دکتر صالح محبی / غده بزاقی / جراحی غدد بزاقی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی غدد بزاقی

جراحی غدد بزاقی

غدد ماژور و مینور از غدد تشکیل دهنده بافت بزاقی هستند که غدد بزاقی ماژور عبارتند از غدد بناگوشی ( غدد پاروتید ) و غدد تحت فکی ( ساب مندیبولار ).

در اکثر موارد تومور های بزاقی از غدد پاروتید منشاء می گیرند. تومورهای غدد زیر زبانی نسبت به تومورهای پاروتید و تومور های غدد تحت فکی بدخیم تر می باشند به گونه ای که 70 در صد از این تومور ها بدخیم هستند در حالی که حدود 40 در صد از تومورهای غدد تحت فکی و 25 در صد از تومورهای پاروتید بدخیم می باشند.

تومور های غدد بزاقی از سلول های بنیابینی و سلول های ذخیره ای مجرای ترشحی منشاء می گیرند.

جراحی تومور های غدد بزاقی

تومور های خوش خیم غدد بزاقی

تومور آدنوم پلئومورفیک از شایع ترین تومور های خوش خیم غدد بزاقی است که این تومور در زنان نسبت به مردان شایع تر است این تومور ها به کندی و به مرور زمان رشد می کنند.

تومور آدنوم پلئومورفیک ممکن است بدون اینکه اختلالی در عصب فاسیال صورت ایجاد کند پیشرفت کند و بسیار بزرگ شود. در صورتی که این تومور ها در جراحی بطور کامل برداشته نشوند احتمال عود آن ها بسیار زیاد است در نتیجه برداشتن قسمت مرکزی این تومور در جراحی کافی نیست.

دومین تومور خوش خیم غدد بزاقی تومور وارتن است که تقریبا منحصرا در پاروتید بروز می کنند.

در صورتی که تومورهای بزاقی خوش خیم باشند باید برداشته شوند . جراحی تومور پاروتید با برداشتن بافت بزاقی سطحی تا عصب فاسیال صورت می گیرد.

در جراحی نباید به تنهایی هسته مرکزی تومور برداشته شود زیرا احتمال عود به شدت افزایش می یابد. در صورتی که تومور پاروتید در عمق عصب فاسیال غده پاروتید ایجاد شده باشد در ابتدا یک پاروتیدکتومى سطحى انجام مى‌شود و با حفظ عصب فاسیال تومور بصورت عمقی برداشته می شود.

در تومور های خوش خیم غده تحت فکی بعد از بررسی  و تشخیص،  درمان با برداشتن کامل تومور انجام می شود. بدلیل اینکه در تومور های  بافت بزاقی مینور احتمال بدخیمی این تومور وجود دارد در ابتدا برای تشخیص درمان مناسب این تومورها باید بیوپسی صورت گیرد تا بهترین روش درمانی انتخاب شود. دکتر صالح محبی متخصص گوش، حلق و بینی در جراحی غدد بزاقی دارای سابقه بسیار درخشانی هستند.

بیشتر بخوانید
تشخیص تورم غده ی بزاقی

آناتومی بالینی غدد بزاقی

در مقدمه ، آناتومی  بالینی مرتبط  غدد بزاقی  اصلی و  فرعی را مرور  خواهیم کرد . دانستن  آناتومی  غده بزاقی برای درک  و تشخیص بیماری  های غدد  بزاقی و انجام  درمان مناسب ، ضروری  می باشد .

طبقه بندی  غدد بزاقی

سه جفت  غده بزاقی اصلی  و صدها  غده ی  بزاقی فرعی  که در سراسر  دستگاه تنفسی  گوارشی فوقانی  پراکنده  اند، وجود دارد:

  • غده پاروتید: بزرگترین  غده بزاقی  که عمدتا  ترشح سروزی  تولید می کند .
  • غده تحت فکی :ترشحات  سروزی  موکوسی  تولید می کند .
  • غده زیر زبانی: نیز ترشحات سروزی  موکوسی تولید  می کند .
  • غده بزاقی فرعی : شامل غدد لبی  در مخاط  لب ها،  غدد کامی در  مخاط کام ، غدد  زبانی در  زبان،  غدد حلقی  در مخاط  حلق می باشند .  آن ها بزاقی ترشح می کنند  که عمدتا  موکوسی می باشد .
دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

 

غده پاروتید

غده پاروتید به داخل  فضای پشت  فکی نزول  می کند  و بین شاخ  عمودی فک  تحتانی  و ماستوئید  قرار دارد .

داخل کپسول  کاذب  زیر جلدی  قرار گرفته  و در تماس  با عضله  استرنوکلیدوماستوئید  و بطن  خلفی  عضله دیگاستریک می باشد .

کپسول فیبری

کپسول کاذب  زیر جلدی،  از بافت فیبروی  سفتی  تشکیل  شده  که یک لایه  بافتی  مجزا  نمی باشد،  اما با پوست  و با  خود غده پاروتید  در هم آمیخته  است .  کپسول به راحتی  متسع  نمی شود  و می تواند  در زمان تورم  حاد غده ، درد  شدید  ایجاد نماید .

از سمت  پایین  و داخل، سفتی آن کم تر می شود  و سبب تسهیل  انتشار  التهاب و  تومور ها به سمت  حفره ی پتریگوپلاتین  و فضای پارافارنزیال  می شود .

بیشتر بخوانید
غدد بزاقی

مجرای پاروتید

این مجرای ترشحی ، طولی  حدود 6 سانتی  متر دارد،  از یک سوم  قدامی فوقانی  غده پاروتید  خارج می شود  و از روی  عضله ماستر  به سمت جلو  عبور می کند . به دور  حاشیه قدامی  عضله می چرخد  و عضله بوکسیناتور  و مخاط بوکال  را سوراخ می نماید .  در مقابل دومین دندان  آسیای فک  فوقانی باز می شود  و یک سوراخ  با حاشیه ی کمی  برجسته ایجاد می نماید . عصب صورتی، پس از ورود به  غده  پاروتید، در ناحیه  پنجه ی غازی  به شبکه  شاخه ای تبدیل  می شود که غده  را به دو  بخش داخلی  و خارجی  تقسیم می نماید .

این تقسیمات  آناتومیکی  در طول جراحی  غده ی پاروتید  یک لندمارک  مهم به شمار می رود . عصب صورتی  و تنه آن  منشخص و  جدا می شود .  برداشتن بخشی از غده که در خارج  به پنجه  غازی قرار  دارد به نام  پاروتیدکتومی  جانبی نامیده می شود .

در قسمت داخلی  به پنجه غازی ، شاخه  های شریان  کاروتید  خارجی  و عروق ورید  که به داخل  ورید  ژوگولر  داخلی تخلیه  می شوند، قرار  دارند .

غدد زیر فکی  و مجرای زیر فکی

غده  تحت فکی  در مثلث  تحت  فکی  بین دو  بخش  عمقی عضله  دیگاستریک و  فک تحتانی  قرار گرفته است . غده یک خم u   شکل  ایجاد می کند  که به دور  حاشیه خلفی  عضله  میلوهیوئید  دور می زند .  بخش خارجی غده  به درجات متغیری  به فراتر از  مثلث و  به زیر پوشش فاسیای  گردنی خارجی  می رود .  به دلیل این آرایش ،  بخش  غده ای به  بخش های خلفی  حفره دهان و زیر زبان  متصل  می شود  و راه عمده  ای را برای گسترش  عفونت  ایجاد می نماید .

 

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]
متخصص گوش، حلق و بینی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶

برچسب ها:

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

Call Now Buttonتماس با پزشک