۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی جمجمه / جراحی قاعده جمجمه
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

جراحی قاعده جمجمه

قاعده جمجمه پایین ترین قسمت از جمجمه است که قسمتهای بسیار مهمی از مغز و ساقه مغز روی آن قرار دارند. این ناحیه از حساس ترین نقاط بدن است که کوچکترین ضربه یا وجود تومور در این ناحیه به سادگی می تواند  فرد را دچار مرگ یا فلج همیشگی کند!

این قسمت از جمجمه قسمتهایی همچون بینی ، روی حدقه چشم ، سینوس ها و گوش میانی و داخلی را احاطه کرده است . و به همین دلیل  جراحی قاعده جمجمه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

به علت پیچیدگی آناتومیک و وجود عناصر حیاتی دسترسی امن یه این منطقه در گذشته ناممکن بوده و اکنون ممکن شده است ولی عملی بسیار چالش برانگیز است. هر نوع آسیب یا ضایعه این ناحیه بسادگی می تواند باعث مرگ یا فلج همیشگی شود.هر آنچه که باید درباره جراحی جمجمه بدانید را در این مقاله بخوانید.

قاعده جمجمه کجاست؟

جمجمه انسان از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که قسمت اصلی آن چند عضو مهم مغز،چشم و گوش را محافظت می کند. قاعده جمجمه پایین ترین بخشی   است که قسمتهای بسیار مهمی از مغز و ساقه مغز روی آن قرار می گیرند. دوازده جفت اعصاب جمجمه ای یوبایی، بینایی، حرکات چشم، حس و حرکت صورت، شنوایی، حس حلقی وحرکات زبان و حنجره ، نخاع و به ویژه رگ های اصلی خون رسانی مغز از قاعده جمجمه با مغز مرتبط هستند. به علت وجود همسایگی با حدقه چشم ، بینی ، سینوس ها و گوش میانی و داخلی  که گاهی بیماری های بینی، سینوس و گوش می تواند موجب درگیری قاعده جمجمه و برعکس شود.

مصریان باستان ، مغز مومیایی را از داخل بینی و با سوراخ کردن سقف آن خارج میکردند. در شهر سوخته سیستان اولین موارد جراحی مغز در زمان حیات گزارش شده است.

جراحی جمجمه

دسترسی به قاعده جمجمه

از نظر محل ضایعه قاعده جمجمه به سه قسمت قدامی، میانی و خلفی تقسیم می شود که دسترسی به هر کدام به روش ویژه ای انجام می گیرد که بسیار چالش برانگیز است. به علت ریسک بالای جراحی و دست کاری ناحیه ، تا سالهای طولانی با وجود گسترش در جراحی بخش های مختلف بدن ، این قسمت جزو ناشناخته ترین و غیرقابل دسترس ترین بخش ها در آناتومی انسان در نظر گرفته می شد.

در گذشته برای رسیدن به ضایعات این ناحیه نیاز به باز کردن جمجمه و جابجایی بافت مغز و افزایش آسیب به اعصاب مغزی بود. جراحی این ناحیه  نیازمند سطح بالایی از دانش و تجربه و همین طور وسایل و فن آوری پیشرفته می باشد. این جراحی ها معمولا به صورت تیمی و با همکاری جراحان مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی و گاهی همکاران چشم پزشکی، جراحان فک و صورت و حتی پلاستیک و عروق انجام می شود.

جراحی قاعده جمجمه چه بیماری هایی را درمان می کند؟

وجود برخی از توده ها و بیماری ها در افراد به گونه ای هستند که باید با تشخیص پزشک اقدام به جراحی قاعده جمجمه کنند. تومورها و اختلالاتی که با جراحی قاعده جمجمه برطرف می شوند، عبارتند از :

 • تومور در غده هیپوفیز
 • تومور در مننژ ( مننژ بافتی  است که بین مغز و جمجمه است )
 • توده هایی که در اثر عفونت به وجود می آیند.
 • کیست ها و توده هایی که از دوران کودکی رشد می کنند.
 • درد عصب سه قلو که در یک طرف صورت احساس می شود.
 • تومورهای استخوان که در قاعده جمجمه رشد می کنند.
 • تومورهای ناشی از عفونت
 • غدد پرده های مغزی که اغلب در قاعده جمجمه یافت می شوند.
 • حفره های مایع مغزی- نخاعی

ضایعات قاعده جمجمه شایع

 • نشت مایع مغزی نخاعی خودبخودی یا بعلت تصادفات
 • تومورهای سینوس یا گسترش به قاعده جمجمه، مثل آنژیوفیبروم
 • تومورهای بدخیم بینی و سبنوس( مخاطی، استخوانی و یا غضروفی)
 • تومور عصب بویایی(استزیونوروبلاستوما)
 • تومورهای هیپوفیز
 • تومورهای حفره چشم و یا راس حفره چشم
 • دکومپرسیون (برداشتن فشار) عصب بینایی
 • تومورهای اعصاب مغزی (عصی زوج ۵، ۹-۱۰-۱۱-۱۲) در محل خروج از جمجمه (پشت سینوس ها یا زیر استخوان گیجگاهی)
 • تومورهای گوش خارجی
 • تومورهای گوش میانی مثل گلوموس
 • تومورهای عصب شنوایی پشت گوش داخلی (نورینوم آکوستیک)
 • تومورهای اعصاب مغزی (عصی زوج ۵-۷-۸) در کف جمجمه
 • جراحی سرگیجه (مثل بیماری منیر)
 • ضایعات مادرزادی کف جمجمه مثل مننگوسل یا مننگوانسافلوسل
 • تومورهای لایه های مغز مثل مننژیوم

اغلب این ضایعات امروزه به روش آندوسکوپیک و بدون بازکردن و یا با بازکردن محدود قابل دسترسی و جراحی می باشند. این مهم از طریق سوراخهای طبیعی مثل سوراخ بینی و گوش یا سوراخهای کوچک قابل انجام است.

پیشرفت های علمی در جراحی قاعده جمجمه

تحول رشته های اپتیک و طراحی آندوسکوپهای مناسب و ورود آن در پزشکی منشا تحولی بزرگ در جراحی های قاعده جمجمه شد. متخصصین گوش و حلق و بینی با استفاده از این وسیله در بیماریهای سینوس و آشنایی کامل با این تکنولوژی و آناتومی ناحیه و با همکاری تیمی با جراحان مغز و اعصاب توانستند به کمک وسایل ظریف و در فضایی محدود بدون بازکردن جمجمه دسترسی به این منطقه را ممکن سازند. جراح گوش و حلق و بینی مجرب باید در انتهای عمل، محل ضایعه را بازسازی و ارتباط مغز با محیط بیرون مثل بینی و سینوس و گوش را قطع نماید.

امروزه سیستم ناوبری حین عمل که شبیه دستگاه مسیریاب ماشین ها عمل می کند کمک شایانی به افزایش امنیت و دقت جراحی نموده است، که عوارض را به میزان چشمگیری در دستان جراحان مجرب کاهش داده است. نمونه موفق این دستگاه نیز در کشورمان ساخته شده و در اکثر مراکز درمانی در دسترس می باشد.

همگام نمودن تکنولوژی و دانش آناتومیک و جراحی ، راه را برای پیشرفت های آینده بازتر نموده است. شاید استفاده از روبات ها در این جراحی ها آینده دیگری را رقم بزند.

نحوه تشخیص توده قاعده جمجمه

از آنجائیکه قاعده جمجمه قابل روئیت نیست بعد از آنکه بیمار با توجه به علائم و نشانه ها ی بیماری توسط پزشک معاینه شد ، باید از تصویربرداری های مختلف برای تشخیص وجود یا عدم وجود تومور استفاده شود. این تصویربرداری ها بسیار متنوع هستند و شامل ام آرآی ، سی تی اسکن و پت اسکن می شوند.

با توجه به تشخیص پزشک در مواردی هم از نمونه برداری استفاده میشود. نمونه برداری از توده قاعده جمجمه توسط اندوسکوپ انجام می گیرد.

درمان توده قاعده جمجمه

برای درمان توده قاعده جمجمه با توجه به شرایط  بیمار از روش های مختلفی استفاده می شود. بعضی از توده ها خوش خیم و بعضی دیگر بدخیم هستند. برای درمان هر نوع از توده ها می توان روش های درمانی متفاوتی را برگزید. همچون :

شیمی درمانی

پرتودرمانی

برش گاما

نحوه انجام جراحی قاعده جمجمه

جراحی قاعده جمجمه چگونه انجام می شود؟ جراحی قاعده جمجمه، روشی کاملا تخصصی و غیر تهاجمی است که به منظور ارزیابی، تشخیص، و درمان تومورهای خوش خیم و یا سرطانی واقع در مغز، قاعده جمجمه و قسمت بالایی مهره های نخاعی، مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به رفع و اصلاح مشکلات و نقایص مادرزادی نیز کمک می کند.

جراحان قاعده جمجمه، ابزارهای ویژه ای را در قسمت های باز جمجمه نظیر  بینی، دهان و بخش بالای چشم قرار می دهند تا به جای دسترسی به مغز، عمل جمجمه برداری و یا جراحی قاعده جمجمه را انجام دهند.

تا پیش از پیشرفت علم و ابزارهای جراحی، جراحان بخش عمده ای از قاعده جمجمه و یا بخش عضلانی صورت را بر می داشتند، تا به نواحی مورد نظر دسترسی پیدا کنند. احتمال پایین بروز عفونت و آسیب های مغزی- عصبی، و دوره نقاهت کم از جمله مزایای جراحی قاعده جمجمه هستند.

جراحی تومور قاعده جمجمه، توده پشت پرده گوش

وزوز گوش ضربان دار از نشانه های مهم این بیماری است.

یکی از تومورهای قاعده جمجمه تومور گلوموس ژگولار است که بیمار به علت وزوز گوش نبض دار به پزشک مراجعه می کند. برای تشخیص دقیق تر از سی تی اسکن و ام آر آی استفاده می شود و وجود توده تایید می شود. بهترین درمان برای این نوع از توده ( توده گلوموس ژگولار) جراحی است و در موارد بسیار کمی از دیگر روش ها استفاده می شود.

توضیحات دقیق این جراحی را از زبان دکتر صالح محبی فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تومور قاعده جمجمه از المان بشنوید و ببینید.

جراحی توده پوستی روی غده بزاقی

بعضی از توده ها در محل آناتومیک غده همچون غدد بناگوشی قرار دارند ولی لزوما منشا آنها  غدد بزاقی نیست. به عنوان مثال یک توده پوستی می تواند روی غده بزاقی قرار بگیرد. در این موارد تلاش پزشکان بر کمترین ایجاد اسکار ( جای برش ) است. ریسک جراحی در این نوع از توده ها بسیار کمتر است و جراحی با خیالی آسوده تر انجام می گیرد.

توضیحات دقیق دکتر محبی را در این نوع جراحی ببینید و بشنوید.

انواع جراحی قاعده جمجمه

جراحی قاعده جمجمه از دو طریق امکان پذیر است:

جراحی اندوسکوپی و یا جراحی قاعده جمجمه با کمترین میزان تهاجم

این جراحی اغلب بدون برش انجام می شود. و متخصص گوش و حلق و بینی، برش های بسیار کوچکی را در داخل بینی ایجاد می کند و با کمک ابزاری به نام اندوسکوپ، تومور را از بین می برد.

جراحی باز قاعده جمجمه

در این روش، جراحان برش هایی را در صورت و یا جمجمه ایجاد می کنند. برای دست یابی به تومور و از بین بردن آن، نیاز است قسمت هایی از استخوان برداشته شود.

نشانه های وجود تومور در قاعده جمجمه

نشانه های وجود تومور و یا اختلال در قاعده جمجمه، بر اساس شکل، نوع و محل قرار گیری تومور و یا غده متفاوت است. اما برخی از این علائم و نشانه ها عبارت اند از:

 • درد های صورت
 • سر درد
 • سر گیجه
 • کاهش شنوایی
 • گرفتگی بینی و یا عفونت های مکرر سینوسی
 • مشکلات بینایی
 • بی حسی در صورت
 • ضعف عضلات صورت

شکستگی قاعده جمجمه

این عارضه معمولا شامل شکستگی استخوان جمجمه می شود که موجب شکستگی سینوس های فوقانی می شود و به حفره جمجمه ای قدامی گسترش پیدا می کند.

شکستگی قاعده جمجمه در ابتدا در بخش فوقانی استخوان پیشانی روی می دهد سپس به سینوس های بینی گسترش پیدا کند.

افرادی که دچار این نوع شکستگی می شوند در اطراف چشم ها و پشت گوش دچار کبودی می شوند. در اینگونه مواقع مایعی که از بینی یا گوش فرد تخلیه میشود به دلیل پاره شدن پوشش مغز است.

برای تشخیص این عارضه بهتر است به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود. پزشک با استفاده از رادیوگرافی های سینوس که در نماهای مختلف صورت می گیرد و همچنین انجام ی تی اسکن می تواند به تشخیص درستی از شکستگی قاعده جمجمه دست پیدا کند.

جراحی شکل دهی جمجمه

از دیگر دلایل برای عمل جراحی جمجمه تغییر شکل جمجمه است. در مورد شکل دهی جمجمه یا یک جراحی است که به عنوان شکل دهی جمجمه یا بزرگ کردن سایز جمجمه یا در عنوان کلی تر اصلاح بدشکلی جمجمه صورت می گیرد.

این جراحی در ابتدا تحت عنوان جراحی داخل مغزی توسط متخصصین مغز و اعصاب صورت میگرفت اما امروزه توسط متخصص جراحی قاعده جمجمه هم انجام می شود. خیلی از افراد بزرگسال به علت شکل ظاهری نامناسب جمجمه ، به عنوان جراحی زیبایی  تصمیم به انجام این جراحی  می گیرند. داشتن ظاهر نامناسب جمجمه باعث کاهش اعتماد به نفس فرد شده  و روابط اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

اصلاح بدشکلی های جمجمه در قسمتهای مختلفی صورت می گیرد.  پیشانی ، بالای ابرو ، قسمتهای دو طرف سر ، شقیقه ، قسمت بالایی سر و قسمتهای خلفی سر که ممکن است صاف  یا برجسته باشد.

این مشکلات می تواند به صورت موضعی باشد یا گستره و وسیع باشد.

اولین قدم برای جراحی تغییر شکل جمجمه

از آنجائیکه این جراحی دارای بعد روحی و روانی برای فرد است ابتدا لازم است بیمار توسط پزشک مشاوره شود. در این زمینه باید مطمئن شد که بیمار دچار خود بیمار انگاری نشده باشد. اصلاح بدشکلی جمجمه باید بتواند از نظر روحی نیز به بیمار کمک کند.

بسیاری از بسته شدن های  شکافهای سر و شیارهای طبیعی جمجمه که استخوان های جمجمه را به هم وصل می کند در نوزادی شکل می گیرد.اگر این بدشکلی ها خیلی زود اتفاق بیفتد در رشد مغزی فرد می تواند اثرات بدی برجای بگذارد. مثلا ممکن است فشار مغز را بالا ببرد . در چنین مواقعی نیاز به انجام یکسری اقدامات اورژانسی توسط پزشکان جراحی اعصاب است.  

اصلاح بدفرمی قاعده جمجمه

اصلاح بدفرمی قاعده جمجمه بر اساس بزرگ بودن یا کوچک بودن بسیار متفاوت است. اگر مشکل بزرگ بودن قاعده جمجمه باشد می تواند با برش قسمتهایی از عضلات خلفه یا استخوان سایز رو کوچک کرد .

اما در مورد بیمارانی که نیاز به افزایش سایز قاعده جمجمه دارند از پروتزها و ایمپلنتهای مختلفی استفاده می شود که شایع ترین آنها استفاده از بنسیمنت (سیمان های استخوانی) است انواع مختلفی دارد.

ایمپلنت های سیلیکونی و ایمپلنتهای فلزی

 • ایمپلنتهای سیلیکونی را می توان طراحی کرد، تغییر شکل داد و در ابعاد مختلف تهیه کرد.
 • از ایمپلنتهای فلزی در مواقعی که قبلا جراحی شده باشد بیشتراستفاده می شود. (معمولا در مواقعی که جمجمه بیمار از قبل دست نخورده باشد از ایمپلنت فلزی و محم تر استفاده نمی شود.)

نکته : جراحی شکل دهی جمجمه جراحی آسانی نیست اما ریسک خطر مرگ در آن وجود ندارد.

سوالات متداول

 

نکته پایانی

جراحی قاعده جمجمه میتواند علت های گوناگونی داشته باشد. قبل از هر چیز باید بررسی های لازم توسط پزشک متخصص جراحی جمجمه انجام بگیرد تا لزوم عمل جراحی تثبیت شود. جراحی قاعده جمجمه عمل سبکی نبوده و دارای حساسیت بسار بالایی است. این جراحی حتما باید زیر نظر متخصص جراحی و چه بهتر که توسط فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه انجام بگیرد.

کسانی که کوچکترین نشانه هایی از دردهای پشت سر جلوی سر ، دردهای صورت ، بی حسی در صورت گرفتگی بینی و یا عفونت های مکرر سینوسی و نشانه هایی از این قبیل دارند نباید این نشانه ها را سرسری گرفته و از آنها رد شوند. شناخت هرچه سریع تر بیماری می تواند از عوارض بیماری جلوگیری کرده و روند بهبود و سلامتی فرد را سرعت ببخشد.

فیلم جراحی قاعده جمجمه را همراه با توضیحات دکتر صالح محبی – فلوشیپ قاعده جمجمه از آلمان ملاحظه کردید دیگر سوالات خود را می توانید از طریق ثبت در بخش دیدگاه به منظر دکتر صالح محبی رسانده و در اولین فرصت پاسخ های تخصصی خود را دریافت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۸ میانگین: ۳.۱]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی زیبایی جمجمه سر

جراحی زیبایی جمجمه سر

جراحی زیبایی جمجمه سر "کرانیوپلاستی" نیز نام دارد این جراحی به منظور بهبود و اصلاح بدشکلی و ناهنجاری‌های جمجمه انجام...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲۷ دیدگاه ها
 1. سلام جناب دکتر خواهش میکنم به من بگید چکار کنم به من میگن سرت به نسبت بدنت کوچیکه این موضوع باعث شده اعتماد به نفسمو از دست بدم خواهش میکنم راهنمایی کنید آیا راه حلی وجود دارد برای مشکل من

  پاسخ
  • موارد بدشکلی سر به همکاران جراح مغز و اعصاب، جراحان پلاستیک و کرانیوفاسیال باید رجوع کنند
   بیمارستان ١۵ خرداد و فاطمه زهرا

   پاسخ
 2. سلام آقای دکتر
  آیا بدشکلی جمجمه قابل درمان هست.یعنی سری که ازناحیه ی پشت صاف شده و بزرگ به نظر میاد رو میشه با جراحی درستش کرد؟
  جواب بدید لطفا

  پاسخ
  • بله امکان اصلاح وجود دارد. اما باید معاینه شوید تا در صورت لزوم به جراحان مغز ارجاع داده شوید.

   پاسخ
 3. سلام اقای دکتر من سرم بزرگ میباشد میتوانم عمل بکنم خواهش میکنم جواب دهید

  پاسخ
  • بله اما ابتدا باید مشاوره بشوید و بررسی های لازم انجام بگیرد. سپس جراحی انجام می شود

   پاسخ
 4. سلام آقای دکتر پسر عموم من در تصادف قاعده جمجه اش شکسته خواستم بپرسم عوارض شکستگی قاعده جمجعه چی هست ؟

  پاسخ
 5. با سلا و عرض ادب.
  طی MRI که انجام دادم یه ماکروآدنوم ۲۴ میلی متر در ۲۲ میلی متری هیپوفیز مشخص شده.
  علی رقم اینکه در MRIذکر شده که کیاسمای بینایی تحت فشاره اما علاءم بینایی ندارم ولی سردردهای شدید و مداوم دارم.
  آیا با دارو می توان درمان کرد یا جراحی الزامیست؟
  من ساکن اصفهان هستم و متاسفانه دسترسی به شما برای ویزیت حضوری ندارم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  ضمنا خودم ایمیل ندارم و صرفا برای قبول کردن سایت این ایمیل رو وارد کردم.

  پاسخ
  • همکاران غدد داخلی ببینن. در صورت عدم پاسخ طی سه تا شش ماه، جراحی توصیه می شود.

   پاسخ
 6. سلام آقای دکتر وقت شما بخیر
  بنده سال ۹۵ بدلیل عفونت گوش پرده گوشم سوراخ شد و عفونت به سمت مغزم رفت و مغزم عفونت کرد . و از ان زمان تا کنون دکترهای متعدد رفتم . انواع عکس ام آر آی سی تی اسکن این سالها گرفتم ولی تشخیصی داده نشده . اکنون تمام مغز سینوس ها گوش حلق دندانهام عفونت دارد و مدام از پشت حلقم خلط میریزد که امسال ریه ام هم عفونت گرفته و سه ماه است عفونت سینه هایم را هم درگیر کرده اما متاسفانه بااینکه همین یکماه قبل سی تی اسکن با تزریق و بدون تزریق گرفتم باز هم نشان نداده عفونت را .
  اقای دکتر بنده اصفهان هستم و خیلی درد دارم .
  جایی خواندم اگر عفونت در بافت بدن باشد نشان داده نمیشود . واقعا نمیدانم چه کار باید بکنم . انتی بیوتیک های زیادی مصرف کردم ولی فقط در طول درمان کمی خلطهام کم میشه باز که قطع میکنم برمیگردد
  لطفا راهنمایی ام کنید اقای دکتر

  پاسخ
  • سلام به شما
   نیاز به معاینه است. با مراجعه به مطب دکتر محبی یا همکاران گوش حلق بینی دردسترس حضوری پیگیری نمایید.

   پاسخ
 7. سلام مجدد آقای دکتر
  آقای دکتر فعلا که ممنوعیت رفتو امد هست بین شهرها ، اما من انقدر از این عفونت و بیماری در رنج و درد هستم حاضر هستم بیام تهران حضوری خدمت شما
  فقط چیزی که هست این عفونت در عکس ، ام ار ای ، سی تی اسکن چه با تزریق و چه بدون تزریق نشان داده نشده . فقط دارد خاموش من را ازار می دهد . از پشت حلقم همواره ماده شیری رنگی میاید که بوی عفونت می دهد .
  مجبور هستم هر روز چند بار بخور دهم تا عفونتها کمی از مغزم تخلیه شود
  پوستم و مویرگ های بینیم بااین بخور دادن ها داغان شده است.
  حاضر هستم به تهران بیایم ایا با معاینه این عفونت که مغز ریه سینوس چشم گوش و دندان هایم را فراگرفته ، آقای دکتر ، تشخیص می دهید ؟ به خدا قسم اگر پزشکی این درد را تشخیص و درمان کند تا ابد دعاگوی او خواهم بود

  پاسخ
 8. سلام آقای دکتر
  عفونت مغز بنده ، مزمن است و متاسفانه در مدارک پزشکی مانند سی تی اسکن ام ار ای و عکس و … نشان داده نشده
  ممکن است راهنمایی ام کنید که چه طور این عفونت مزمن مغزم ، تشخیص داده میشود ؟
  از طریق ازمایش و تصویر برداری خاصی ، یا توسط معاینه ؟
  اقای دکتر میشود با شماره بنده تماس بگیرید تا بنده تماس بگیرم و باهاتون تلفنی صحبت کنم و شرح حال دهم
  متاسفانه بخاطر اونکه در مدارک پزشکی ام بیماری نشان داده نشده وضعیتم خوب نیست

  بنده حاضرم به تهران بیایم
  لطفا راهنمایی ام کنید
  چون از طریق ارسال مدارک انلاین ، فکر نمیکنم بشود کاری کرد بدلیل انکه در مدارک چیزی نشان داده نشده
  متشکرم

  پاسخ
 9. سلام
  شما کدوم بیمارستان جراحی میکنین ؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام تهران. بیمارستان رسول اکرم و عرفان.

   پاسخ
 10. سلام آقای دکتر من سرم کوچیه و وقتی موهامو پایین میزنم خیلی زشت میشم و همه مسخرم میکنم دیگه خسته شدم همه مو همو بالا میزنم و باید ژل بزنم تا بالا وایسه پیشونیمم خیلی کوچیکه خیلی بده آقای دکتر اصلا تناسب ندار با صورتم آیا میشه با جراحی پیشانی و سرم رو بزرگتر کرد هزینش چطوری من شیراز بخدا آقای دکتر خیلی افسرده هستم چکار کنم ممنون

  پاسخ
  • سلام. مواردی قابل اصلاح است برای مشاوره بهتر با دکتر حضوری مراجعه نمایید یا از همین سایت از دکتر وقت مشاوره آنلاین بگیرید.

   پاسخ
 11. سلام پسرم نوزده سال داره مدتی بالای سمت راست پیشانی حالت برجستگی پیدا کرده سی تی اسکن شده دکتر گفته یه مقدار استخوان این قسمت ضخیم تر شده ممنون میشم را هنمایی کنید چیکار کنم واقعا نگرانم

  پاسخ
  • سلام. جای نگرانی نیست. اگر زیاد باشد می توان تراشید

   پاسخ
 12. سلام آقای دکتر خسته نباشید من جناب دکتر مشکلم این هستش ک سرم از ناحیه نیم رخ کشیده هستش و چون کلا خانوادگی لاغر اندام هستیم خیلی بزرگ دیده میشه ناگفته نمونه ک غیر از اینکه لاغرم در کل سرم از ناحیه نیم رخ کشیده هستش خیلی باعث ایجاد مشکل شده برام اعتماد به نفس از دست دادم همش مورد تمسخر قرار میگیرم همش بیرون میرم میترسم کسی مسخره کنه منو حتی میفهمم ک میگن سرش نگاه چ بزرگه یا میخندن کلا زندگیم داره نابود میشه افسرده شدم از کار و زندگی افتادم چند ماهه خونم اصلا بیرون نمیرم اگرم برم کم میرم خانومم درکم نمیکنه مشکلمم بهش گفتم همش میگه ت تو مشکی نداری فکر میکنی سرت مشکل داره در صورتی ک همش بیرون مسخره میشم تو رو خدا کمک کنید..
  ایابرای من راه حلی هست

  پاسخ
 13. اگر راه حلی داره بگید بخدا دارم روانی میشم آیا راهی هست سرم از ناحیه نیم رخ اصلاح شه

  پاسخ
 14. سلام آقای دکتر من ی برآمدگی مادرزادی قسمت پیشانی دارم تاحالا سه بار عمل کردم اما پیش متخصص نرفتم میخوام ببینم عملش برای شما امکان هست که حضوری بیام خدمتتون🙏

  پاسخ
  • سه بار عمل کردید؟!!!
   پیش متخصص نرفتید؟!!!!

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *