۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی تومور / ضایعات خوش خیم حفره دهان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ضایعات خوش خیم حفره دهان

تومورهای خوش خیم حفره دهان زایده های غیر سرطانی هستند که به بخشهای دیگر بدن گسترش پیدا نمی کند و معمولاً تهدید کننده زندگی نمی باشند. ضایعات و تومورهای خوش خیم حفره دهان در دهان یا زبان و یا نواحی دیگر بدن گسترش پیدا نمی کنند و رشد غیر طبیعی ندارند و با رشد بسیار اهسته در طی ۶-۲ سال بروز می کنند که ممکن است زبان، لثه، کام، کف دهان و لب ها را درگیر سازند. این توده ها ممکن است تکلم و یا بلع را دچار اختلال کنند و یا در برخی موارد دچار خون ریزی شوند. در افرادی که سیگار، پیپ و تنباکوی جویدنی مصرف می کنند این تومورها بیشتر شایع است در نتیجه برای پیشگیری این بیماری افراد سیگاری  باید از استعمال‌ دخانیات‌ یا مصرف‌ تنباکو اجتناب‌ نمایند. برای درمان این تومورها در ابتدا توسط پزشک مقدار اندکی‌ از بافت‌ یا مایع‌ برای‌ بررسی‌ آزمایشگاهی‌ که‌ ممکن‌ است‌ به‌ تشخیص‌ کمک‌ کند از تومور نمونه برداری می شود و پس از ان اقدامات لازم برای درمان این تومورهای توسط پزشک در صورت نیاز صورت می گیرد. در زیر به برخی از ضایعات و تومورهای خوش خیم حفره دهان اشاره شده است.

ضایعات خوش خیم حفره دهان

هایپرپلازی

هیپرپلازی به معنی افزایش تعداد سلول ها طبیعی است که این زایده خوش خیم در دهان بسیار شایع است. هایپرپلازی معمولا بواسط آسیب بافت حفره دهان ایجاد می شود.

گرانولوم پیوژنیک

این زایده به رنگ قرمز می باشد و شکل صافی دارد که در لثه ها ایجاد می شود و به راحتی دچار خونریزی می شود گرانولوم پیوژنیک به واسطه ساقه ای در قاعده به بخشی از حفره دهان متصل شده است

فیبروم

فیبروم در هر جایی از حفره دهان می تواند ایجاد شود که به شکل یک برجستگی سفت، گرد و با سطح صاف است. این تومرو بسیار شایع و خوش خیم می باشد که  اغلب در پوشش داخلی گونه ها و لبها ایجاد می شود. فیبروم به واسطه ساقه ای در قاعده به بخشی از بافت دهان متصل شده است

ادنوم پلئومورفیک

ادنوم پلئومورفیک از شایع ترین تومور غده بزاقی خوش خیم است که بدون درد هستند و به کندی رشد می کنند. ادنوم پلئومورفیک

از غدد بزاق کوچک پراکنده روی سطح داخلی حفره دهانی یا از غدد بزاقی بزرگ، ایجاد می شوند.

پاپیلوما

این تومورها زایده هایی زگیل مانند هستند که اغلب همراه با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مشاهده می شود. پاپیلوما تومورهای خوش خیمی هستند که از از سلولهای اپیتلیال که سطح داخلی حفره دهان را می پوشاند، رشد می کنند.

ضایعات و تومورهای خوش خیم حفره دهان

تومورهای خوش خیم حفره دهان، تومورها خوش خیمی هستند که به نقاط دیگر بدن آسیب نمی رساند و تهدیدی برای زندگی فرد محسوب نمی شوند.

تومورهای خوش خیم حفره دهانی انواع مختلفی دارند.

تومورهای خوش خیم حفره دهانی انواع مختلفی دارند:

هایپرپلازی

هایپرپلازی به زیاد شدن سلول های طبیعی بدن گفته می شود بیماری به طور معمول به علت تحریک شدن و آسیب خوردن حفره دهان به وجود می آید.

فیبروم

فیبروم ، نوعی برجستگی سفت مانندی است که ممکن است یا صاف و یا گرد باشد ، و بوسیله ی ساقه ای در قاعده به قسمتی از بافت دهان وصل می شود. فیبروم میتواند در هر قسمتی از حفره دهان بوجود بیاید ، بیشتر اوقات در گونه و لب ها می باشد. و از جمله تومور خوشیم حفره دهانی است.

گرانولوم پیوژنیک

زایده گرانولوم پیوژنیک به صورت قرمز و صاف در قسمتی از حفره دهان از طریق ساقه ای در قاعده وصل است. جای این زایده بیشتر در لثه هاست و خیلی راحت خونریزی می کند.

پاپیلوما

پاپیلوما تومور خوش خیمی است که در سطح درونی حفره دهان از سلول های اپیتلیال ایجاد می شود. به شکل زگیل هستند، پاپیلومای انسانی با ویروس( اچ پی وی) اغلب دیده می شود.

ادنوم پلئومورفیک

تومورهای خوش خیم ادنوم پلئومورفیک توسط غدد بزاق کوچک و یا از غدد بزاقی بزرگ تشکیل می شوند. رشد این تومورها به کندی صورت می گیرد و هیچونه دردی ندارند. این تومور به عنوان تومور مختلط بیان می شود.

تومورهای بافت نرم

همان طور که از نام این تومورها مشخص است در بافت های نرم دهان ، زیر لایه های پوششی مانند: رگهای خونی و چربی به وجود می آیند.

لنفانژیوم

این توده از رگهای لنفاوی بزرگ شده ایجاد می شود، و اکثراً بدون درد و نرم هستند.

همانژیوم

این توده نیز از توده های خوش خیم حفره دهانی است که بدون درد و نرم هستند، که از انبساط رگهای خونی به وجود می آیند.

نوروفیبروم

این تومور خوش خیم در بافت های عصبی به وجود می آید، به طور معمول یا صاف و برجسته بدون درد هستند.

تومور سلول گرانولار

تومور سلول گرانولار به صورت تورمی سفت و بالا آمده یا کمی مایل به زرد مشاهده می شوند.عامل این زایده هنوز مشخص نشده و خیلی کند رشد میکنند و دردی ندارند. این تومور امکان دارد روی سلول های عصبی شروع شود و روی زبان به وجود می آید. این زایده با نام میوبلاستوم نیز بیان می شود.

لیپوم

لیپوم تومور خوش خیمی که بدون درد است و رشد کندی دارد ، از بافت چربی به وجود آمده و وقتی لمس می شود خیلی نرم است.

تومورها و کیست های ادنتوژنیک خوش خیم

این کیست ها خوش خیم هستند و در استخوان فک بوجود می آیند (ماندیبل و ماگزیلا ) ، ادنتوژنیک ها از بافت های به وجود آورنده دندان آغاز می شوند و امکان دارد از اختلال در رشد استخوان فک به وجود آمده باشند.

تومورهای خوش خیم استخوان

این تومورهای خوش خیم در استخوان فک(ماندیبل و ماگزیلا ) به وجود می آیند.

استئوم

استئوم تومورخوش خیمی است که در استخوان جمجمه و صورت به وجود می آید. استئوم امکان دارد مواقعی که درون بافت های اطراف رشد می کند علائمی را بروز دهد.

فیبروم استخوان ساز

این فیبروم در استخوان فک پایین ( ماندیبل) به وجود می آید ، و با ورمی بدون درد امکان دارد همراه باشد.

وضعیت های خوش خیم

بعضی از این وضعیت ها میتواند مشابه وضعیت پیش سرطانی یا سرطان دهان باشند ، ولی خوشبختانه غیر سرطانی اند ، پزشک با آزمایش های دقیقی مانند : کشت ، نمونه برداری یا بیوبسی ، تشخیص می دهد که وضعیت خوش خیم است .این گونه وضعیت های خوش خیم دهانی با دارو و استفاده از داروی موضعی ( مستقیم روی موضع مورد نظر) درمان می شوند.

وضعیت های خوش خیم حفره دهان عبارتند:

کاندیدیاز (برفک)

این قارچ به صورت طبیعی در دهان وجود دارد. ولی رشد بیشتر این قارچ باعث عفونتی به اسم کاندیدیاز می گردد. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری کسانی هستند که ضعف سیستم ایمنی دارند و زمان زیادی دارو های استروئیدی و آنتی بیوتیک مصرف می کنند لازم به ذکر است این عارضه با دارو های ضد قارچ قابل درمان است.

آفت

آفت زخمی می باشد که با لایه ای سفید متمایل به زرد پوشانده شده است و دور تا دور آن حلقه ای قرمز قرار دارد ، عامل این ضایعه معلوم نیست . و در عرض دو هفته خوب می شود امکان بازگشت دارد . به طور معمول آفت با کورتیکواستروئیدها قابل درمان است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۰ میانگین: ۳.۹]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۳۵ دیدگاه ها
 1. مدتی است که زخمی در زیر زبانم ایجاد شده که سرش سفید است و چرکی میشود و هر ۱۰ روزی یه یا می ترکد و مزه عفونت میدهد، به مدت ۴۰ الی ۵۰ روز است که در دهانم است و خوب نمیشود و دردی هم ندارد خواهش میکنم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام
   احتمالا یک کیست چرکی دارد که باید باز شود
   هر زخم بیش از دو هفته باید تعیین تکلیف شود
   سونوگرافی می تواند کمک کند

   پاسخ
 2. سلام. حدودا بیشتر از یکسال است که لکه سفید برامده ای روی لثه ی فک پایینم ایجاد شده و بزرگتر شده است و بنظر سفت می اید و دردی هم ندارد لطفا راهنمایی کنید که چیست

  پاسخ
  • سلام
   ضایعات سفید غالبا خوشخیمند ولی بعلت احتمال تبدیل به پیش بدخیم بررسی و احتمالا برداشتن انها نیاز می باشد

   پاسخ
 3. سلام زایده ای دقیقا مامانتد تصویر بالا چند ماهی رو لبم بود
  رفتم دکتر گفت باید درش بیاری منم رفتم اتاق عمل و درش اوردم الان بعد از دوماه دوباره برگشته اصلا نمیدونم چیه جواب باتولوژیشم هنوز نیومده

  پاسخ
 4. سلام
  یه چند وقتی هست متوجه یک برآمدگی کبود مانند شدم ک شبیه همانژیوم هستش دقیقا مثل همانژیوم نرم هست و هیچ دردی هم نداره چند تا دکتر هم دیدن گفتن چیزی نیست ، وقتی فلفل یا چیزای تند میخورم یکم بزرگ تر میشه میتونه همانزیوم باشه؟

  پاسخ
  • سلام. خیلی نامعمول است و همانژیوم به این تغذیه ها ارتباطی ندارد پس این تشخیص کمتر مطرح می باشد.

   پاسخ
   • سلام مجدد
    پس یعنی همانژیوم هست یا نیست؟

    پاسخ
 5. سلام حدودا یه ۲هفته هست که یه چیزی داخل زیانم زده اندازش هم اندازه ماش هست ولی روی ظاهر زبان هیچ چیز مشخص نیست فقط با لمس معلومه و هیچ دردی هم نداره
  ۲تا دکتر رفتم یکی بهم سفکسیم داد یکی گفت فیبروم هست
  چجوری میتونم بفهمم چیه؟

  پاسخ
  • سلام
   تنها راه قطعی بیوپسی است که فعلا توصیه نمی شود. هر دو مورد خوشخیم و بیخطر است. نگران نباشید

   پاسخ
 6. سلام چند روز پیش ته گلوم یه توده هایی کوچیک درومد طی یک گلودرد که داشتم دکتر بهم پنیسیلین داد ولی هنوز درست نشدند بنظر شما چی میتونه باشه

  پاسخ
  • باید حضوری مراجعه کنید

   پاسخ
   • کنار زبون داداشم:تقریبا به سمت انتها یه چیزی دراومده رنگش جیگری اندازه دوتا نخود عین خون مردگی زیر پوسته.. نرم درد هم نداره چی میتونه باشه؟ قبلا هم دراومده بوده اماریز بوده وازبین رفته اماامروز بزرگ دراومده. ممنون میشم راهنمایی کنید

    پاسخ
 7. سلام ببخشید من ۱۵ سالمه از بچه گی دندان های نیشم جلو بوده و بخاطر همین خیلی داخل دهان جلوی دندادن های نیشم را گاز میگیرم و از بچه گی جای گازگرفتگی های خیلی شدیدم یک غده هست که بیرون نزده فقط قابل لمسه یعنی با لمس کردن میشه پیداشون کرد

  پاسخ
  • در صورتی که رشد نکرده و اذیت نمی کند نیاز به اقدام خاصی نیست

   پاسخ
 8. سلام من همونم که برای فیبروم دهانی پیام داده بوودم و خییلی ممنون بخاطر جوابتون دکتر میخام یه مشکل دیگه رو بگم. من دهانم زیاد افت میزنه و یک افت به اندازه ۳میلیمتر کنار زبونم زده که یکم خارش و درد داره دقیقا جایی زده که من بخاطر استرس زیاد گاز میگیرم و خوب میشه و چند ماه بعد دوباره بر میگرده.
  اگر میشه درباره این افت یکم توضیح بدید و دلیل زیاد افت زدن دهانم را هم بگید

  پاسخ
  • اون افت ۳ میلی متریه خوب شده الان اگر میشه دلیل زیاد افت زدن را بگید

   پاسخ
 9. دکتر همون کنار زبانم خال هم دراوردم قهوه ای هست رنگش مثل خال های عادی روی بدن

  پاسخ
 10. سلام ببخشید من مدتی هست که که متوجه چال شدن قسمتی از داخل گونه ها در دهانم شدم تو هردوطرف گونه هایم هست

  پاسخ
  • سوال واضح نیست لطفا عکس بفرستید

   پاسخ
 11. سلام ۲۴ سالمه پشت دندون های نیش یعنی دندون ۲فک بالا از هردوطرف دوتا چیزدایره ازجنس دندون دارم روی ریشه دندون هستن که تقریبا ۳سال هستن توی عکس هم که از دندونام گرفتم چیزی معلوم نبود میخواستم نظرتون روبدونم واینکه باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   برای مشکلات دندان می توانید به همکاران دندانپزشک مراجعه نمایید اگر لازم باشد به ما ارجاع می دهند.

   پاسخ
 12. سلام چند روزه پشت لبم یه زائده گرد اندازه عدس درومده که تقریبا صورتیه. مثل یه جوش گرد زیر پوستی. لطفا بفرمایید جای نگرانی داره؟

  پاسخ
  • با سلام
   غالبا خودبخود رفع می‌شود- دستکاری و‌گاز گرفته نشود- در صورت تداوم بررسی حضوری

   پاسخ
 13. سلام دکتر من توی جفت گونه هام غده در اومده بسیار نرم هستند و بدون درد و خونرزیزی و حتی رشد من ۱۶ سالم هست داخل لب پایینم هم تعدادی فیبروما دارم

  پاسخ
 14. سلام ته گلوم کنار لوزه ام یه منگوله ی گوشتی به اندازه عدس دراومده که احساس بدی میده انگار چیزی ته گلوم گیر کرده یا چرک کرده یه کم درد داره مثل یه کیست می مونه که توش سفته .میشه راهنمایی کنین. البته لوزه هامم سنگ ساز بود خیلی ریز اونم

  پاسخ
  • جای نگرانی نیست ولی در صورت تداوم برداشته شود همزمان با لوزه

   پاسخ
 15. سلام آقای دکتر،
  من حدود ۹ ماه پیش یه شب ک تخمه تفت دادم و بخاطر گرد پخش شده تو فضا، سرفه نسبتا شدیدی کردم، بعدش توی گلوم حس زبر بودن کردم. بعد ی مدت که این حس زبر بودن گلوم از بین نرفت، با آینه نگا کردم و ته حلقم توی گلو دوتا برجستگی کم دیدم که رنگش یکم پررنگ تر از گلوم بود. و این برجستگی ها و حس زبر بودنی که به گلوم میدن هنوز بعد از ۹ ماه از بین نرفتن. هیچ علائم دیگه ای نداشتم تا این اواخر که گلوم قسمت زیر فک، گاهی حالت بغض داره و یکم به گوشم میزنه.
  البته این چندماه اخیر خیلی تحت فشار عصبی بودم و گریه کردم.

  وقت دکتر گرفتم برای معاینه حضوری، اما خیلی دلم میخواد نظر شما رو هم بدونم. اینکه میتونه خطرناک یا ضایعه بدخیمی باشه؟ یا ممکنه هایپرپلازی خوش خیم باشه؟

  پاسخ
  • مسائل عصبی بسیار مهم است. در مواردی نمونه برداری پیشنهاد می شود

   پاسخ
 16. سلام
  میشه راهنمایی کنید
  یک جوش سفید جلوی زبان زده شده و طی دو سه ماه تبدیل شده به یک ضایعه که روی آن حالت سفید است

  پاسخ
  • سلام. معاینه توسط پزشک متخصص و در صورت لزوم نمونه برداری انجام شود

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *