدتی طول بکشد تا کاملاً به حالت عادی برگردید.
 • خسته خواهید شد.
 • معمولا در بعد از ظهر نیاز به استراحت خواهید داشت.
 • ممکن است سردردهای متناوب داشته باشید.
 • قرار‌های ملاقاتی برای یک هفته، سه هفته و چهار هفته بعد از جراحی تعیین می شود تا معاینه شوید و بخیه های سر کشیده شود.
 • بسته به سرعت بهبودی شما ، ممکن است نیاز به توانبخشی داشته باشید.

نمونه کار واقعی جراحی زیبایی قاعده جمجمه و اصلاح بدشکلی

اصلاح بدشکلی جمجمه
جراحی زیبایی جمجمه سر
اصلاح بدشکلی جمجمه در بزرگسالان

سوالات متداول

نتیجه گیری

جراحی زیبایی جمجمه سر یک راهکار مناسب برای افرادی است که از شکل و ظاهر جمجمه و صورت خود ناراضی هستند و به دنبال بهبود تعادل و زیبایی چهره خود هستند. با انجام این جراحی، افراد می‌توانند بهبودی دائمی در شکل و اندازه جمجمه و سایر قسمت‌های صورت خود را تجربه کنند. اما قبل از تصمیم‌گیری برای انجام این جراحی، مهم است که با یک پزشک متخصص مشورت کرده و تمامی جنبه‌های مرتبط را بررسی کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که شما آماده‌ی فرآیند جراحی و فرآیند بهبودی پس از آن هستید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴۵ میانگین: ۳.۶]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۵۷ دیدگاه ها
 1. سلام آقای دکتر .من خانمی ۳۴ ساله هستم که از جوانی متوجه تفاوت ظاهر خودم با بقیه شدم جمجمه من کوچکتر و پیشانیم عقب رفته هست و این باعث شده سعی کنم کمتر در مهمانی یا مکان عمومی حاضر باشم و و این موضوع باعث شده هرروز حسرت بخورم.این موضوع بی نهایت باعث شده از اجتماع دوری کنم.من میتونم با عمل جمجمه مشکل ظاهرم رو حل کنم.

  پاسخ
  • سلام. جهت مشاوره و بررسی بصورت حضوری یا آنلاین اقدام نمایید

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید دکتر
    من پسرم ۲۲ سال .پشت سرم صاف هست ایا امکانش هست که بشه این صافی رو با کمک ایمپلنت ها از بین ببرین.اگه میشه هزینش چقدر هست ممنون.

    پاسخ
    • سلام. باید بررسی شود. ولی معمولا امکان پذیر است و هزینه حدود ۲۵-۳۰

     پاسخ
  • سلام

   پاسخ
  • سلام‌ امکانش هست با شما صحبت کنم‌

   پاسخ
  • سلام‌منم مشکل شمارو دارم میشه باهاتون صحبت کنم‌ ۰۹۹۰۵۶۸۹۱۱۸

   پاسخ
 2. با سلام اقای دکتر من پشت سرم صافه بعد از بغل سرم برامیدگی دارم کف سرم هم برمادگی داره ایا راهی هست برا برطرف شدن این مشکل

  پاسخ
  • جهت ویزیت حضوری با مطب هماهنگ نمایید

   پاسخ
 3. سلام اقای دکتر
  سرم نثبت به بدنم بزرگه ایا میشه با عمل کوچکش کرد

  پاسخ
 4. سلام اقای دکتر من پشت سرم برامدگی و جلوی سرم باریک و برامدگی داره حالت بیضی شکل تقریبا و از زمان کودکی مورد تمسخر واقع شدم و چون بچه روستا بودم و پدر و مادرم بی توجه و الان احساس ناراحتی ذهنی دارم .
  ایا قابل درمانه اگه امکانش هست بفرمایید چقد تقریبا هزینه داره

  پاسخ
 5. سلام😔دکتر خوبین؟
  من نت امید شدم از زندگی بفکر خود کشی ام
  از همه عقب موندم چجوری مشکلم بگم بشما
  شما ایرانید؟کجا ببینمتون ،😔 تورو خدا کمکم کن دکتر کجا بیام

  پاسخ
  • سلام مشکلتون چی هست؟

   پاسخ
   • ۲۹هم نوبت گرفتم دکتر جان خدا کنه بیام پیشتون منو ببینید ای خدا خسته شدم دکتر جمجمم بالاش کوچک تره دو طرف سرم از بالا کوچک تر هست مسخره میشدم از بچگی راهی داره دکتر؟ تورو خدا کمکم کن

    پاسخ
    • سلام میخواستم بپرسم شما رفتید پیش دکتر آیا عمل انجام دادید منم مشکل شما رو دارم.

     پاسخ
   • دکتر جان😔

    پاسخ
 6. سلام آقای دکتر سمت راست فرق سر من یه بر آمدگی هستش و و تقریبا هم کوچیکه و از موقع ای که به دنیا اومدم این بر آمدگی هستش و موهام بلنده و اگه موهام کوتاه کنم کاملا تو دیده و آشکار است ، خاستم ببینم راه عمل کردنش هست و بفرمایید هزینش چقدره

  پاسخ
 7. سلام آقای دکتر ببخشید من ۲۲ سال سن دارم و سرم از حالت طبیعی بزرگتر و بیضی شکله واقعا راهی هست به حالتی بهتر بشه نمیدونم این موضوع ارثیه یا نه چون داداشم که از خودم بزرگتر همین شکل سر همین شکلیه اما چون جُسه کوچکتری داره و سرش هم کوچکتره ولی حالت بیضی داره و زیاد مشخص نیست ولی برای من چون هیکل بزرگتری دارم سرم هم خیلی بزرگه میخواستم ببینم راهی هست برای کوچکتر کردن سر

  پاسخ
 8. سلام ببخشید من ۲۲ سال سن دارم سرم از حالت طبیعی بزرگه و حالت بیضی داره همچین یه داداش بزرگه تر از خودم دارم ولی جُسه کوچکتری داره حالت سر اون هم بیضی ولی خب سرشون کوچتر از منه میخواستم آیا قابله درمانه ؟

  پاسخ
 9. سلام آقا دکتر من سرم حالت بیضی داره و از حالت معمولی بزرگتره و پشته سرم حالت قلبنگی داره ۲۲ سال سن دارم میخواستم بدونم میشه کاری کرد واقعا خسته شدم و اعتماد به نفس کاملا از دست دادم

  پاسخ
   • سلام آقای دکتر پسرم الان ۵سالشه وسرش حالت خربزه ای هست درازه و ب دلیل استفاده از وکیوم موقع زایمان بود ،،آیا راهی هست ک درست بشه باید به شما مراجع کرد یا متخصص مغز واعصاب

    پاسخ
  • سلام داداش منم ۱۷ سالمه همین مشکل و دارم اما نمیدونم چقدر حاد کل اعتماد به نفسم از دست دادم میشه عکس سرت و بفرستی منم برا خودم میفرستم

   پاسخ
   • سلام دکترجان .ایا عمل جمجمه سر برای افرادی به سن من که ۴۵سال دارم مناسبه ؟

    پاسخ
    • منعی ندارد

     پاسخ
 10. سلام دکتر خسته نباشید
  من قسمت بالای سرم برجسته هست که بهش خربزه ای هم میگن واقعا حالم بد میشه وقتی جمجمه خودم رو میبینم و نا امید شدم ایا راهی برای درمان و جراحی جمجمه خربزه ای هست؟
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 11. سلام
  میخواستم بدون راهی برای بزرگ کردن جمجمه وجود دارد

  پاسخ
 12. سلام دکتر خسته نباشید :
  من تو کشوری سوید زندگی میکنم
  جمجه سر من کج است سن من ۳۰ سال است
  مادرم در دوران طفولیت توجه نکرده
  آیا امکان جراهی است؟

  پاسخ
 13. سلام اقا دکتر من ۲۷ سالمه برامدگی سرم خیلی خیلی خجالت میکشم اقا فقط عکسمو می فرستم فقط ببیند ایا قابل جراحی هست هزینه ش چقدر لطفا لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
 14. سلام اقا دکتر من. محمدم ۱۵سالم سرم در بچگی در اثر تصادف اسیب دید و روی سرم برامدگی دار که باعث دراز معلوم شدن سرم هس و مورد تمسخور قرار گرفتم ایا درمان میشه 😔

  پاسخ
 15. سلام آقای دکتر من ۳۳ سالمه و متاسفانه در بچگی بخاطر بی توجه ای والدینم دچار جمجه دراز شدم که از بچگی خیلی اذیت شدم بخاطر آزار و اذیت و مسخره شدن آیا امکان اصلاح سازی جمجه یا سرم هست لطفاً جواب بدین

  پاسخ
 16. سلام آقای دکتر
  سر من بزرگ هستش و از کودکی مورد تمسخر دیگران و حتی پدرم بودم و همین امر باعث شد اعتماد به نفسمو از دست بدم آیا امکان کوچک سازی سر بنده وجود دارد؟

  پاسخ
 17. سلام آقای دکتر،دور سر من یکم بزرگه و اینکه بالای سرم یه برامدگی دارم،امکانش هست که با بُرش درست بشه و اگر امکانش هست تقریبا هزینش چقدره ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
 18. سلام
  آیا این درمان تضمینیه پشت سر کاملا صافه و من میخوام مثل بقیه گرد بشه یا حداقل کمی گردتر آیا این امکان پذیر هست تو رو خدا جواب بدین آقای دکتر من خیلی وضعیت روانی بدی دارم چندبار به خاطر این مسله خودکشی رو امتحان کردم یعنی وضعیتم خیلی بده از جامعه دور موندم😔

  پاسخ
 19. سلام اقای دکتر پشت سر من صاف هستش یاهمان کله رشتی امکان درمان وجود داره آقای دکتر

  پاسخ
 20. سلام آقای دکتر من مرد هستم و ۳۳سالمه
  سرم از بچگی بخاطر بی توجه ای خانواده حالت دراز و کشیده پیدا کرده که اعتماد ب نفس رو ب شدت پایین آورده میخواستم بپرسم راه درمان وجود داره؟ ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *