۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سرطان دهان

سرطان دهان

سرطان دهان ممکن است لوزه ها، گلو، لب ها، زبان، کام و غشاهای درونی لب یا گونه را درگیر کند. به دلیل نزدیک بودن دهان به غدد لنفاوی گردن احتمال انتشار سرطان دهان در کل بدن زیاد است اما بدلیل اینکه محیط داخل دهان بخوبی قابل مشاهده است، مراحل ابتدایی شروع سرطان در دهان را می توان به راحتی تشخیص داد.

با لمس کردن گردن و زوایای فک پایین، از لحاظ وجود توده های سفت، در آن قسمت ها مورد معاینه قرار دهید و در صورت مشاهده کردن کوچک ترین علائم مشکوک به پزشک مراجعه کنید. به عبارتی، درمان سرطان دهان در مراحل اولیه، بسیار آسان و با شانس بهبود زیادی همراه است.

سرطان دهان

علائم سرطان دهان چه چیزهایی هستند؟

تشخیص علائم سرطان دهان بسیار دشوار است، علامت اصلی سرطان دهان مشاهده، لکه های قرمز و یا سفید رنگ و یا زخم هایی در دهان است. از علائم دیگر سرطان دهان می توان به توده های غیر معمول در هر بخشی از سر و یا گردن اشاره کرد.

آیا سرطان دهان قابل درمان است؟

سرطان دهان را می توان با کاهش دادن، متوقف کردن گسترش آن و یا از بین بردن تومور درمان نمود. هر چقدر تشخیص سرطان دهان زودتر انجام بگیرد بهتر است. در حدود ۹۰ درصد با تشخیص زود هنگام سرطان دهان را می توان درمان کرد. تشخیص سرطان دهان توسط  دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی به کمک معاینه چشمی و پس از آن انجام آزمایشات نمونه برداری از بافت (بیوپسی) انجام می شود. درمان سرطان دهان بعد از تشخیص می تواند شامل ترکیبی از پرتو درمانی و شیمی درمانی باشد.همچنین ممکن است برای درمان سرطان دهان عمل جراحی نیز الزامی باشد که این جراحی می تواند باعث تغییر صدا یا از دست دادن صدای بیمار شود. شناخت عوامل خطرزا برای این سرطان و پیشگیری از آنها می تواند خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهد.

عوامل خطرزا برای سرطان دهان

اصلی ترین علت ابتلا به سرطان دهان مصرف دخانیات می باشد به گونه ای که سه نفر از هر چهار نفر مبتلا به این سرطان به علت مصرف دخانیات می باشد. استفاده از توتون و تنباکو بزرگترین عامل خطرزا برای سرطان دهان است. افرادی که از این محصولات استفاده می کنند در حدود ۵۰ برابر بیشتر از جمعیت کلی به سرطان لب ها، لثه و پوشش گونه مبتلا می شوند.

همچنین نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی نیز می تواند باعث ایجاد سرطان دهان شود. افرادی که بصورت همزمان هم اکلی هستند هم سیگاری نسبت به سایرین تا ۳۰ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان قرار دارند.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تومورغده هیپوفیز خطرناک است؟

تومورغده هیپوفیز خطرناک است؟

تومور هیپوفیز یک نوع تومور است که در غده هیپوفیز واقع در قاعده مغز ایجاد می‌شود. این غده مسئول تولید و تنظیم هورمون‌های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *