۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / جراحی تومور / علائم تومورهای بدخیم حنجره
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علائم تومورهای بدخیم حنجره

علائم تومورهای بدخیم حنجره

علائم تومورهای بدخیم حنجره کدامند؟آیا سرطان گلو کشنده است ؟علت درد گلو نشانه چیست ؟آیا درمان قطعی برای تومور های حنجره وجود دارد ؟
حنجره یا همان جعبه صوتی سه عمل مهم را انجام می دهد ،صدا تولید می کند که باعث صحبت کردن افراد می شود، هوا را حین تنفس وارد ریه ها می کند و مانع رفتن مایعات و غذا به سمت ریه ها می شود .

فیلم جراحی برداشتن حنجره توسط دکتر صالح محبی

در حقیقت حنجره از غضروف ساخته شده است و شامل سه بخش فوقانی،فوق چاک نای، میانی چاک نای و تحتانی تحت چای نای می باشد .
قسمت فوقانی حنجره شامل بخشی است به نام Epiglottis که مانع ورود غذا به جعبه صوتی و ریه ها می شود و از وقوع عفونت جلوگیری می کند . قسمت میانی حنجره شامل تارهای صوتی است، تارهای صوتی هنگام نفس کشیدن باز می شوند و هنگام صحبت کردن و غذا خوردن بسته می شوند .
قسکت تحتانی حنجره،زیر تارهای صوتی است و در محلی که حنجره به نای متصل می شود، قرار دارد . سرطانی که از این نواحی حاصل می شود به سرطان حنجره یا سرطان تارهای صوتی معروف است .
در قسمت تحتانی یک بخش نعلی شکل وجود دارد، که غذا را به سمت مری هدایت می کند، قسمتی از حلق که در هر دو سمت حنجره قرار دارد، حفره priform sinuses نام دارد . این حفره ها همچون کانالی هستند که غذا را به سمت مری هدایت می کند .

علائم تومورهای بدخیم حنجره

علائم تومورهای بدخیم حنجره

سرطان می تواند در قسمت تحتانی حلق آغاز شود که به آن سرطان حلق تحتانی گفته می شود. حنجره و قسمت تحتانی حلق، غذا و مایعات را به طور صحیح هدایت می کنند. زمانی که فرد غذایی را قورت می دهد، اپی گلوت و تارهای صوتی، به حالت سفت و محکم بسته می شوند تا از ورود غذا به نای جلوگیری کنند .
تار های صوتی توسط عضلات اعصاب حنجره کنترل می شوند، که در اثر سرطان آسیب می بینند .
در سرطان در قسمت تحتانی حنجره باعث می شود که صدای فرد گرفته به نظر برسد، زیرا حرکت تارهای صوتی به راحتی صورت نمی گیرد . مشکلاتی در بلع غذا و تنفس به وجود می آید زیرا سلول های سرطانی راه غذا و هوا را مسدود می کنند، حتی این سلول ها باعث می شوند که غذا و مایعات وارد نای شوند و باعث ایجاد سرفه در فرد می شوند . تارهای صوتی به درستی بسته نمی شوند و عفونت ریه رخ خواهد داد .
در صورتی که این علائم را چند هفته مکرر داشته باشید لازم است تا به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا شرایط را بررسی کنند . در صورتی که توده های حنجره به سمت گره های لنفی منجر شود ،احساس وجود جسم خارجی در گلو به فرد دست می دهد .
درمان های سرطان حنجره و سرطان های قسمت تحتانی حنجره عبارتند از جراحی و درمان رادیوتراپی .
بسیاری از بیماران درمان های ترکیبی را دریافت می کنند، مانند شیمی درمانی که بستگی به اندازه و محل توده سرطانی دارد .

درمان توده های حنجره به روش جراحی

در طی این روش درمان لازم است تا با بیهوشی و استفاده از چاقو جراحی یا لیزر، درمان بیمار انجام شود . در طی جراحی لازم است تا غذا به صورت کامل از ناحیه مورد نظر خارج شود .
ممکن است جراحی تنها برای برداشتن بخشی از حنجره یا حذف کامل حنجره انجام شود . بسته به شدت پیشرفت توده ممکن است روش های مختلفی در جراحی استفاده شود . گاهی در طی جراحی سرطان حنجره غدد لنفاوی گردن نیز درگیر می شود که به آن برداشتن غدد لنفاوی می گویند، ممکن است در این روش نیاز به برداشتن کل غده تیروئید باشد . ممکن است برای مدتی بعد از درمان سرطان حنجره ،فرد بیمار نیاز به استفاده از لوله های تنفسی باشد .

علایم سرطان حنجره

تغییر تون صدا
مشکل در روند بلع غذا
ورم و یا گرفتگی گلو
سرفه های طولانی مدت و شدید
کم کردن وزن به طور ناگهانی
احساس درد در گلو و گوش ها
اختلال در روند تنفس
احساس ضعف و بی حالی

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

آیا سرطان حنجره برگشت پذیر است ؟

در برخی موارد دیده می شود که سرطان بعد از مدتی دو مرتبه پیشرفت می کند. انتخاب روش درمان به نوع درمان در مرحله اول بستگی دارد .
در صورتی که برای درمان از روش جراحی استفاده شده باشد ، در این مرحله هم ممکن است تحت عمل جراحی دیگر و یا پرتو درمانی قرار بگیرد .
همچنین اگر در دوره ها قبل جراحی و یا استفاده از پرتو درمانی موفق نباشد، شیمی درمانی انتخاب خوبی است .

کلام آخر

در اخر می توان گفت بسته به اینکه سرطان از کدام نوع بدخیم یا خوش خیم باشد و البته مرحله پیشرفت بیماری ممکن است روش های درمانی مختلفی پیشنهاد شود . دکتر صالح محبی بعد از تشخیص با کمک متدهای نوین بهترین روش درمان را انتخاب می کنند .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۴ میانگین: ۳.۴]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
  1. سلام خانمی ۴۰ ساله ام، ندول تیرویید داشتم که بعد از نمونه برداری خوشبختانه خوش خیم بود، الان چندماهی میشه روی حنجره ام هم ورم داره که قابل مشاهده هست ولی گلودرد و گوش درد یا مشکل در بلع و تنفس ندارم فقط خلط پشت حلق دارم از سالها پیش و اینکه گاهی موقع غذاخوردن حس میکنم گلوم صدا میده، نگرانم به نظرتون ممکنه خطرناک باشه؟؟

    پاسخ
    • سلام. اگر نمونه برداری خوب بوده و مشکلی ندارید شش ماه بعد سونو را تکرار نمایید

      پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *